חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ח בסיון התשפ"ג, 7/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'הרב מפריז' מספר על הרבי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1515 - כל המדורים ברצף
תפקידו וייעודו של דורנו
יש חדש
להקריב את המקנה של פרעה
קרבן פסח
יש סדר
מהו חסיד
מלאך באלף
גאולה ביד שליח
'הרב מפריז' מספר על הרבי
ברכת "לקבוע מזוזה"

לא מכבר הוציא לאור הרב שמואל אלברט (62), חסיד גור המתגורר בבני-ברק, את ספרו 'הרב מפריז', המתאר את דמותו של הרב שמואל-יעקב רובינשטיין, אב"ד פריז בימי השואה. בספר נכלל פרק המספר על הקשרים שנוצרו בין הרב רובינשטיין ובין הרבי מליובאוויטש, שחי בצרפת בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה.

אחד הסיפורים המופלאים שסיפר הרב רובינשטיין היה על מִפְקד האוכלוסין שנעשה על-ידי משטר וישי. כל תושב התבקש לציין גם את דתו. הדבר נעשה כדי להקל על הנאצים את מלאכת השמדת היהודים. כשהשוטרים דפקו בדלת ביתם של הרבי והרבנית, הרבי לא היה בבית. הרבנית השיבה לשאלות, ובסעיף הדת ענתה: 'אורתודוקסים'. כשהרבי חזר, הגיב ואמר: "זה יכול להתפרש גם כנוצרים אורתודוקסים". הוא הלך למטה המשטרה וביקש לציין בדתם: 'יהודים אורתודוקסים'.

מסירות נפש לאתרוג

בזמן המלחמה, מספר הרב אלברט בספרו, ברח הרבי מפריז לעיר וישי, משם המשיך לניצה, ושם שהה בצוותא עם הרב רובינשטיין, והם אף התפללו באותו בית כנסת. "בחודש תשרי תש"א פנה הרבי אל הרב רובינשטיין והחל לדון איתו בשאלה עד כמה ראוי למסור את הנפש בעבור קיום מצווה בכלל והידור מצווה בפרט. בסיום השיחה נראה היה שהעניין לא הוכרע.

"בימים הבאים שם לב הרב רובינשטיין שהרבי נעלם. כעבור כמה ימים חזר, פניו קורנות, ובידו שני אתרוגים מהודרים, 'קלבריים', כמנהג חב"ד, האחד כשי לרב רובינשטיין. התברר כי הרבי חמק בדרך-לא-דרך אל מטעי האתרוגים ליד גבול איטליה, מתוך סיכון עצמי רב. איטליה הייתה אז בעלת ברית של גרמניה, אך הרבי מסר את נפשו לקיום המצווה בהידור. זה היה הסט היחיד של ארבעת המינים בניצה".

שטר ההצלה

הרב אלברט מגולל פרטים מרתקים על חיי הרבי והרבנית באותם ימים. "הם עשו גדולות ונצורות להצלת אחיהם הנתונים בצרה", הוא מספר. "כדי להתקבל במלון למגורים נדרש כל פליט להראות שיש בידו לפחות מאה דולר, סכום שהיה הון עתק בימים ההם. הרבי המתין לפליטים, נתן להם את מאה הדולרים שהיו בידו והורה להם ללכת להירשם במלון. לאחר מכן נתן את הכסף למשפחה אחרת וחוזר חלילה".

היציאה מההתבודדות

בטרם עזב הרבי את צרפת בדרכו לניו-יורק, בסיוון תש"א, נפרד ממנו הרב רובינשטיין בהתרגשות גדולה, וביקש שבבואו לניו-יורק ישתדל לסדר בעבורו אשרת כניסה לארה"ב. אמר לו הרבי: "אין לך סיבה לדאגה, מכיוון שלא תצטרך לזה". "את המעשה הזה", מספר הרב אלברט, "סיפר הרב ברוב רגש, כשהוא מציין שזו הייתה מעין נבואה. ואכן, בניסים גלויים ניצל הרב מידי הצוררים".

הרב רובינשטיין היה מספר על נטייתו של הרבי להתבודד ולמעט במגע עם בני-אדם. "העובדה שלמען טובת כלל ישראל ניאות הרבי לצאת מהתבודדותו, ולשמש רבם של ישראל – היא מסירות נפש גדולה מזו שבה חי בצרפת בימי המלחמה", אמר.


למעלה: הרבי בפריז. למטה: הרב אלברט וספרו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)