חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האוצר האבוד חוזר לבעליו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1500 - כל המדורים ברצף
בשנה הזאת יהיה שמח
יש חדש
שמחת החג של עליית עזרא
שמחת תורה
קנייה בהקפה
התפילות עולות
אתרוג משמים
גילוי העצם
האוצר האבוד חוזר לבעליו
הושענא רבה

שמחה מיוחדת תהיה לרב שלמה כובש כשירקוד בשמחת תורה עם בני קהילתו בבודפשט שבהונגריה. סמוך לחג סיים עבודת קטלוּג ומחקר חשובה שאמורה להשיב לידי הקהילה היהודית יותר ממאה ספרי תורה, מגילות ועוד פריטי יודאיקה, המוחזקים בידי השלטון הרוסי כבר יותר משבעים שנה.

סיום העבודה המחקרית של הרב כובש – משלוחי חב"ד בהונגריה ומהמנהיגים היהודים הבולטים במדינה – הוא שלב חשוב לקראת סיום הפרשה, המעסיקה את הקהילה בהונגריה וראשיה בשלוש השנים האחרונות.

חשיפת האוצר

יותר מחצי מיליון מיהודי הונגריה נרצחו בשואה בידי הנאצים. לצד מכונת ההשמדה פעלו הנאצים לבזיזת אוצרות היהודים מבתי הכנסת ומבתים פרטיים. גם הסובייטים, שכבשו את הונגריה מידי הגרמנים, לא טמנו את ידם בצלחת. מקצת אותם אוצרות הועברו לברית-המועצות והוטמנו במקומות מסתור. לפני כשנתיים גילה הרב כובש כי האוצר היהודי חבוי בארכיון העיר ניז'ני נובגורוד, ונפתח מאבק להשבתו.

"עשור קודם לכן התחלתי בחיפוש אחר האוצר היהודי, לאחר שקיבלתי מידע מפורט ומדוייק בעניין", מספר הרב כובש. "לאחר מאמצים רבים הורשיתי להיכנס לארכיון. במשך שעה ארוכה בחנתי את הפריטים, והגעתי למסקנה ברורה וחד-משמעית שמקורם ביהדות הונגריה. יש שם מספר רב של ספרי תורה ומגילות עתיקות – כמו מגילת אסתר ומגילת קוהלת – ששימשו את יהודי המדינה".

שלל מלחמה

מאבקו של הרב כובש זכה לתמיכה מלאה מצד השלטונות ההונגריים. "שרים בכירים התחייבו לפנינו שיעשו את כל המאמצים להשבת האוצר לידי הקהילה היהודית", מגלה הרב כובש.

הרב מסביר כי התביעה להשבת האוצר מבוססת על העובדה שהפריטים היהודיים נלקחו שלל במלחמת העולם השנייה ואינם שייכים כלל לרוסיה. "על-פי החוק הרוסי בעניין לקיחת שלל מלחמה, רכוש מסוג זה אמור לחזור לידי הקהילה היהודית בהונגריה", הוא מנמק.

התפתחות מפתיעה

בחודשים האחרונים חלה התפתחות משמחת שאמורה להביא לידי השבת האוצר: "שר התרבות ההונגרי ערך ביקור מיוחד ברוסיה, שבמסגרתו נפגש עם בכירי הממשל במוסקווה. בשובו לכאן בישר לי בשיחת טלפון כי הגיע להסכמות עם הרוסים בדבר השבת ספרי התורה ופריטי היודאיקה האחרים השייכים ליהדות הונגריה".

השר ביקש מהרב כובש להכין עבודה מחקרית שמקטלגת את רכוש הקהילה היהודית. "הודיתי לו, כמובן, על תרומתו הרבה למאבקה של הקהילה היהודית", הוא אומר. "ברוך השם, בימים אלה העבודה הגיעה לסיומה, ואנו תקווה כי בזמן הקרוב נקבל לידינו את הרכוש היהודי שנגזל, ונוכל לחזור ולהשתמש בספרי התורה שבמשך שבעים שנה נגזלו מידי היהודים".


הרב כובש בוחן את האוצר היהודי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)