חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ד בכסליו התשפ"א, 30/11/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צייד המסיתים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1503 - כל המדורים ברצף
התהלך בארץ לאורכה ולרוחבה
יש חדש
הירושה של אברהם
ארץ ישראל
מעלת הארץ
כמו סיר ומכסה
שלוש טעימות
ארץ ישראל הגדולה
צייד המסיתים
לדלג על הכוהן?

חברי הפרלמנט ההולנדי היו בהלם מוחלט. איתמר מרכוס, מנהל 'מבט לתקשורת פלסטינית', הציג לפניהם ראיות המוכיחות כיצד הכסף שהם מעבירים לרשות הפלסטינית עובר בפועל למימון מחבלים שפגעו ביהודים. המסמכים שחשף הביאו לקידום חוק נגד האבסורד של מימון המחבלים במסווה 'הומניטרי'.

זה אחד ההישגים של מרכוס (62), תושב אפרת, המציין בימים האלה עשרים שנה לפעילותו. הוא נולד בניו-יורק ועלה לארץ בשנת תשל"ז. "למה לחיות מרצון בחוץ-לארץ? חו"ל זה מקום של גלות כפויה. החלטתי לעלות", מסביר מרכוס את ה"לך לך מארצך" הפרטי שלו.

מסרים כפולים

בשנת תשנ"ו, שנתיים אחרי הקמת הרשות הפלסטינית, הבחין מרכוס בתופעה שיטתית: המסרים של הערבים בשפה האנגלית ובשפה הערבית שונים מן הקצה אל הקצה: "באנגלית הם דיברו על שלום, אך בערבית, לציבור שלהם, דיברו על שנאה, הסתה, חובת השמדת היהודים, ביטויים שהקצינו והלכו".

מרכוס החליט להקים מכון שיציג את האמת לפני הציבור. באמצעים הדלים שברשותו גייס מומחים דוברי ערבית, לצד צוות המתמחה בניתוח חומרים, והחל לחשוף את האמת לעולם, באמצעות הצגת הפרסומים בתקשורת הערבית שהסיתו שוב ושוב נגד יהודים. "אחד הדברים הבלתי-נתפסים הוא שטיפת המוח שעוברים הילדים הפלסטינים נגד יהודים", מסביר מרכוס.

פרצות נסגרו

כבר שנים הוא מפרסם את החומרים המזעזעים, אבל התקשורת לא ממש מתעניינת, כדי שלא לתת לעובדות לקלקל את הזיות ה'שלום'. מרכוס רואה בכל-זאת את חצי הכוס המלאה: "מצבה ההסברתי של ישראל יכול היה להיות גרוע יותר לולא עבודתנו. הצלחנו להעלות לסדר היום את ההסתה הפלסטינית נגד היהודים".

הוא מצביע על הישגים ממשיים: "איתרנו פרצות בחוק האמריקני שמאפשר מימון לטרור, והמלצנו על שינויים. שלושה ימים בלבד לאחר הפרסום קיבל הקונגרס חמישה מתוך שישה סעיפים שהצענו והפרצות נחסמו".

עידוד לרצח

לדבריו, המונח 'הסתה' מגמד את האמת: "מדובר בעידוד מפורש לרצח יהודים, באנטישמיות לשמה. התקשורת הפלסטינית מציגה יהודים – גם בתכניות ילדים – כצאצאי קופים, כאויבי 'אללה', ומאדירה את רוצחי היהודים. המופתי הבכיר ביותר של הפתח' ציטט מקור אסלאמי הקורא לרצוח כל יהודי בעולם, כתנאי ל'גאולה'. אין זו מלחמה על 'שטח' אלא ג'יהאד נגד יהודים בכל מקום בעולם".

הערבים מוּדעים היטב לפעילותו של מרכוס, ולא פעם טוענים שהוא 'מסית' נגדם, לא פחות, אך הוא נחוש להוסיף ולחשוף את שקריהם ולהציג לעולם את פרצופם האמיתי. למרבה התדהמה, המכון שלו, שמושיט סיוע יקר מפז להסברה הישראלית, אינו זוכה למימון משום גורם ממשלתי, והוא מגייס תרומות בכוחות עצמו. עם זה, משרד החוץ מפנה אליו חברי פרלמנט מן העולם, כדי להיווכח מה באמת נעשֶה בכספי התרומות שהם נותנים לרשות הפלסטינית. "אנחנו נוסיף לעקוב ולהתריע", הוא מסכם.


בחזית המעקב וההסברה. מרכוס במשרדו


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)