חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:52 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האוצר שנחשף לאור עולם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1507 - כל המדורים ברצף
לעבור ממגננה למתקפה
יש חדש
הדרך המחברת את הקצוות
תפילה
תודה וברכה
המלאכים מצחצחים
מקרוב ומרחוק
שלוש דרגות במצוות
האוצר שנחשף לאור עולם
כשעונים 'ברכו'

הימים הסמוכים לחג הפסח תש"ח. הרב משה גרוס, מחסידי בעלז, בא מז'נווה לביקור אצל רבו, האדמו"ר רבי אהרן מבעלז, שהתגורר בתל-אביב. גרוס הביא עמו חייט כדי לתפור לרבו בגד לחג. כשנכנס פנימה וסיפר על יוזמתו, הביט בו האדמו"ר בכאב ותהה: "דם יהודי נשפך בהרי יהודה, ואתה מביא לי בגד חדש?!". באותם שבועות התנהלו קרבות עזים בגוש עציון. בהמשך נפל הגוש ו-242 יהודים הי"ד נספו.

כאשר ר' דודי זילברשלג, עורך סדרת הספרים החדשה 'צנצנת המן' על האדמו"ר מבעלז, מתבקש לספר סיפור מאפיין על הצדיק, הוא בוחר להציג את הסיפור הזה, המשקף את רגישותו הרבה לכאב העם היהודי.

"נדהמנו מההיקפים"

סדרת הספרים נולדה באורח לא מתוכנן. מספר ר' דודי: "פנה אליי ר' בן-ציון גרוסמן, וסיפר לי שיש באמתחתו חומרים היסטוריים על גדולי ישראל, והגיע הזמן 'לעשות עם זה משהו'. ר' בן-ציון זכה לקִרבה מיוחדת אצל גדולי ישראל, והעלה על הכתב את מה שראה ושמע.

"החלטנו להתחיל עם האדמו"ר מבעלז. ככל שצללנו לנבכי החומרים, נדהמנו מההיקפים. בסופו של דבר העבודה הסתיימה בארבעה כרכים, שבהם אלפיים עמודים: היסטוריה, ישועות, הנהגות, נס ההצלה מהשואה והתקומה בארץ והקשר עם חצרות ואישים בולטים בעולם היהודי".

התחיל מהתחלה

סיפורו של האדמו"ר מבעלז הוא למעשה סיפור תקומתו של העם היהודי אחרי השואה. האדמו"ר מבעלז, מדמויות ההוד הבולטות באירופה שלפני השואה, הצליח בדרך נס להימלט מהנאצים. מלאכי החבלה ניסו לאתר אותו בכל דרך ואף הבליטו את דמותו בכרזה שהפיצו. "הקב"ה עשה עמו חסד והוא הצליח להימלט מהם", אומרים המחברים.

האדמו"ר ניצל, אבל כמעט שלושים מצאצאיו נרצחו בידי הנאצים. "כשהאדמו"ר עלה לארץ, הוא התחיל הכול מהתחלה ובנה את החסידות מחדש", מספר זילברשלג. "הוא דגל באהבת ישראל. פעם אחת נכנס אליו חסיד והתבטא בביטוי שלילי על יהודים השייכים לחוג מסויים. האדמו"ר הורה לו לשטוף את הפה ולומר שבע פעמים שהם יהודים טובים".

סיפורים מחזקים

לדברי זילברשלג, לאורך כל הסדרה בולטת אישיותו הייחודית, והוא מדגים זאת בסיפור אחד: "במלחמת העולם הראשונה שהה האדמו"ר בעיר מונקאץ', והיה צריך לנסוע למקום מסויים. הביאו לו סוס ועגלה, והרבי הגיב ואמר שהמטען כבד מדיי בעבור סוס אחד וזה צער בעלי חיים. הוא המתין כמה שעות עד שהובאה עגלה רתומה לשני סוסים, ורק אז עלה עליה".

לצד הגילויים הרבים והתמונות הנדירות זילברשלג מציין את חלק הישועות. "הספר מביא חיזוק עצום באמונת חכמים, דבר חשוב כל-כך בדורנו". עמיתו, ר' בן-ציון, מצטט בשם רבי זאב-וולף מצ'רניאוסטראה: "באחרית הימים, כאשר הכפירה והאפיקורסות ישטפו את העולם, הדרך היחידה להחזיק באמונה, תהיה עיסוק בסיפורי צדיקים".


צנצנת המן. המחברים וסדרת הספרים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)