חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:27 זריחה: 6:04 ט"ו באב התשפ"ב, 12/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרופא שמפיץ את רפואת הרמב"ם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1513 - כל המדורים ברצף
תיקון או ניצול הזדמנות?
יש חדש
שאלה שהיא בעצם זעקה
אמונה
כמו משה רבנו
לזכור ולשמור
היזהרו בגחלתן
הזעקה שלפני הגאולה
הרופא שמפיץ את רפואת הרמב"ם
זכירת יציאת מצרים

ביום ראשון השבוע ישבו יותר ממאה סטודנטים, ובמשך שלוש שעות וחצי הקשיבו להרצאה בנושא תזונה על-פי הרמב"ם. את הקורס, המוגש בבית ספר להכשרת מטפלים ברפואה תזונתית ברמת-גן, הגיש מנהל בית הספר, הד"ר גיל-יוסף שחר, חסיד בעל זקן עבות.

הד"ר שחר (38), תושב חיפה, רופא, בוגר הטכניון, מנסה להנחיל לציבור את הנוסחה לחיים בריאים על-פי הרמב"ם. הוא העלה לתודעה את ההכרה כי כתביו הרפואיים של הרמב"ם רלוונטיים לחלוטין לימינו, אף-על-פי שנכתבו לפני יותר משמונה-מאות שנים.

גילוי בחנות יודאיקה

שחר נולד בחיפה, להורים מהנדסים, וגדל בבית שאופיו רחוק מחיי תורה ומצוות. את המפגש הראשון עם עולם הרפואה עשה עם גיוסו לצה"ל, כאשר שימש חובש קרבי. לאחר השירות נסע לטיול בהודו, ובשובו לארץ החל ללמוד בפקולטה לרפואה.

בעיצומם של הלימודים המפרכים החל להתעניין ביהדות. הוא נכנס לחנות יודאיקה ושם צדו את עיניו ארבעה כרכים ובהם כתבים רפואיים של הרמב"ם. "סִקרן אותי לדעת מה יש לרמב"ם לחדש לעולם הרפואה המודרני, המצויד במיקרוסקופ, באולטרה-סאונד, במכשירי סי-טי, אם-אר-איי, ושלל הטכנולוגיות המתקדמות. קניתי את הספרים ויצאתי מהחנות", הוא מספר.

עבודה מצטיינת

ככל שצלל לכתבי הרמב"ם, נדהם: "גיליתי שהרמב"ם כתב דברים שרק היום המדענים החלו להבין אותם. יותר ויותר הבשילה בי ההכרה שדברי הרמב"ם רלוונטיים במיוחד לעידן המודרני, שבו האדם חשוף לזיהום תעשייתי". עבודת הגמר שלו השוותה בין תורת הרפואה של הרמב"ם לבין יותר ממאה מחקרים מדעיים עדכניים ביותר. העבודה הוכרה כמצטיינת וזכתה לשבחים רבים.

הוא החליט לקדם את התזונה על-פי גישת הרמב"ם, בעודו מתקדם בתהליך התשובה. עם הזמן הקים את המרכז לרפואת הרמב"ם ובית ספר להכשרת מטפלים. הוא כותב מאמרים ועורך ספרים בנושאי תזונה. "יש כיום נהירה לתורות רפואה רבות, כמו הרפואה הסינית ועוד, אבל למה לנו לרעות בשדות זרים, כשהכול כבר נמצא בתורת הרמב"ם?", הוא תמה.

למנוע מחלות

"לרפואה המערבית יש פתרונות נהדרים למצבי חירום, אבל אין לה פתרונות אמיתיים למחלות כרוניות, כמו סוכרת, אסתמה, דלקות פרקים, לחץ דם וכדומה", מסביר הד"ר שחר. "חולה הסובל ממחלה כרונית יקבל תרופה, אבל לא פתרון אמיתי. מטרתי בהפצת תורת התזונה על-פי הרמב"ם – לרפא את החולים ולמנוע את המחלות מלכתחילה.

"הרמב"ם קובע כי תזונה נכונה מונעת מחלות רבות", אומר הד"ר שחר, "וכיום גם הרפואה המודרנית מכירה בכך". הוא מעניק שלושה טיפים לקוראים, המבוססים על תורת הרמב"ם: "א) להקפיד לא להיות שבע. כשאנחנו ממלאים את הקיבה, נגרם נזק למערכת העיכול. ב) לקיים פעילות גופנית, אפילו עשר דקות ביום. ג) להיות בשמחה. זה כלי מיוחד לריפוי".


רפואת הרמב"ם אקטואלית מתמיד. הד"ר שחר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)