חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סודו של 'ניגון הניגונים'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1508 - כל המדורים ברצף
כל יהודי זקוק לחסידות
יש חדש
הערך האמיתי של ארץ ישראל
לימוד חסידות
החסידות מוסיפה
גילוי ה'איתן'
דין תורה בלילה
גילוי סודות התורה
סודו של 'ניגון הניגונים'
איך עונים 'קדושה'

ספר שלם על ניגון אחד? – למוזיקאי ר' לב לייבמן התשובה ברורה. בימים האלה הוציא את ספרו השלישי – 'ארבע בבות' שמו – העוסק כולו בניגון המיוחד שחיבר רבי שניאור-זלמן מלאדי, בעל התניא. "זה 'ניגון הניגונים' של אדמו"ר הזקן ושל ניגוני חב"ד", הוא מסביר. "במהלך העבודה מצאתי ביאורים מופלאים, מחקרים של מוזיקולוגים שכתבו בהתפעלות על הניגון הזה, ושלל סיפורים הממחישים את סגולתו הנדירה וכוח השפעתו. הניגון הזה זכה לביאור הארוך, המפורט והעמוק ביותר שנמצא ליצירה מוזיקלית, לא רק בספרות חב"ד אלא במקורות יהודיים בכלל".

לב נולד במוסקווה, לאב מהנדס אלקטרוניקה ואם רופאת עיניים. "לא ידעתי מאומה על יהדות, ולא ידעתי בכלל מה זה יהודי", הוא מספר. "פה ושם נגענו ביהדות. גרנו  בקרבת בית הכנסת 'מרינה רושצ'ה' של חב"ד, ואבי היה מבקר שם מדי פעם בפעם. עד היום חקוק בזיכרוני סדר פסח ציבורי שנערך בשנת תשמ"ט".

מוזיקה במקורות

כישרונו המוזיקלי המיוחד נתגלה כבר בהיותו ילד בן חמש, והוריו שלחו אותו למורה פרטי. כעבור שנה המליץ המורה לשלוח אותו ללמוד בקונסרבטוריון למוזיקה, ושם עשה חיל. בהיותו בן שמונה עלתה המשפחה לארץ, התיישבה בראשון-לציון, והבן המשיך את לימודי הנגינה בקונסרבטוריון תל-אביב. בהיותו בן שש-עשרה השתתף בתחרות בין-לאומית לנגינה בחלילית.

המפנה בחייו התחיל קודם לכן, סמוך לבר-המצווה שלו. יד ההשגחה הפגישה בין אביו ובין הרב יצחק גרוזמן, שליח חב"ד בעיר. "הם קבעו שאחרי בר-המצווה שלי אלמד תורה עם הרב משה גרוזמן. נמשכתי מאוד לעולם שנפתח לפניי, ובמיוחד נשאבתי ללימוד החסידות", הוא מספר. כשביקר בישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד, נשבה בקסמה. "החלטתי שזה מקומי".

העומק של המוזיקה

ומה על הכישרון המוזיקלי? – "דווקא בישיבה מצאתי את העומק האמיתי של עולם המוזיקה, המוצג במאמרי חסידות רבים", אומר לב. "אחרי שמונה שנים בישיבה התחתנתי והתחלתי לעסוק בריכוז החומר במקורות על המוזיקה. הוצאתי את ספרי הראשון, 'נגינה לאור החסידות', ואחריו ספר שני, 'לנגן בהיכלו', על הפן המוזיקלי של בית המקדש".

לב מצא עניין רב בניגוני חב"ד: "הניגונים האלה הם אוצר בלום. העומק, ההתבוננות, התשוקה והשמחה הבלתי-מוגבלת. כשם שכל מאות הספרים של תורת חב"ד מיוסדים על תורת אדמו"ר הזקן, כן אפשר לומר שמאות ניגוני חב"ד מושתתים על עשרת הניגונים של אדמו"ר הזקן".

זכות גדולה

ספרו החדש חושף את העומק שמאחורי ניגון 'ארבע בבות', המכוּון כנגד ארבעת העולמות הרוחניים – אצילות, בריאה, יצירה, עשייה. "ידיד אמר לי שבעקבות הקריאה בספר הוא שומע את הניגון אחרת לגמרי, ושזו הייתה הזדמנות ראשונה מסוגה להיחשף לעולמות שמאחורי הצלילים", הוא אומר ומסכם: "אני רואה בעבודה על ניגון 'ארבע בבות' זכות גדולה שנפלה בחלקי".


ספר הניגון. ר' לב לייבמן (צילום: ברלה שיינר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)