חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הניגון עורר את הנשמה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1498 - כל המדורים ברצף
שלא נישאר בלי תשובה
יש חדש
עדי הקידושין: השמים והארץ
תשובה
צחוק בכל העולמות
חייב לסלוח
'כל נדרי' על המים
יחזיר בתשובה
הניגון עורר את הנשמה
שינויים בתפילה

זה קרה לפני חצי יובל. הרב דוד-מאיר דרוקמן, רב העיר קריית מוצקין, נסע לביקור בברית-המועצות. בעיר פרם שבהרי אורל הציע לו ידיד לבקר יהודי מקומי, שאינו יודע דבר על יהדותו. הרב ישב מול היהודי ובמקום להרבות מלל פיזם לעצמו את הניגון 'א-לי אתה ואודך' של רבי שניאור-זלמן מלאדי. "תוך כדי השירה התרגשתי ומעיניי זלגו דמעות", תיאר הרב דרוקמן. "כשהרמתי את מבטי הופתעתי לראות שגם האיש היושב מולי בוכה".

אלה היו ימים קשים לאותו יהודי, יאשה שמו. הוא נותר לבדו, אחרי שאשתו ובנם עלו ארצה. בשל תפקידו כמהנדס בכיר בתעשייה הצבאית של רוסיה סורבו פעם אחר פעם בקשות העלייה שהגיש. הניגון עורר את ליבו והביא אותו לפרוק לפני הרב את מצבו העגום. עוד נשוב למפגש הזה.

שירים על משמעות

כשמביטים כיום על 'יאשה', הלוא הוא ר' יעקב אורלוב (75), תושב רמות בירושלים, קשה להאמין שהוא גיבור הסיפור. הוא נראֶה כמי שנולד וגדל בעולם החרדי. אבל הוא נולד בעיר בריאנסק שברוסיה. סבו היה שוחט, ולאחר שנתפס עוסק במלאכת הקודש – הוגלה לסיביר. הילד כבר גדל בבית נטול סממנים יהודיים.

"חבריי ידעו שאני יהודי, אבל הצטיינתי בלימודים ומבחינתם הייתי רוסי כמותם", הוא מספר. בצעירותו נתמנה לתפקיד בכיר בתעשייה הצבאית. לכאורה היה לו כל מה שביקש, אבל בהיותו כבן ארבעים החל לכתוב שירים על משמעות החיים. משהו בליבו זעק.

מהנדס לבעיות הלכה

עד היום אין לו מושג איך 'צנח' פתאום הרב לביתו. "חברים סיפרו שבא רב מישראל", הוא משחזר. "שמחתי שהוא בא, אם כי לא כל-כך הבנתי את מטרת ביקורו". באותו מפגש הרב דרוקמן כתב בעבורו 'פדיון נפש' לרבי מליובאוויטש וביקש ש"יעקב (יאשה) בן אידה (אורלוב)" יזכה לעלות לארץ הקודש.

הברכה התממשה במהירות. זמן קצר לאחר מכן הצליח יעקב לצאת מרוסיה ולעלות לארץ. העלייה הייתה גם רוחנית. "התחלתי ללמוד עברית ובהמשך גיליתי את עולמה של התורה", הוא אומר. במרוצת השנים זכה לסיים כמה מסכתות בש"ס. את כישרון ההנדסה שלו רתם לטובת עבודתו החדשה כמהנדס במכון המדעי טכנולוגי לבעיות ההלכה, בראשות הרב לוי-יצחק הלפרין.

אין יהודי בודד

חיבור מיוחד הוא מרגיש ליום הכיפורים. "כשכתבתי שירים בימים ההם ציינתי את תאריך הכתיבה של כל שיר. לימים גיליתי שאחד השירים המיוחדים שכתבתי על משמעות החיים, נכתב ב...יום הכיפורים – שלא ידעתי אז על קיומו! באותו רגע הבנתי את החיבור המיוחד שיש לי ליום קדוש זה. בעבורי יום הכיפורים הוא יום גאולת נשמתי.

"כל יהודי צריך להרגיש שהקב"ה איתו תמיד", הוא אומר לסיום. "אין דבר כזה יהודי בודד. אני גיליתי את יד ההשגחה שם, כשחשבתי שאני בודד".


הרב דרוקמן ואורלוב בימים ההם ולפני זמן מה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)