חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מפגש בטרמינל
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1505 - כל המדורים ברצף
מהזקנים שבמרכז לצעירים שבצדדים
יש חדש
אברהם ושרה וכוח נעורים
שליחות אליעזר
לרצות ולהיות
להיות מוכנים
מפגש בטרמינל
שלוחים של הקב"ה
השליח שמגלה את הסוד
קדיש ומפטיר לאבל

יום קיצי בשנת תשס"ח. הרב מנחם-מענדל אוֹאַקִי, שליח חב"ד בסירֶן שבצרפת, ישב במשרדו ועבר על הדואר האלקטרוני. הודעת דואר אחת הייתה חריגה.

כותבת ההודעה הציגה את עצמה כאישה יהודייה המתגוררת במיאמי שבארצות-הברית. "אני ילידת צרפת", כתבה, "ואבי מאושפז במרכז הרפואי בסירן. לצערי איני יכולה לבוא לבקרו, וכעת אמרה לי אימי כי הרופאים קבעו שימיו ספורים".

האישה ביקשה בקשה אישית: "אודה לך מאוד אם תואיל לגשת אליו ולבקרו. אבי איננו אדם דתי. אם להיות כנה, הוא אף התנגד לדת. אך יהיה לי עצוב מאוד אם ייפרד מן העולם בלי תפילה. אולי אתה תצליח לפתוח את ליבו".

הרב אואקי הכיר היטב את המרכז הרפואי. הוא מתגורר לא הרחק ממנו. בקשתה של האישה ריגשה אותו. מיד נסע למקום ומיהר לחדרו של האיש. החולה שכב על מיטתו ולצידו ישבה אשתו. שניהם נראו בודדים ועצובים.

הרב אואקי פתח עמהם בשיחה. הוא הציג את עצמו, ולאחר שהתעניין בשלומו של האיש הציע לו להניח תפילין. האיש לא היה יכול לדבר מרוב חולשתו, אך הניע קלות את ידו לאות הסכמה.

שמחה מהולה בהתרגשות מילאה את הרב אואקי. הוא כרך את רצועות התפילין על ידו של החולה, הניח על ראשו את התפילין של ראש, ואז אמר במקומו את פרשת 'שמע ישראל'. כשסיים, חלץ את התפילין וקרא לפני החולה את הווידוי. אלה היו רגעים לא קלים, אך הוא חש שהם גורליים ליהודי הזה.

כשסיים, נפרד לשלום מהחולה ומרעייתו והשאיר לה את כרטיס הביקור שלו. האיש היה חלוש מאוד, אך הרב אואקי הצליח לזהות בעיניו זיק של התרגשות והכרת תודה.

כעבור כמה שעות טלפנה אליו רעייתו של החולה. "בעלי נפטר לפני זמן קצר", אמרה לרב בקול חנוק. "אני מבקשת להודות לך על ביקורך".

הוא כתב לבת במיאמי על שאירע, וכעבור זמן קצר קיבל ממנה מכתב תודה. האישה הוסיפה פרטים על אביה: "הוא היה פרופסור למתמטיקה, וכל ימיו התנגד נחרצות לדת. הדבר הסב לי צער עמוק. אני שמחה שלפחות זכה לפטירה יהודית, אך את ליבי ממלא ספק אם אמנם התעורר בליבו דבר מה אמיתי לפני מותו. אני יודעת שעשית את המיטב, אך אני מצפה לסימן כלשהו משמים שיניח את דעתי".

האישה סיימה בשאלה מה לדעתו תוכל לעשות לעילוי נשמת אביה, והרב הציע לה לתרום לצדקה לעילוי נשמתו. כך עשתה.

שנה חלפה. בקיץ הבא נסע הרב אואקי לאייש את בית חב"ד בשדרת שאנז אליזה בפריז. בוקר אחד צלצל הטלפון בבית חב"ד. הדוברת מעברו השני של הקו הייתה שליחת חב"ד בדרום אפריקה, ובפיה בקשה:

"אנחנו זקוקים לעזרתך. הזמנו מרצָה מניו-יורק, להרצות כאן לפני נשים. היא נחתה בחניית ביניים בנמל התעופה שארל דה-גול בפריז, אולם החמיצה את טיסת ההמשך לדרום אפריקה. אין לה מזון כשר ואין היא דוברת מילה בצרפתית. האם תוכלו לאסוף אותה אליכם, ואת ההרצאה תעביר מחר באמצעות שיחת וידאו משודרת?".

הרב אואקי הביע רצון לסייע, אך כשהציץ בשעונו הבין שיש בעיה: בעוד זמן קצר הוא אמור למסור את שיעורו השבועי, ואם ייסע לנמל התעופה, הוא עלול להחמיץ את השיעור. בכל-זאת החליט לצאת לנמל התעופה, בתקווה שיאתר במהרה את המרצָה, שאינו מכיר כלל.

בהגיעו לנמל התעופה גילה לצערו כי הכניסה לאולם מקבלי הפנים חסומה עקב חפץ חשוד. "רק זה היה חסר לי", הרהר. הוא פנה לאולם הטיסות היוצאות, ומשם ירד במעלית לאולם מקבלי הפנים.

עם היכנסו לאולם ניגשה אליו אישה זרה ובירכה אותו לשלום בצרפתית. "אתה מחב"ד?", שאלה. הרב אואקי הבין כי זו איננה האישה שהוא מחפש, אך האישה אמרה מיד: "יש כאן אישה מחב"ד שזקוקה לעזרה". היא הנחתה את הרב אואקי אל המרצָה מניו-יורק. "אני תלמידתהּ לשעבר", הצביעה הצרפתייה על המרצָה.

הרב אואקי השתאה מצירוף המקרים, אך זו הייתה רק הקדמה להשגחה הפרטית המדהימה שגילה כעבור דקה. התברר כי הצרפתייה אינה אלא אותה אישה ממיאמי שכתבה לו אשתקד בעניין לאביה. "אינני מאמינה", קראה האישה בהתרגשות. "אתה הרב אואקי... היום בדיוק חל יום השנה לפטירתו של אבי, ובאתי לצרפת כדי לעלות על קברו!".

פתאום עלה חיוורון על פניה. היא פרצה בבכי. זמן רב התייפחה, והמרצָה, מורתה לשעבר, ניסתה להרגיעה. "כעת אני מבינה למה זה קרה", מלמלה.

"אתה זוכר שכתבתי לך על הספקות שניקרו בליבי אם אמנם אבי התעורר בתשובה לפני פטירתו?", הסבירה את פשר בכייה. "כבר שנה שלמה אני אכולה סימני שאלה. אני תוהה אם עשיתי דיי בעבורו. עכשיו קיבלתי אות משמים כי תשובתו של אבי התקבלה. הקב"ה סיבב את הדברים כך שאפגוש אותך כאן. כעת אני יכולה לעלות על קבר אבי בלב שקט", סיימה בטרם נפרדה מהרב אואקי ומהמרצה הניו-יורקית, שהייתה עדה לדרמה המפתיעה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)