חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שליחות אליעזר
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1505 - כל המדורים ברצף
מהזקנים שבמרכז לצעירים שבצדדים
יש חדש
אברהם ושרה וכוח נעורים
שליחות אליעזר
לרצות ולהיות
להיות מוכנים
מפגש בטרמינל
שלוחים של הקב"ה
השליח שמגלה את הסוד
קדיש ומפטיר לאבל

לא לעסקי שידוכים

"לא תיקח אשה לבני מבנות הכנעני" (בראשית כד,ג). כנעני מלשון סוחר. לא תיקח אשה ליצחק מאלה שעושים עסק בשידוכים, שהעיקר אצלם הוא המוהר, הנדוניה וכדומה.

(עוללות אפרים)

כל העתיד

"וכל טוב אדוניו בידו" (בראשית כד,י). בשליחות זו, למצוא אישה ליצחק, הופקד בידי אליעזר "כל טוב אדוניו" – כל אושרו ועתידו של אברהם. הכול תלוי בדמות הכלה שיביא אל ביתו, האם יהיו בה ממידותיה של שרה אימנו, או שמא תהיה חלילה מרשעת ותמרר את חייו לעת זקנתו.

(עיטורי תורה)

אמירת אמת

"ויאמר, עבד אברהם אנוכי" (בראשית כד,לד). על-פי רוב שדכן חוטא בקצת דברי שקר והגזמה, ומתוך שאיפתו לקרב את שני הצדדים זה לזה הוא ממציא סיפורים שלא היו ולא נבראו. לכן אליעזר השדכן הכריז: דעו, עבד אברהם אנוכי, ואיש מאנשי אברהם אינו דובר שקר.

(כפליים לתושייה)

פירות טריים

"ואבוא היום אל העין" (בראשית כד,מב). מפרש רש"י: "היום יצאתי והיום באתי, מכאן שקפצה לו הדרך". כיצד היה בידו לשכנעם שאמנם כך היה? – ב"מגדנות נתן לאחיה ולאמה". מפרש רש"י: "מיני פירות". ובעניין פירות אומרים חז"ל שאפשר על נקלה להבחין אם נקטפו מהעץ בו ביום.

(רבי עקיבא קורניצר מקרקוב)

מידה טובה

"וירץ העבד לקראתה" (בראשית כד,יז). מפרש רש"י: "לפי שראה שעלו המים לקראתה". אחרי שאליעזר ראה מופתים גלויים כאלה לשם מה היה עוד צריך לבדוק אותה אם היא גומלת חסדים? מכאן שמידה טובה אחת עולה על מאה מופתים וניסים.

(רבי יחזקאל מקוזמיר)

שושנה בין החוחים

לשם מה נעשה לאליעזר נס שקפצה לו הדרך? אלא שכל זמן שרבקה לא הייתה ראויה להינשא הייתה בבית לבן, אך כשמלאו לה שלוש שנים ויום אחד ונעשתה ראויה להינשא ליצחק, בו ביום שלח אברהם את אליעזר לבית לבן כדי להוציא את השושנה מבין החוחים, וכדי שלא תשהה שם אפילו יום אחד מיותר. לכן נעשה לו נס וקפצה לו הדרך.

(הרבי מליובאוויטש)

הבאר העולה

"ויברך הגמלים מחוץ לעיר אל באר המים" (בראשית כד,יא). רבקה נזדמנה לאליעזר ליד באר מים, וכמו-כן כשפגשו רבקה ואליעזר את יצחק נאמר (בראשית כד,סב) "ויצחק בא מבוא באר לחי רואי". כי יצחק, שמידתו מידת הגבורה, שייך לבחינת מים, אך לא מים היורדים ממקום גבוה למקום נמוך, שזה עניינו של החסד, אלא מי באר, העולים ונובעים מלמטה למעלה – גבורה.

(לקוטי לוי יצחק)

חיבור שמים וארץ

"ואשביעך בה' אלוקי השמים ואלוקי הארץ" (בראשית כד,כג). אברהם אמר לו: שליחות זו אינה לצורך שידוך רגיל. עליך לדעת שזו התקשרות של השמים והארץ. לכן אשביעך באלוקי השמים והארץ.

(רבי זאב מסטריקוב)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)