חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:27 זריחה: 6:34 י"ג בתשרי התשפ"ד, 28/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

טיפול בנוער על יאכטה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1512 - כל המדורים ברצף
החיים אינם קרקס
יש חדש
קנאת אחים במהדורה חוזרת?
יששכר
מקווה וביזיונות
היום ולא מחר
המנהל המסתורי
הכוח להיגאל
טיפול בנוער על יאכטה
ברכת כוהנים מפי החזן

גלי הים, המתנפצים על היאכטה, נשמעים היטב במהלך השיחה עם ר' דוד לוי (52), תושב בית שמש. הוזהרנו מראש שהמקום היחיד לתפוס את לוי לשיחה יהיה בים. את רוב שעות היום לוי מבלה ביאכטה. "יש לי שם חדר גדול, שבו אני קובע עיתים לתורה, לפעמים עם עצמי, לפעמים עם מטופל", אומר דוד, שהפך את אהבתו הישנה למנוף טיפולי לנוער.

הוא נולד בחיפה, גדל באשדוד, ובגיל צעיר נמשך לים. "כילד התקבלתי למועדון ספורט ימי", מספר דוד. "בהיותי בן ארבע-עשרה שימשתי מפקד סירה והדרכתי חניכים". הפעילות הימית הצילה אותו מפיתויי הרחוב והייתה בעבורו כאוויר לנשימה ולנשמה. כשהתגייס לצה"ל פנה, כצפוי, לחיל הים. לאחר השחרור עבד בחברת הספנות צים. בהמשך נסע לארה"ב ומשם עבר לאוסטרליה.

החמצן אזל

באוסטרליה עבד כצולל מקצועי, ולימים הקים חברה שעסקה בתחום הימי. הכול זרם למישרין עד שחוויה דרמטית טלטלה אותו. "זה היה יום עבודה שגרתי", הוא מספר. "צללתי שלושים מטר לעומק הים ופתאום גיליתי באיחור שנגמר לי החמצן. הייתי חייב לבצע עליית חירום. אלה היו רגעים בלתי-נשכחים. כל הדרך מלמטה למעלה הרגשתי שאני נפרד מהחיים. ממש בשניות האחרונות עליתי למעלה והתחלתי לנשום. חיי ניצלו בנס. לאחר שחזרתי בתשובה קראתי בספר הזוהר תיאור של עזיבת האדם את העולם, והרגשתי שזה בדיוק מה שחוויתי".

צלילה למעמקים חדשים

החיים בים נמשכו עד לפגישה אקראית ברחוב בסידני עם חסיד חב"ד. "הוא הציע לי לבוא לריקודים בשמחת תורה", משחזר דוד. "האווירה הייתה מיוחדת מאוד. ריקודים, שמחה אמיתית. זה מאוד נגע בי. בהמשך הוזמנתי לשיעור בספר התניא. השיעור ממש החזיק אותי ברוחניות. חייתי יום-יום עם המסרים שלמדתי".

בסידני הכיר דוד את רעייתו, ויחדיו עלו לארץ, אחרי כעשור שחי באוסטרליה. "החלטנו שבארץ אלך ללמוד בישיבה", הוא מחייך. "התחלתי לצלול במים חדשים, הפעם במעמקים של התורה".

קליניקה במרחב

הוא נעשה חסיד ברסלב, וכעבור שנים החל ללמד ילדים ונערים, במגוריו ברכסים ובצפת. אהבתו לים תמיד הייתה בליבו: "מדי פעם בפעם הייתי הולך לשחות בים, אבל הרגשתי שזה לא זה. לפני שנתיים החלטתי לשוב לים, והפעם כדי לנצל את סגולות הים לדברים חינוכיים". הוא הוסמך למאמן בשיט טיפולי עם נוער בסיכון והחל לטפל בנוער.

"הים מרגיע מאוד", הוא מסביר. "בניגוד לקליניקה סגורה, כאן יש מרחב, והמטופל נפתח ומשתחרר. אני גם מאפשר לנערים להפעיל את היאכטה, וכך הם לומדים לקבל החלטות, בהדרכתי כמובן. הניסיון בים, שסייע לי עצמי, בהיותי נער, מאפשר לי עכשיו לעזור לאחרים".


דוד לוי ב'חדר הטיפולים', היאכטה. "הים מרגיע"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)