חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בשנה הזאת יהיה שמח
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1500 - כל המדורים ברצף
בשנה הזאת יהיה שמח
יש חדש
שמחת החג של עליית עזרא
שמחת תורה
קנייה בהקפה
התפילות עולות
אתרוג משמים
גילוי העצם
האוצר האבוד חוזר לבעליו
הושענא רבה

כל הדברים שמשיגים בראש השנה וביום הכיפורים על-ידי בכי ולב נשבר, משיגים בשמחת תורה על-ידי שמחה וריקודים

שמחה היא תכונה חמקמקה למדיי. יש מי שיש להם הכול, ואין הם שמחים. לעומתם, יש חסרי כול המלאים תמיד שמחה ועליזות. איך משיגים את המתנה הנפלאה הזאת – שמחה?

טעות היא לחשוב שהשמחה היא תוצאה של מציאות משמחת. אדם יכול לטבול עד צוואר בים של טוב ושפע ולהיות מריר ומדוכדך. השמחה אינה נגזרת של המציאות האובייקטיבית. היא גישה לחיים, נקודת מבט, דרך התייחסות.

האדם השמח רואה בכל דבר את הצד החיובי, וממעיט מערכו של השלילי. הוא מוצא בכל דבר את נקודות האור, ומצמצם את משקלם של הדברים הטובים פחות. כך הוא יכול תמיד להיות שמח, כי תמיד הוא מרגיש שטוב לו.

אתה קובע

אבל איך מאמצים גישה כזאת? האם זה עניין של אופי? אולי יש בני-אדם אופטימיים מטבעם, שמתייחסים אל החיים בקלות, ששום דבר אינו ראוי בעיניהם להתרגז בגללו. לעומתם, יש מי שנולדו פסימיים. כל דבר קטן שאינו מסתדר כרצונם – מעכיר את מצב רוחם. הם נושאים על כתפיהם את כל צרות העולם. אולי אלה אינם יכולים לשמוח?

אכן, האופי המוּלד בוודאי משפיע על יכולתו של האדם לחוש שמחה, אבל אין זה עניין של אופי בלבד. זה בעיקר עניין של חינוך, השקפת עולם וגישה לחיים. השאלה אם תהיה אדם שמח אינה קבועה מראש. היא בידך. תרצה – תשמח; לא תרצה – תרחק ממך השמחה. אתה, בהתנהגותך ובגישתך לחיים, קובע אם תהיה אדם שמח או לא.

שמחה מבוססת קודם כול על האמונה. אם אתה מאמין שהקב"ה מנהל את העולם, ברור לך שכל מה שהוא עושה, לטובה הוא עושה. אם איחרת לאוטובוס – אינך חושב שקרה לך אסון, אלא מיד אתה אומר לעצמך שכנראה זה לטובה. אם מישהו במשפחה חולה חלילה, אתה מתמלא אמונה וביטחון שהחולה יבריא ושהכול ישוב על מקומו בשלום. האמונה הזאת גם מגשימה את עצמה, על-פי הפתגם החסידי: "חשוֹב טוב – יהיה טוב".

הבארות נפתחות

השמחה גם מבוססת על תפיסה נכונה של דברים. רבים מקנאים בעשירים; וכי אנחנו איננו עשירים? נתברכנו בבני זוג, בילדים, בדירה נאה, בבריאות – זה איננו עושר?! זכינו להיות יהודים, עמו הנבחר של בורא העולם – זה אינו מקור לשמחה?!

אך השמחה היא גם מתנת שמים. כדי להיות שמחים באמת אנו זקוקים לברכת ה', שיפתח לנו את שערי השמחה העליונים. כאן הדברים מתחברים עם חג הסוכות ושמחת תורה. בחג הזה נפתחות בארות השמחה, וכל הרוצה מוזמן לשאוב דליים וחביות של שמחה לכל השנה כולה.

גדולי החסידות אמרו שכל הדברים שמשיגים בראש השנה וביום הכיפורים על-ידי בכי ולב נשבר, משיגים בשמחת תורה על-ידי שמחה וריקודים. אם אתם רוצים לשמוח בשנה החדשה – צאו בריקוד נלהב בשמחת תורה, וקחו שפע של שמחה לכל השנה כולה!

:
קחו לכם שמחה לכל השנה. ההקפות השניות בכפר חב"ד (צילום: אליהו לוי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)