חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:35 י"ב בסיון התשפ"ג, 1/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להקריב את המקנה של פרעה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1515 - כל המדורים ברצף
תפקידו וייעודו של דורנו
יש חדש
להקריב את המקנה של פרעה
קרבן פסח
יש סדר
מהו חסיד
מלאך באלף
גאולה ביד שליח
'הרב מפריז' מספר על הרבי
ברכת "לקבוע מזוזה"

כאשר הקב"ה מכה את מצרים מכה אחר מכה מציע פרעה שבני ישראל יֵצאו לעבוד את ה' במדבר, אך ישאירו את מקניהם במצרים. משה מסרב: "וְגַם מִקְנֵנוּ יֵלֵךְ עִמָּנוּ... כִּי מִמֶּנּוּ נִקַּח לַעֲבֹד אֶת ה' אֱ-לֹהֵינוּ, וַאֲנַחְנוּ לֹא נֵדַע מַה נַעֲבֹד אֶת ה' עַד בֹּאֵנוּ שָׁמָּה".

מה כוונת משה באומרו "וַאֲנַחְנוּ לֹא נֵדַע מַה נַעֲבֹד אֶת ה'", והרי הוא עצמו אומר "כִּי מִמֶּנּוּ נִקַּח לַעֲבֹד אֶת ה'"? מפרש רש"י: "לא נדע מה נעבוד – כמה תכבד העבודה, שמא ישאל יותר ממה שיש בידינו". ייתכן שהקב"ה יבקש להקריב לפניו יותר ממה שיהיה ברשותם, ולכן עליהם להוציא ממצרים את כל מקניהם.

דרישה בלתי-אפשרית?

אך עדיין הדברים דורשים ביאור. הלוא גם אם יוציאו את כל מקניהם, ייתכן שגם אז הקב"ה "ישאל יותר ממה שיש בידינו". וגם עצם הדבר אינו מובן: האם ייתכן שהקב"ה יבקש דברים שמעבר להישג ידם של בני ישראל, והלוא יש כלל "איני מבקש אלא לפי כוחן"?!

התשובה טמונה בדברי רש"י: "שמא ישאל יותר ממה שיש בידינו". משמעות הדברים, שהקב"ה עשוי לבקש מקנה רב יותר ממה שיש "בידינו", אך הוא מצוי בידיו של מישהו אחר.

פרעה נדרש לתת

הפסוק "וְגַם מִקְנֵנוּ יֵלֵךְ עִמָּנוּ" הוא המשכו של הפסוק הקודם: "וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה, גַּם אַתָּה תִּתֵּן בְּיָדֵנוּ זְבָחִים וְעֹלֹת וְעָשִׂינוּ לַה' אֱ-לֹהֵינוּ". שם אומר רש"י: "לא דייך שמקננו ילך עמנו, אלא גם משלך תיתן". משה רבנו אומר אפוא לפרעה שבני ישראל יצטרכו לקחת עמם גם את המקנה של מצרים, כי אולי הקב"ה יבקש שיקריבו לפניו יותר צאן ובקר מהמצוי ברשותם, ולכן הם זקוקים גם למקנה של מצרים...

לפרעה היה מקנה רב ועצום, שכן כזכור, בשנות הרעב סיפק יוסף מזון תמורת המקנה של תושבי מצרים, וכך נעשה פרעה בעלים על מקנה עצום. מכאן באה דרישתו של משה שגם פרעה יעמיד את מקנהו לרשות בני ישראל בצאתם לעבוד את ה' במדבר.

לקחים מאומות העולם

מדבריו של משה רבנו לפרעה אפשר ללמוד הוראה חשובה בעבודת ה'. לעיתים הקב"ה תובע מיהודים "יותר ממה שיש בידינו". לכאורה הכול מצוי בתורה, וכל מה שיהודי צריך לדעת הוא אמור לקבל ממנה. אולם מתברר שלעיתים הקב"ה רוצה שיהודי ייקח דברים שקיימים בעולם, ואפילו אצל לא-יהודים, ואותם 'יקריב' לפני הקב"ה.

יש דברים שיהודי יכול ללמוד מענייני העולם, כלשון הפסוק "כִּי אֶרְאֶה שָׁמֶיךָ, מַעֲשֵׂה אֶצְבְּעֹתֶיךָ, יָרֵחַ וְכוֹכָבִים אֲשֶׁר כּוֹנָנְתָּה". ויש דברים שהוא יכול ללמוד מאירועים הקשורים באומות העולם, ולשם כך מביאים את האירועים האלה לידיעתו, כדי שיפיק מהם לקחים והוראות בעבודת הבורא.

(תורת מנחם תשמ"ו, כרך ב, עמ' 424)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)