חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:12 זריחה: 6:10 ה' באייר התשפ"א, 17/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השליח שמגלה את הסוד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1505 - כל המדורים ברצף
מהזקנים שבמרכז לצעירים שבצדדים
יש חדש
אברהם ושרה וכוח נעורים
שליחות אליעזר
לרצות ולהיות
להיות מוכנים
מפגש בטרמינל
שלוחים של הקב"ה
השליח שמגלה את הסוד
קדיש ומפטיר לאבל

בוועידת הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, שתתקיים בוושינגטון בשבוע הבא, ינאם במושב המרכזי הרב דוד אליעזרי, שליח חב"ד ביורבה-לינדה שבמחוז אורנג' בקליפורנייה, בכותרת: "מה קבוצות יהודיות אחרות יכולות ללמוד מחב"ד?". זאת בעקבות ספרו המצליח, 'הסוד של חב"ד', שהשיק לפני כמה שבועות, ושמאז הספיק לזנק לרשימת רבי המכר.

את הספר, באנגלית, כתב הרב אליעזרי בניסיון לחשוף לפני הציבור את סיפור ההצלחה של שליחות חב"ד שאין לו אח ורע. ב-432 עמודים סוקר הרב אליעזרי את התופעה, באמצעות ראיונות עם יותר ממאתיים שלוחים, מנהיגי קהילות, אנשי אקדמיה, עיתונאים ומנהיגים פוליטיים.

לפצח את החידה

"אני יצאתי בשנות ה-70 המוקדמות", מספר הרב אליעזרי. "מפעל השליחות החל לצמוח באותן שנים, אבל עדיין היה קטן למדיי. בספר אני מנסה, מהמקום האישי שלי, כשליח שיצא לשליחות באותן שנים, לפצח את החידה הגדולה: איך הרבי לקח קבוצה קטנה של חסידים והצליח באמצעותה לשנות את העולם היהודי.

"אני מספר לקוראים איך הרבי עורר השראה בחסידים לעזוב את המשפחה והחברים ולחיות כל חייהם בעיר רחוקה מצביון יהודי. מה 'המודל העסקי' של חב"ד, מה הם הרעיונות שמניעים את השלוחים, ואיך השליח מאזן בין רצונו לחיות חיי תורה ולהתנהג בדרך החסידות כשהוא חי בקהילה שאורח חייה שונה מאוד מזה".

התעוררות של צעירים

את הספר החליט לכתוב בעקבות תחושתו שחוקרים חיצוניים לא ממש הבינו את המפעל שחולל הרבי. "חשבתי שהגיע הזמן לספר את הסיפור האמיתי, ולהציגו לפני הציבור לעומק", אומר הרב אליעזרי. "אבל אני מכוון לא רק לחוקרים ולאנשי אקדמיה, אלא לכלל הציבור, ובפרט לדור הצעיר שמכיר את חב"ד כתנועה מצליחה ואינו מבין איך הגענו עד הלום".

לצד שליחותו בעירו עומד הרב אליעזרי בקשר עם עשרות ארגונים יהודיים בולטים ברחבי העולם ונחשף לנתונים מקיפים על מצב היהדות. "יהדות אמריקה נתונה במשבר", הוא אומר. "שיעור ההתבוללות בקרב היהודים שאינם אורתודוקסים מגיע ל-71 אחוזים. עם זה, סקר שערכה הפדרציה היהודית במיאמי אשתקד העלה כי 47 אחוזים מקרב היהודים שמתחת לגיל 35 השתתפו בפעילויות חב"ד, וזאת כאשר 20 אחוזים בלבד מהם הצהירו על עצמם אורתודוקסים. זה הדור החדש, שפוגש את שלוחי חב"ד בקמפוסים ובקהילות, והדבר נותן תקווה".

התופעה מסקרנת

הרב אליעזרי מרבה לפרסם מאמרים באמצעי התקשורת בארה"ב. "כתיבת טור נותנת לך הזדמנות להגיע לקהל גדול הרבה יותר", הוא מסביר. "גיליתי שרבים צמאים לשמוע דברים בהירים, להגיב על אירועים אקטואליים ולהציג את דרך המחשבה היהודית והחסידית".

השבוע, בכינוס העולמי של שלוחי הרבי, יספר הרב אליעזרי לחבריו על ההדים שעורר ספרו. "הספר נמכר בחנויות ספרים יהודיות ולא-יהודיות, והוא מוכיח שתופעת שליחי חב"ד מסקרנת רבים", הוא מסכם. "בשנה הקרובה אני מתכונן להופיע בקהילות יהודיות סביב לעולם ולספר על העבודה המרתקת של כתיבת הספר".


תקווה לנוכח המשבר. הרב אליעזרי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)