חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מפגש מצמרר בעולם הבא
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1514 - כל המדורים ברצף
אחריות הציבור למעשי הפרט
חדש על המדף
חיזוק האמונה בשיא הגלות
עשר המכות
העמדה במבחן
השאור שבעיסה
תרופת השבת
אבדן הבחירה
מפגש מצמרר בעולם הבא
זריקת סוכריות על חתן

בכל ערב בשש השנים האחרונות מקפידים הרב שמעון בן-ציון מקריית ארבע ושלום רפופורט מנתניה לשוחח בטלפון. השניים עסוקים מאוד בשעות היום, הרב בן-ציון ב'מכון מאיר', שבו הוא מלמד, ורפופורט בניהול מערכות שיווק של עסק גדול; אבל על שיחת הטלפון היומית לא יוותרו. אחת לזמן הם גם נפגשים, לומדים ומשוחחים.

המפגש הראשון ביניהם מתחיל במלחמת לבנון הראשונה. רפופורט היה אז קצין צעיר בשריון, ושמעון חייל בפלוגה. פגז סורי פגע בטנק של בן-ציון וביקע אותו. רפופורט, במסירות נפש, זינק לתוך האש והציל את חייו של שמעון. השנים עברו, ואיש-איש פנה לדרכו.

הועבר ל'חדר קירור'

עשרים ושמונה שנים חלפו. יום אחד צלצל הטלפון של הרב בן-ציון. "אתה מזהה אותי?", שאל רפופורט. אבל ההפתעה מעצם השיחה הייתה הקדמה לתדהמה האדירה שציפתה לו בהמשך.

רפופורט סיפר לו כי עבר אירוע לב קשה. אמבולנס החיש אותו למרכז הרפואי איכילוב בתל-אביב. הרופאים החליטו להכניסו ל'חדר קירור', להליך שאולי יוכל להציל את מוחו מפגיעה. אבל הם אמרו לאשתו: "הסיכוי שהוא ישרוד קלוש, וכמעט אינו קיים". למרבה הפלא התאושש, וביום הרביעי הצליח לראשונה לדבר ולתאר באוזני אשתו ההמומה את שעבר עליו.

הסנֵגור מלבנון

"אני נע קדימה בתוך פרוזדור לבן", שִחזר את החוויה המיוחדת. "חלפתי על פני דמויות שהן לא איתנו, כמו הוריי ז"ל. הגעתי למבואה יותר גדולה. היו שם קרוב לעשרים דמויות שידעו כל מה שעשיתי בחיי, והן הטיחו בי את מעשיי. אבל אז עמד שם הרב שמעון והחל ללמד עליי סנֵגוריה". בסופו של דבר ניתנה לו אפשרות לבחור אם להישאר שם, בעולם הרוחני המופלא, או לחזור – אבל אז עליו לעשות תיקון לחייו.

כשחזר לאיתנו החל לחפש את שמעון, עד שאיתר את מספר הטלפון שלו. באותה שיחה אמר לו שרצונו לפגוש אותו "כדי לוודא אם פניך הם אותם פנים שראיתי שם", שכן הפנים שראה לא היו של החייל הצעיר שהכיר בזמנו, אלא פנים מבוגרות יותר. הוא גם רצה ששמעון יעזור לו להבין מה הכוונה ב'תיקון' שעליו לעשות. כשהשניים נפגשו, נפלו איש בזרועות רעהו. "זה אתה", אמר לו רפופורט בהתרגשות, "אתה האיש שלימד עליי סנֵגוריה!".

מלאך מליץ

במפגש הזה הסביר הרב בן-ציון לחברו את האירוע על-פי דברי חז"ל שכשאדם עושה מצווה, נברא מלאך מליץ שמלמד עליו זכות, והצלת חייו מהטנק הבוער היא שעמדה לזכותו.

"יש בינינו קשר עמוק", אומר לנו השבוע הרב בן-ציון. "שלום היה בעבר אדם אנטי-דתי, שלא ראה בית כנסת מבפנים עשרות שנים. כיום הוא יהודי מאמין, לומד תורה ושומר שבת". סיפורם של השניים פורסם לפני כמה שנים באחד מערוצי הטלוויזיה הגדולים. "הסיפור שלנו חולל הדים רבים", אומר הרב בן-ציון. "התגלגלה לידי הזכות הזאת, בלי שעשיתי דבר".


חברים בעולם הזה. הרב בן-ציון ורפופורט


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)