חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תפילין במקומן
פינת ההלכה ומנהג

שאלה: מהו המקום המדויק להנחת תפילין של יד?

תשובה: מקום הנחת תפילין של יד הוא ביד שמאל דווקא, שנאמר (שמות יג,טז) "על ידכה" (ולא "ידך" כרגיל), ודרשו חז"ל "יד כהה" (=חלשה).

מקום ההנחה הוא ב'קיבורת' (=שריר הזרוע). המיקום המדויק הוא להניח את הקצה העליון של התפילין בנקודת האמצע, בפרק הזרוע שבין המרפק לכתף, לכיוון מטה. אין להניח בחלק התחתון, הצמוד למרפק,  למטה מה'קיבורת', מכיוון שנאמר (דברים יא,יח) "ושמתם את דברי אלה על לבבכם", ודרשו חז"ל "שתהא שימה נגד הלב, וזו הקיבורת", שהיא מכוונת ממש כנגד הלב.

צריך להטות מעט את התפילין של-יד לצד הגוף, וכך כאשר מכופפים את הזרוע כלפי מטה, יהיו התפילין מכוונות כנגד הלב ממש.

רק לפי דעת הגר"א אפשר להניח גם ב'קיבורת' שבחצי העליון של הזרוע (לפי השולחן-ערוך, הרמ"א ואדמו"ר הזקן, אם אדם אינו יכול להניח אלא בחצי העליון – יעשה זאת בלא ברכה). יש לדעת, שגם אם חלק מהתפילין מונח במקום הלא-נכון, נחשב הדבר כאילו לא הניח תפילין אלו כלל, וגם הברכה היא "ברכה לבטלה".

כשמזמינים תפילין לנער בר-מצווה, שזרועו קטנה, חשוב לדאוג שה'בית' של-יד לא יהיה גדול מדי עבורו. גם על-פי מנהג חב"ד שה'בית' עצמו (לא ה'תיתורא') הוא בגודל ארבעה ס"מ, אפשר לבקש להקטין את מידת ה'תיתורא' למינימום, ובאין-ברירה אף לקנות 'בית' קטן יותר, עד שהיד תגדל (אגב, ההקפדה של "אצבעיים על אצבעיים" מופיעה רק בתפילין של-ראש, אף שלמעשה היא נהוגה גם בשל-יד).

מקורות: מנחות לו,ב. לז,ב. שו"ע כז,א, שו"ע אדמו"ר הזקן ס"ב, ביאור הגר"א ס"ק ה, משנ"ב ס"ק ד, ילקוט יוסף ס"א והלכה ברורה ס"א-ד וש"נ. תפלה למשה פרק ז וש"נ. שו"ע אדמו"ר הזקן לב,סג. שערי הל' ומנהג או"ח ח"א סי' יז.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)