חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 כ"ז בכסליו התשפ"ב, 1/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איפה ר' יוסלה? ליד ר' אברהמלה
חיים יהודיים

 

צמד-חמד, אייזנבך ופיטוסי, מדברים לילדים

חופשת הקיץ בעיצומה, וההורים מוגיעים את מוחם בחיפוש אחר תעסוקה נאותה לילדיהם. בתחום זה חלה התפתחות גדולה בשנים האחרונות. תוכנות מולטימדיה חינוכיות, תקליטורים כשרים לצפייה ומופעים ברוח התורה – מאפשרים להורים ולילדים להעביר את חום הקיץ בדרך שפויה מעט יותר ואפילו מועילה.

תרומה רבה נתנו לתהליך זה עשרות שחקנים, תסריטאים ובמאים שעשו מפנה באורח-חייהם והתחברו לשורשיהם היהודיים. אלה, בצירוף כישרונות טבעיים שנתגלו בתוך ציבור שומרי המצוות, חוללו את המהפך. ועם זה, עדיין משמשים "ר' יוס'לה ור' אברהמ'לה", המעלים זה כשנתיים מגוון הצגות בנושא תיקון המידות – צמד ייחודי למדי. זאת במיוחד בהתחשב ברקע האישי של שניהם, השונה כל-כך זה מזה, מה שהופך את החיבור ביניהם למשעשע כמעט.

ירושלים ופרדס-כץ

"ר' יוסל'ה" הוא ר' יוסף אייזנבך (30), אב לארבעה, תושב בית-שמש. הוא נולד בבתי-אונגרין במאה-שערים ("הכי ירושלמי שיכול להיות"). למד בבובוב, לאחר מכן בערלוי וכיום מלמד בכיתת ה'מכינה' (מקבילה לגן-חובה) בתלמוד-תורה 'תורת-הבית' בעירו. "ר' אברהמה'לה" הוא ר' אברהם פיטוסי (30), אף הוא אב לארבעה ("בזה אנחנו דומים"). נולד וגדל בשכונת פרדס-כץ, חזר בתשובה לפני כמה שנים, וכיום לומד רוב היום ב'כולל' בביתר-עילית, מקום מגוריו.

ההיכרות ביניהם נולדה לפני כמה שנים, כאשר ר' יוסף שיחק תפקיד ראשי בהפקה לציבור החרדי. הוא פגש שם את פיטוסי, שעשה אז את צעדיו הראשונים בחיי תורה ומצוות. "גיליתי אדם משעשע מאוד, והצעתי לו לעבוד יחד", נזכר ר' יוסף בחיוך.

קלטת לפעוטות

לא פחות מכך מרתקת הדרך שבה גילה ר' יוסף את כישרון המשחק הטבוע בו. "כשהתחלתי לעבוד עם ילדי כיתתי, חיפשתי דרך שתהפוך את לימוד אותיות הא-ב ואת סיפור פרשת-השבוע לחוויה", הוא מספר. "החלטתי להפיק בביתי קלטת על כל פרשה".

וכך, מדי יום ראשון עמעם ר' יוסף את האור בכיתתו והקרין את הקלטת שהכין. הילדים הקשיבו כמהופנטים לקולותיהם של נח, אברהם אבינו, משה רבנו, קורח או המרגלים – שלא היו אלא קולו של ר' יוסף, מלווה באפקטים מוזיקליים ששילב. הקלטת הופעלה בשעת הארוחות גם בימים הבאים. התוצאה: בשולחן שבת בבית, הילדים פשוט הציגו את הפרשה לפני כל בני-המשפחה.

דרך החוויה

בין המופעים שמעלים אייזנבך ופיטוסי – "מדבר שקר תרחק" (המחשה לדברי חז"ל שהקפדה על אמירת אמת מונעת חטא), "מילה בסלע" (אדם שנכשל בלי הרף בלשון-הרע ולבסוף הדברים חוזרים אליו), ו"השמח בחלקו". במופעים מחליפים השניים אין-ספור דמויות, תלבושות וקולות.

"אנחנו חיים כיום בעולם שהוא רב גוני ומפתה כל-כך, שמוכרחים להגיע אל הילדים מבעד לדלת האחורית. קשה מאוד היום ללמד ולחנך ילד רק על-ידי אמירה ישירה וחד-משמעית. הדברים חייבים להיעשות גם בדרך עקיפה וחווייתית", אומר ר' יוסף.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)