חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מקום קבורתם נודע
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1511 - כל המדורים ברצף
לקרוא לילד בשמו: פעולת טרור
יש חדש
שלוש סיבות לנהוג כיוסף
עצבות
להיזהר מעצבות
מקור העצבות
שטריימל מבעד לחלון
מנהיגות של מוח ולב
מקום קבורתם נודע
איחור לתפילה

בשש השנים האחרונות עוסק הרב מנחם-מענדל סממה בטיפול בקברי אחים באוקראינה, בפולין, ברוסיה ובלטווייה. "בפעם הראשונה כשחזרתי הביתה אחרי קבורת עצמות יהודים שהיו פזורות סביב קבר האחים, הדבר הראשון שעשיתי הוא לחבק את ילדיי", הוא אומר. "בעבודה הזאת אתה לומד לייקר את החיים".

הרב סממה (39), בנו של שליח חב"ד בעיר סטרסבור שבצרפת, הרב אהרון סממה, משמש רב בית כנסת בעיר. בשנים האחרונות התגלגל, בנסיבות מפתיעות, לעיסוק יוצא דופן: סיוע באיתור קברי אחים וטיפול בהם על-פי ההלכה.

התגלית של הכומר

"הכול התחיל מפגישה עם כומר מקומי, פטריק דהבוא שמו", הוא מספר. "הפגישה זומנה בעקבות דברים שצוטטו בשמו נגדנו. בשיחה התברר שדבריו הוצאו מהקשרם, ולהפך, גיליתי שהכומר הקים ארגון שאוסף עדויות מקשישים ופועל לאיתור קברי אחים של נרצחים בתקופת השואה. את הארגון הקים בעקבות מסע שערך בשאיפה לחקור את חיי אביו, שנכלא בימי השואה במחנה ריכוז מיוחד למורדים באוקראינה. הוא נפגש עם עֵד למתחולל במחנה, והסיפורים זעזעו אותו כל-כך, עד שהחליט לפעול לשימור העדויות".

בהמשך השיחה הציע הכומר לרב סממה לשמש רב הארגון ולטפל בממצאים הקשורים לנרצחים יהודים. "מובן שנעניתי", אומר הרב סממה. "בכל פעם שהצוות שלו מאתר קבר אחים יהודי, מזעיקים אותי. יש מקרים שאנחנו מסתפקים בהנחת מצבה על הקבר, ויש מקרים שמצריכים איסוף עצמות וקבורה".

עדויות זוועתיות

הרב סממה חוזר אל הפעם הראשונה שעשה את מלאכת הקודש: "חזרתי הביתה ואמרתי לרעייתי שאינני מסוגל לשמוע עדויות זוועתיות כל-כך על יהודים שעונו ונרצחו באין מושיע, ואחר-כך לראות את קברי האחים העצומים. במחשבה שנייה אמרתי לעצמי: זו ההיסטוריה שלנו. האנשים האלה הם קדושי עליון. אם לא אעשה זאת, מי כן?".

העבודה עם המתים מולידה גם פעילות עם החיים. "פעם אחת פגשתי יהודי, ניצול יחיד ששרד מאימי השואה בכפר קטן בדרום אוקראינה. הוא דיבר קצת יידיש ושיתף אותי בזיכרונותיו. לבסוף ניאות להניח תפילין, אחרי שלא עשה זאת מאז השואה", הוא מספר.

ברכת 'מחיה המתים'

לא מכבר ליווה מסע לאיתור קברי אחים במעבה יער בפולין, בעזרת קשיש פולני מקומי שהיה עד ראייה. "על אף השנים שחלפו, האיש הוביל אותנו בדיוק למקום", הוא מספר בהתרגשות. "היו שם שני קברים, אחד מהם נשאר פתוח. עמדתי מלמעלה, מביט בזעזוע בעומקו של הקבר העצום. התחושה הייתה נוראה. ניסיתי לחשוב מה עבר ליהודים בראש באותם רגעים מצמררים. למה הקבר נשאר פתוח, אין לי תשובה. ייתכן שהנאצים רצו לקבור שם עוד יהודים".

בעקבות הפעילות הזאת השתנו חייו. "פעם אחת נשאלתי מה השתנה בחיי. השבתי: ברכת 'מחיה המתים' השתנתה אצלי. כיום, כשאני אומר ברכה זו, אני חושב על אותם קדושים שמקום קבורתם לא נודע".


קברי אחים ביער. הרב סממה בפעולה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)