חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 כ"ז בכסליו התשפ"ב, 1/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אהבת השם
מן המעיין

 רגש גשמי

"ואהבת את ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך" (דברים ו,ה). שיעור אהבת ה' הוא שיורגש ברגש גופני, בבשר הלב ממש. כמו אדם הפוגש ידיד נאמן, אשר על-ידי כך נהיה לו טוב. הוא שוכח את כל הדברים המעיקים עליו, ומתעורר בחיות פנימית, בתקווה פנימית, וליבו טוב עליו.

(היום יום)

 לעורר ולגלות

בפנימיותו של האדם מושרש רגש של אהבת ה', אלא שיש לעורר רגש זה, ולהוציאו מן הכוח אל הפועל. זו מצוות "ואהבת" - לעשות את כל הפעולות כדי לעורר את הכוח החבוי של האהבה, שיאיר בגלוי.

(שפת אמת)

 הסגולה – אהבת-ישראל

אחד מחסידיו של רבי יהודה-צבי מסטרטין ביקש ממנו סגולה לאהבת השם. השיב רבי יהודה-צבי: דבר זה קל ביותר - הסגולה לאהבת השם היא אהבת-ישראל.

אהבה מעוררת אהבה

כיצד אפשר לצוות על אהבה, שהיא מידה שבלב? אלא שלפני 'קריאת שמע' אנו מסיימים ואומרים: "הבוחר בעמו ישראל באהבה"; אם הקב"ה אוהב אותנו, יכולים גם אנו לאהוב אותו.

(רבי עקיבא אייגר)

 מחפשים להתקרב

אדם האוהב את ה' אינו מסתפק רק במה שהוא חייב לעשות, אלא מחפש כל הזמן דרכים נוספות להתקרב יותר אל ה'. בדוגמת אב האוהב את בנו, שאינו דואג לו רק כדי לצאת ידי חובה, אלא חושב כל הזמן כיצד להיטיב לו עוד ועוד.

(הצמח-צדק)

הממון - מבחן

"ובכל מאודך – בכל ממונך" (רש"י). רוצה אדם לדעת אם הוא באמת אוהב את ה' בכל ליבו ובכל נפשו, יבחן זאת כאשר הוא נתבע לתת מממונו לצדקה - זה סימן אמיתי לאהבת ה'.

(ייטב לב)

 דרגות באהבה

"בכל לבבך" – אהבה מוגבלת, כפי שהלב מכיל; "ובכל נפשך" – האהבה אינה נשארת בלב, אלא מתפשטת בכל כוחות הנפש ובכל האיברים; "ובכל מאודך" – אהבה בלתי-מוגבלת.

(ספר המאמרים תרצ"ט)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)