חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אבנים עם נשמה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1527 - כל המדורים ברצף
הניסים שבתוך החיים הארציים
יש חדש
דיני נגעים בישיבה של מעלה
תזריע
לה' הישועה
מהי התבוננות
לילה של ניסים
לידת הגאולה
אבנים עם נשמה
שלושה ספרי תורה

חמש שנים חלפו מאז הפיגוע הקשה שהתרחש בליל שבת ביישוב איתמר, ובו נרצחו בני משפחת פוגל. אסף קדרון לא ישכח לעולם את ליל שבת ההוא. רק כמה שעות קודם לכן צעד עם בני המשפחה אחרי התפילה. "זה היה ערב גשום במיוחד", הוא נזכר. "חזרנו מהתפילה –  הרב אודי, יואב (10), אלעד (3) הי"ד, רועי (5) ייבדל לחיים ארוכים ואנוכי.

"הרב אודי הרכיב את אלעד על כתפיו. מדי פעם עצר וסייע לרועי: פעם קשר את שרוך נעלו, פעם סגר את רוכסן דובונו הכחול, ופעם האט את צעדיו ואִפשר לרועי להדביק את קצב ההליכה של הגדולים. דיברנו על הענווה של חכמי התורה. רבע שעה בחושך. מי העלה על דעתו שזו דרכם האחרונה". לימים סגר קדרון מעגל ויצר ארון קודש לזכרם, שאחת מאבניו שוקלת ארבע טונות.

לתת לרעיון לצמוח

קדרון (40), תושב איתמר, נחשב אחד מגדולי האמנים בתחומו. בין עבודותיו פרוייקטים אמנותיים ערכיים, ובהם הנצחת שלושת הנערים החטופים, ואפילו אנדרטה לזכרו של יהושע בן-נון. בשנים האחרונות מפארות יצירותיו אף את בית ראש הממשלה ובית הנשיא.

"אמנות היצירה היא הפיכת הרגש לקו, לצורה", הוא מתפייט. "צריך לתת לרעיון לצמוח בשקט. לפעמים במשך ימים. רק אחר-כך יש להידרש לחיפוש פתרונות לקשיים הטכניים". הוא מנסה להחדיר נשמה ביצירותיו: "אני שואף להשאיר את האבן כפי שהיא. לחפש את הצד היפה שלה. להתאים אותה בסבלנות לחברותיה, ולנסות להעלות הרמוניה מקסמו של הצירוף".

יצירות לחו"ל

ל'חומר הגלם' של עבודותיו הוא מתייחס בחרדת קודש. "את אבני ארץ ישראל אתה לא יכול לראות במשקפיים של ההגדרה המדעית. אין זה משנה אם מדובר בסלע יסוד, משקע, או סלע מותמר. אלה אבנים שעל גביהן התרחשה ההיסטוריה המכוננת של עמנו. שירו של רבי יהודה הלוי מבטא את התחושה הזאת: הֲלֹא אֶת אֲבָנַיִךְ אֲחוֹנֵן וְאֶשָּׁקֵם / וְטַעַם רְגָבַיִךְ לְפִי מִדְּבַשׁ יֶעְרָב".

לא מעט עבודות מאבני ארץ ישראל עשה בשביל יהודים מחו"ל. "יהודי התפוצות כמהים לקשר ממשי עם ארץ ישראל. לצד עיצוב ארונות קודש, אנדרטאות וגני זיכרון, נשלחים אל מעבר לים פריטים ייחודיים מאבני הארץ – פמוטות שבת, חנוכיות, בתי מזוזה מרהיבים, המעוררים התרגשות בלב כל מבין עניין", הוא אומר.

אבנים מארבע ערים

כל עבודה שהכין צרובה היטב בזיכרונו. כשהזכרנו לו את המצבה שזכה להכין על קברו של הראשון לציון רבי מרדכי אליהו, סיפר קדרון: "יום אחד קיבלתי טלפון מראש הלשכה של הרב. הוא אמר לי: 'המקובלים אמרו שאתה צריך לעשות את המצבה'. אספנו אבנים מארבע ערי הקודש: ירושלים, חברון, צפת וטבריה. טבלנו במקווה והתחלנו לבנות. את ידו של הרב הרגשנו במהלך כל אותם שבועיים מרוממים, והאמת היא שעד היום מרגישים אותה".


"אבנים הראויות לכבוד". קדרון ויצירותיו (צילום: עדן אבייב)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)