חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסע מתוק מדבש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1519 - כל המדורים ברצף
אפשר להרים את הכסף
חדש על המדף
מקום הקרבנות או גילוי השכינה?
הכרובים
טובה ליהודי
גמרא סגורה ופתוחה
חלום מכריע
יצירה נצחית
מסע מתוק מדבש
קריאה אחר-הצהריים

אחרי פטירתו של הגאון המקובל רבי דניאל פריש זצ"ל, בעל 'מתוק מדבש', פתחו הבנים את צוואתו ונדהמו. "על פני שישים עמודים, בכתב יד צפוף, גולל אבא את החוויות שעברו עליו במלחמת העולם השנייה, כילד בהונגריה", מספר בנו הצעיר, הרב חיים-יוסף (37). "זו מסכת חיים מסעירה, שפתחה לפנינו צוהר לחוויות שחווה. אבא ניצל מגיא ההרגה בניסים גדולים וזכה לעלות לארץ".

אחת-עשרה שנים חלפו מאז, ולקראת יום השנה, שחל לפני כמה שבועות, הוציאו בניו את סיפור חייו בספר. הספר מגולל את קורותיו מימי הולדתו, ועד שזכה להוציא לאור את הסדרה בת עשרים ושלושה הכרכים, המבארת את הזוהר הקדוש. "המסר המרכזי של אבא הוא, שכאשר מדובר בלימוד פנימיות התורה, לא חשובה חריפות המוח; חשוב הלב הבוער, הנשמה היוקדת", אומרים בניו.

טלפון מאיראן

במהלך ימי ה'שבעה' קיבלו הבנים שיחת טלפון מפתיעה. על הקו היה יהודי המתגורר באיראן, והוא סיפר להם בהתרגשות על שיעור שהוא וחבריו מקיימים בסדרת הספרים של אביהם. לדברי הבן, עד היום הודפסו יותר מעשרים אלף עותקים של הסדרה.

פטירתו של הרב פריש, שהתגורר בבתי אונגרין בירושלים, הותירה את בניו שבורים ורצוצים. עד מהרה התגברו והחליטו להעצים את מפעל חייו ולהביא את אור הזוהר להמונים. "קודם שאבא נפטר", מספרים הבנים, "הוא רמז כי הוא מצפה שנמשיך במשימת חייו להכין את העולם לקראת הגאולה השלמה, וכדברי רבי שמעון בר-יוחאי כי בזכות ספר הזוהר יזכה עם ישראל לצאת מן הגלות ברחמים".

נכתב בדם

אחרי פטירת הרב פריש, כשנכנסו בניו לחדר לימודו, קיבלו הצצה מרטיטה לאחורי הקלעים של כתיבת ספריו. הם מצאו מאות ספרים, רצופי הערות בשולי הדפים, ומחברות גדושות בכתב ידו. "השורות האלה", אומרים הבנים, "לא נכתבו בדיו אלא בדם".

ייסורים רבים עבר אביהם במהלך השואה. שלוש פעמים ראה את המוות מול עיניו. הוא אף לקה בדלקת מִפרקים שהקשתה על תפקודו. "בכל-זאת ישב לילה-לילה, משעת חצות עד אור הבוקר, וכתב חיבורים מתוקים מדבש, כדי להנחיל את תורת רשב"י לעם כולו". הוא נהג לקום בחצות, להסתגף על-פי ספרי המקובלים, לשפוך את נפשו על קברי צדיקים ולהאיר פנים לכל אדם מישראל.

הנגשת כתבי האריז"ל

בספר המתעד את סיפור חייו ארבע-מאות עמודים. "נוסף על עדותו של אבא, התבססנו על מכתבים שכתב לתלמידיו הרבים", מספר בנו הרב חיים-יוסף. "בכל קצוות תבל יש יהודים הלומדים בספריו של אבא. רבים שנקשרו לדמותו של אבינו, שהאיר את עיניהם בפנימיות התורה, מתעניינים בסיפור חייו ובאישיותו המיוחדת".

גם אחרי כתיבת סיפור חייו של הרב פריש, הפצה עקבית של סדרת ספריו, החזקת כוללי חצות ללימוד הקבלה והוצאה לאור של חיבורים חדשים ברוח חיבוריו של האב, אין בניו נחים. כעת הם שוקדים על הנגשת כתבי האריז"ל, הסוללים את הדרך להבנה אמתית בזוהר, וזאת על-פי כתבי-יד של אביהם וביאוריו המיוחדים.


הרב חיים-יוסף פריש. להמשיך את מפעל האב


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)