חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:08 זריחה: 6:17 כ"ט בניסן התשפ"א, 11/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ר' חיים בעקבות אברהם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1504 - כל המדורים ברצף
מסירות נפש ואהבת החיים
יש חדש
אברהם אבינו והתרופה למחלה
הכנסת אורחים
לא להתבלבל
לאכול בלב שמח
עונש במקום
מצאתי דוד עבדי
ר' חיים בעקבות אברהם
מזוזה לשמירה

זו הייתה שעת לילה מאוחרת. הרב חיים כהן, תושב שכונת בית ישראל בירושלים, צעד לעבר ביתו. בדרך פגש יהודי. "לאן אתה הולך?", שאל אותו היהודי. כהן הגיב בתמימות: "אל ביתי". היהודי שתק רגע ואז אמר: "אתה הולך לביתך, ואני מנסה למצוא מקום להתגלגל בו בלילה".

המשפט טלטל את ר' חיים. "התחלתי לחשוב על אנשים שאין להם היכן להניח את הראש בלילה ואין להם מה לאכול במהלך היום. יש אנשים כאלה, שפשוט מתגלגלים ממקום למקום", הוא מספר. הוא מצא מקום והכין מיטות לחסרי בית. הפרוייקט לא החזיק מעמד, והוא בחר להשקיע את מרצו במתן אוכל לנזקקים.

תחושה של בית

חמש-עשרה שנה חלפו מאז. אנו תופסים את ר' חיים (45), חסיד ברסלב, בין סירי המרק המהבילים ותבניות הבורקס הריחניים, במהלך ארוחת הערב שהוא עורך באולם גדול בפאתי מאה שערים. "אנחנו מכינים שתי ארוחות ביום, ומאכילים יותר מאלף בני-אדם", הוא אומר.

באים אליו יהודים מכל הגוונים. "אני לא בודק בציציותיהם של האורחים. כל מי שבא הוא אורח רצוי", מצהיר ר' חיים וחיוך רחב על פניו. גם אין הגבלה לכמות המזון: "אנחנו לא מגישים בצלחות, אלא כל אחד יכול לקחת מהסירים ומהמגשים כרצונו. משתדלים לתת כאן תחושה של בית".

מכתב מרגש

במהלך השיחה מוציא ר' חיים מכתב מכיסו. זה מכתב של יהודי המספר כיצד ביתו עמד על סף התפרקות בעקבות התמוטטות כלכלית, ובעזרת הארוחות שקיבלו בני משפחתו – הצליח לשרוד ולהשתקם. "כמו שאתה מרחם על כולם, כך הקב"ה ישלם לך בכל טוב", סיים היהודי את מכתבו. "אני שומר את המכתב אצלי, והוא מחזק אותי בכל פעם מחדש".

ר' חיים מביט במאות האורחים הנכנסים בשערי האולם ואומר בשקט: "לאדם מן השורה אין מושג על מצוקותיהם של אחרים. למשל, משפחה שהבעל יושב זמן רב בכלא ואין מי שיחזיק כלכלית את בני משפחתו. או משפחה שהבעל ברח לחו"ל ונעלם. האישה באה לכאן מדי יום עם ילדיה, כי אם לא-כן, לא יהיה להם מה לאכול".

מכונות כריכים

ר' חיים מקפיד שהארוחות יהיו מגוּונות ובריאות: "בבוקר אנחנו מגישים לאורחים מוצרי חלב, לצד חמישה סוגי סלטים וחביתה. בארוחת הערב ניתן מרק בריא, לצד דגים או בשר ותוספות. הכול טרי ומוכן במקום". ומניין המימון? – "מאנשים טובים שמתגייסים לסייע".

הוא חשב גם על מי שמתביישים לבוא לאכול במקום ציבורי: "אנו מפעילים מכונות לקבלת כריכים. אותם אנשים מקבלים מאיתנו כרטיס ויכולים לקחת כריך בשעה הנוחה להם". ר' חיים גם מפעיל קרנות מיוחדות ליתומים ואלמנות מירושלים ומחלק בגדים לילדים בחורף. "כתוב שהכנסת אורחים גדולה מקבלת פני השכינה", הוא מסכם. "מה הכוונה בזה? מסביר הבעל-שם-טוב שגם אדם הגורם במעשיו סילוק שכינה, צריך לקבלו ולארחו באהבה. הרי שהכנסת אורחים גדולה מקבלת פני שכינה".


אלף אורחים ביום. ר' חיים כהן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)