חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלוש סיבות לנהוג כיוסף
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1511 - כל המדורים ברצף
לקרוא לילד בשמו: פעולת טרור
יש חדש
שלוש סיבות לנהוג כיוסף
עצבות
להיזהר מעצבות
מקור העצבות
שטריימל מבעד לחלון
מנהיגות של מוח ולב
מקום קבורתם נודע
איחור לתפילה

בתהילים אנו מבקשים מהקב"ה: "רֹעֵה יִשְׂרָאֵל, הַאֲזִינָה, נֹהֵג כַּצֹּאן יוֹסֵף". במדרש תהילים מוסבר שבני ישראל מבקשים מהקב"ה שינהיג אותם כשם שיוסף הנהיג את אֶחיו במצרים, בשלושה היבטים:

א) "מה יוסף כנס משנות השובע לשנות הרעב, אף אנו כנס לנו מחיי העולם הזה לחיי העולם הבא". ב) "מה יוסף כלכל את אחיו לפי מעשיהם, שנאמר (בפרשתנו) 'לחם לפי הטף', אף אנו כלכל אותנו לפי מעשינו". ג) "מה יוסף גמלו אותו אחיו רעות והוא גמלם טובה, אף אנו גמלנו אותך רעות, כביכול, שעברנו על מצוותיך; אתה גמול לנו טובות".

הגלות כהזדמנות

על-פי מפרשי התהילים, מזמור זה רומז לגלויות שיבואו על בני ישראל. תפילתם המשולשת של בני ישראל עוסקת אפוא בהיבטים שונים בגלות ובהתמודדות עמה. ההיבט הראשון הוא במהות הגלות עצמה.

הבקשה "כַּנֵס לנו מחיי העולם הזה לחיי העולם הבא" מבהירה שהגלות איננה דבר שלילי בלבד, אלא יש בה נקודת אור ואף יתרון על ימות המשיח. במובן מסויים עדיפים חיי העולם הזה מחיי העולם הבא, כדברי חז"ל: "יפה שעה אחת בתשובה ומעשים טובים בעולם הזה מכל חיי העולם הבא". יש מעלה מיוחדת ללימוד התורה וקיום המצוות בזמן הגלות, עד שמפני מעלה זו שנות הגלות נקראות 'שני השובע'.

בלי טרחה יתרה

הבקשה השנייה: "מה יוסף כלכל את אחיו לפי מעשיהם... אף אנו כלכל אותנו לפי מעשינו". אנו שואפים בכל עת להגיע ל'שני הרעב', לימות המשיח. אלא שכדי להגיע לימות המשיח על היהודי לעסוק בתורה ובמצוות כעת, בזמן הגלות.

על כך באה הבקשה שהקב"ה יכלכל אותנו לפי מעשינו, כלומר, שיהודי לא יצטרך לטרוח יותר מדיי כדי להשיג את פרנסתו, וכך יוכל לפנות די זמן ללימוד התורה ולקיום המצוות. אם לא יִטָרֵד בצרכיו הגשמיים, יתמקד היהודי בעבודתו הרוחנית וכך יחיש את בוא הגאולה.

לחקות את יוסף

הבקשה השלישית היא "מה יוסף גמלו אותו אחיו רעות והוא גמלם טובה". כאן מבקשים בני ישראל מהקב"ה סיוע רוחני בלימוד התורה ובקיום המצוות, כדברי חז"ל על ההתמודדות עם יצר הרע: "אלמלא הקב"ה עוזרו – אין יכול לו". שכן גם לאחר שהקב"ה העניק ליהודי שפע בגשמיות, עדיין הכרחי שיסייע לו בעבודת ה'.

כדי לקבל עזרה זו מהקב"ה אנו מבקשים כי ינהג במידתו של יוסף, שפרנס כל אחד בלי להביט על מצבו. כאשר יהודי מאמץ התנהגות זו, נוהג עמו הקב"ה מידה כנגד מידה, ואף אם הוא 'עני' בדעת ובעל מדרגה רוחנית ירודה, בכל-זאת הוא זוכה לכל העזרה שביקש מהקב"ה.

(תורת מנחם, כרך כו, עמ' 83)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)