חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צמחים שנשתבחה בהם ארץ ישראל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1516 - כל המדורים ברצף
להתקדם ולצמוח בלי לגדוע
יש חדש
למה נחשון ולא משה
ביטחון
בכל מאודך
ממה הוא חי
שבועת ט"ו בשבט
מעלת הצומח
צמחים שנשתבחה בהם ארץ ישראל
סיום ברכה רביעית

כאשר הד"ר אמיר קיטרון מתהלך בשבילי ארץ ישראל, עיניו סורקות את צמחי הבר שבסביבתו. הוא רואה בהם עולם מופלא, שיש בו כדי להביא מזור לרבים מתחלואי האדם. קיטרון, תושב טנא-עומרים, ד"ר להנדסה כימית, עבד בתעשייה הכימית עד לפני עשרים שנה. הוא נחשף לפעילותה של חברת 'עשבי קדם', שהחלה בהפקת תכשירי מרפא מצמחי מזרח הר חברון, והתלהב.

קיטרון נעשה המנהל המדעי הראשון של מרכז מחקר ופיתוח שעוסק בחקר הצמחים האלה למטרות מרפא. מרכז המחקר פועל כיום בקריית ארבע, ובראשו הד"ר יונתן גורליק, מדען שעלה מארה"ב וחיפש מכון מחקר שיעסוק בסגולות הרפואיות של צמחי התנ"ך.

מעצמה של צמחים

"יש מדרש שארץ ישראל משקפת את התבל מבחינת מגוון הצמחים שיכולים לגדול בה", אומר קיטרון. "ואכן, מגוון הצמחים שקיים בארץ עצום – כשלושת אלפים מינים של צמחי בר, המייצגים משפחות רבות של צמחים בעולם, עם שלל תועלות רפואיות".

קיטרון מספק הצצה לסוגי הצמחים הייחודיים שמגדל המפעל בהרי חברון: "לשון הפר (אשר נמצא שהוא מצמיח שיער ומשקם רב עוצמה של פצעים); לענת יהודה – צמח שדוחה טפילים ומסייע בהורדת הסוכר בדם; כתלה חריפה (צמח יעיל נגד נגיפי הרפס וכמו-כן מסייע בהורדת רמת הסוכר והכולסטרול בדם); צטרנית משובלת ואזובית המדבר (ממשפחת האזוב, שממש על-פי הפסוק 'תחטאני באזוב ואטהר' יעילות ביותר כנגד פטריות ציפורניים ועור, דלקות גרון, פצעי בגרות); ועוד".

אקלים ייחודי

מה מיוחד במזרח הר חברון? הוא מסביר: "האקלים היבש והקריר מאפשר הצטברות של רכיבים ריחניים רבים בבלוטות שמן על קצות השערות של צמחי אזוב, לענה ואחרים, וגם של צמחים שהבאנו מחוץ לארץ".

נתוני המחקר המקיף שערך מרתקים: "מצאנו שצמחים מייצרים חומרים שעוזרים להם לווסת גדילה. לחומרים אלו יש יישום רפואי, למשל בטיפול בדלקות, לצימוח שיער, לדיכוי וירוסים מסויימים וסוגי סרטן. חלב התאנה יעיל לטיפול ביבלות וגם נגד סרטן המעי. הצמחים מייצרים חומרים שמפריעים לשכפול של וירוסים, והחומרים האלה יכולים לסייע בבלימת שכפול מהיר של תאים ממאירים".

הצמח כמפעל מופלא

לדבריו, ההתיישבות היהודית מצילה זני צמחים רבים: "צמחים מועילים רבים היו בסכנת הכחדה בשל רעיית יתר של הבדואים, והחריש שעושים ערביי האזור, לעיתים בכל כיס אדמה פנוי, ממניעים פוליטיים. היישובים היהודיים הצילו זנים רבים, ובסיוע הציפורים שמלקטות זרעים מכל האזור ומגיעות לעצים שנשתלו ביישובים, נהפכו היישובים לשמורות טבע של ממש. אנו פועלים להרחבת שטחי הגידול המוגנים של הצמחים, לצד מחקרים לפיתוח תרופות מצמחי הארץ הייחודיים".

הד"ר קיטרון מלא התפעלות מעולם הצמחים: "כמעט כל עשב ושיח הוא למעשה מפעל מופלא שמייצר מאות ולעתים אלפי חומרים, והכול בשקט ובלי לפלוט שום מזהמים לסביבה".


"היישובים היהודיים הצילו זנים רבים". הד"ר קיטרון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)