חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 כ"א בכסליו התשפ"ד, 4/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מצורע
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1528 - כל המדורים ברצף
מבחנו של מנהיג אמת
יש חדש
פרשה בתורה על שם מצורע?
מצורע
לא משתחררים מהתפקיד
למה לדחות
זו חליפתך
מלך עניו
דולר אחרון, שישה ילדים
מכירת חמץ גמור

צו הבאה

"זאת תהיה תורת המצורע ביום טהרתו והובא אל הכהן" (ויקרא יד,ה). צרעת באה על חטא לשון הרע, וכרגיל עיקר הרכילות היא על המנהיגים – הכוהנים. סביר אפוא שהמדבר לשון הרע לא ירצה ללכת אל הכוהן, ולכן "והובא אל הכהן".

(רבי חיים מוולוז'ין)

לתקן את הקלקול

"ולקח למיטהר שתי ציפורים" (ויקרא יד,ד). 'צפור' בגימטרייה 'שלום'. לרמז לבעל לשון הרע שחטאו לא יכופר עד שיתקן את מה שקלקל ברכילותו. הוא הפריד בין אחים ורעים, בין איש לאשתו, וחובה עליו להשיב את השלום על כנו.

(עיטורי תורה)

גאווה ממה?!

"וציווה הכהן ולקח למיטהר... ועץ ארז ושני תולעת ואזוב" (ויקרא יד,ד). מפרש רש"י: "ישפיל עצמו מגאוותו כתולעת וכאזוב". אילולא דיברו הספרים הקדושים על גאווה, לא היה אפשר להאמין שבן-אדם, קרוץ מחומר, היום חי ומחר מת, יוכל להתגאות.

(רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)

מקור הגאווה

הנגעים באים על גסות הרוח. לכן הם מופיעים גם בבתים ובבגדים, שהם הגורם העיקרי לגאווה. רוב בעלי הגאווה הם בעלי בתי פאר ובגדי פאר.

(רבי משה מקוברין)

שלוש וארבע

הדם ניתן בשלושה מקומות – באוזן, ביד וברגל. השמן ניתן בארבעה מקומות – באוזן, ביד, ברגל ובראש. חז"ל אמרו (נדרים סד) שהמצורע חשוב כמת, וגם במת מצאנו את המספרים שלוש וארבע – "שלוש לבכי וארבע להספד".

(רבי לוי-יצחק שניאורסון)

תיקון עצמי

מי שרואה רע מסויים בזולתו חייב להסיק מזה שגם בו עצמו מצוי מעין רע זה, ולכן ישתדל לתקנו. כאשר הוא עושה זאת, הוא מתקן במידה מסויימת גם את חברו, שהרי הרע שבחברו הביא תוצאה טובה.

(הבעל שם טוב)

לצאת ולהביא

"והובא אל הכהן, ויצא הכהן אל מחוץ למחנה" (ויקרא יד,ב-ג). בסופו של דבר יחזור כל יהודי אל הקב"ה, שנקרא 'כוהן', כמאמר חז"ל (ויקרא רבה) "אמר הקב"ה אנא כהנא". הדרך לכך היא "ויצא הכהן אל מחוץ למחנה" – יש לצאת בשליחותו של הקב"ה אל כל יהודי באשר הוא שם, ולקרבו אל אביו שבשמים.

(הרבי מליובאוויטש)

העוני כפרה

"ואם דל הוא ואין ידו משגת" (ויקרא יד,כא). עני יוצא ידי חובתו בקרבן זול יותר, משום שאמרו חז"ל: "עניות מזבח כפרה". נוסף על הקרבן, עוונו מתכפר גם בכפרה אחרת – בעוניו.

(תכלת מרדכי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)