חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסר משמים היישר ללב
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1496 - כל המדורים ברצף
למה לבקש סליחה בכל שנה?
יש חדש
הקב"ה עצמו רוצה שלא נבין
הבאת ביכורים
החודש המכריע
אני לדודי
סיפור הדורות
גאולה לכל יהודי
מסר משמים היישר ללב
פרוזבול עכשיו

השבוע, לפני שלוש-עשרה שנים, השתנו חייו של יוסי בן-יצחק מחיפה. בשבת כ"ג באלול נחת באחת מבירות אירופה לטיול החצי-שנתי שלו ושל חבריו. קדושת השבת ואווירת חודש אלול לא היו אז חלק מרכזי בעולמו.

לפנות בוקר, שעתיים לאחר שעלה על יצועו, התעורר בבהלה: "חשתי כאב אדיר בחזה. התיישבתי וניסיתי להאט את נשימתי. כעבור כמה דקות ניסיתי לחזור לשכב, אך הכאב החד חזר והקפיץ אותי למצב ישיבה".

הכאב לא חלף

יוסי הבין שיש לו בעיה מסויימת אך לא קלט את חומרתה: "מתוך גישה שבכוחי ובעוצם ידי אני יכול לפתור הכול, החלטתי לצאת לפעילות ספורטיבית – ריצה לאורך הנהר. כעבור שעתיים שבתי למלון, נשכבתי על מיטתי, ושוב חזר הכאב החד והקפיץ אותי. באין ברירה ניסיתי לישון בישיבה. זו הייתה התנוחה היחידה שבה יכולתי לנשום.

"הזמנתי רופא וזה טען שמדובר בהתקררות. נתן לי כדורים, והלך לדרכו. ישבתי בחדרי, מביט בנוף ונפשי בוכה. במוחי ניקרה השאלה: מה עשיתי, למה זה מגיע לי? אך 'התשובה' הייתה רחוקה ממני".

שמע ישראל

השעות חלפו והכאב נמשך: "התחלתי לספור את השעות עד הטיסה לארץ. בארבע לפנות בוקר החלטתי לצאת לטיול במלון, כדי לשאוף אוויר, ואז זה קרה: חשתי התכווצות חזקה בחזה, האוויר כאילו נגמר, נפלתי במסדרון ותוך כדי הנפילה נפלטה מפי צעקה: 'שמע ישראל'. כאב חד פילח את חזי. הזעתי כמו שלא הזעתי בחיי. בשארית כוחותיי הגעתי לחדר. לקחתי מגבת, התיישבתי על הספה ונרדמתי לראשונה אחרי ארבעים שעות".

לאחר נחיתתו בארץ פנה אל רופא משפחה וזה הִפנה אותו בבהילות לחדר המיון. "שם הודיע לי שאני חולה בדלקת קרום הלב – דלקת של השק העוטף את הלב (ערלת הלב), ואך כפסע היה ביני ובין מוות מיָדי. הבנתי שהקב"ה שמע את זעקת 'שמע ישראל' שנפלטה מפי וברחמיו העניק לי את חיי במתנה", הוא אומר.

צירוף מצמרר

שלושה ימים לאחר מכן, בערב ראש השנה, השתחרר. "באותו רגע התחיל השיקום הרוחני שלי", הוא מספר. "ביום הכיפורים פתחתי את המחזור, ובפעם הראשונה בחיי התעמקתי במילים. בשמחת תורה כיבדו אותי בהקפה והחזקתי ספר תורה לראשונה מאז בר-המצווה. ליבי פעם בחוזקה, אך לא רק מהמחלה, הפעם גם מהתרגשות. הציבור בירך אותי 'תזכה לשנים רבות', ברכה שקיבלה משמעות מיוחדת.

"נולדתי מחדש. כמו ילד שלומד ללכת בהתחלה. פתאום קלטתי דבר מצמרר: כל האירוע התרחש בשבת שבה קראו את הפסוקים: 'אִם יִהְיֶה נִדַּחֲךָ בִּקְצֵה הַשָּׁמָיִם, מִשָּׁם יְקַבֶּצְךָ ה' אֱלֹקֶיךָ... וּמָל ה' אֱלֹקֶיךָ אֶת לְבָבְךָ'. הייתי 'בקצה השמים', והקב"ה, בחסדו הגדול, מל את ערלת לבי ופתח אותו לפעילות רוחנית חיובית". כיום יוסי מחלק את זמנו בין העבודה, המשפחה והתרומה לקהילה. "בתי הקפה והטיולים הראוותניים פינו את מקומם ללימוד תורה, לעזרה לזולת ולזיכוי הרבים", הוא אומר.


"נולדתי מחדש". יוסי בן-יצחק


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)