חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לתקן את מעללי הצנזורה הרוסית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1495 - כל המדורים ברצף
יש תרופה לנוכח הקיטוב
יש חדש
ארבעה נגד עמלק
מחיית עמלק
האוּמנם מחשבה טובה?
צער על יהודי
נשמה מעשית
צער ושמחה
לתקן את מעללי הצנזורה הרוסית
בדיקת סת"ם

התגלית הצליחה להפתיע גם את החוקרים החסידיים המנוסים של מכון 'פאר מקדושים'. במהלך העבודה על הוצאה חדשה של הספר 'אוהב ישראל', של הרבי מאפטה, שנדפס לפני כמאתיים שנה, נחשף כתב היד המקורי. "נדהמנו לגלות קטעים שמופיעים בכתב היד ולא הופיעו בכל ההוצאות שנדפסו במרוצת השנים", אומר הרב יצחק-ישעיה וייס, גאב"ד נווה אחיעזר וחבר ועדת ההיגוי של המכון. "מיד הבנו שהקטעים הללו צונזרו בידי נציגי הצאר הרוסי בימים ההם".

ספר זה אינו היחיד שעבר את טיפולה של הצנזורה. "בדרך כלל המצנזרים היו יהודים מומרים. הם צנזרו כל קטע שנתפס בעיניהם כמזלזל בשלטון", הוא מסביר.

פנים חדשות

כבר יותר מחמש שנים עמלים עשרות אברכים על הוצאה מחודשת של ספרי חסידות, במסגרת המכון. "בעבר הספרים נדפסו באותיות קטנות וצפופות", אומר הרב וייס. "היו עושים הכול כדי לחסוך במקום בשל העלות הגבוהה. כיום הדור זקוק לספרים באותיות מאירות עיניים ומספר העמודים אינו נחשב שיקול.

"למעשה, הספר מקבל פנים חדשות ממש. אנחנו מוסיפים גם מראי מקומות והשוואות לספרים חסידיים אחרים, ומילון ערכים של הספר, על-פי נושאים. בתחילת הספר מובאת סקירה מושקעת על המחבר. זו עבודה שדורשת השקעה רבה ויסודית".

גילו את התניא

אחד הפרוייקטים הגדולים של המכון היה הוצאה מהודרת של ספר התניא, שחיבר רבי שניאור-זלמן מלאדי. "הרבי מליובאוויטש הורה לא לשנות את התבנית המקורית, ואנחנו, בתיאום עם הוצאת הספרים הרשמית של חב"ד, קה"ת, שמרנו על הוראה זו. לצד המהדורה המהודרת שלנו צירפנו את העמודים האותנטיים של התניא. בזכות המהדורה שלנו המונים גילו בפעם הראשונה את התניא", מסבירים אנשי המכון.

עדיין עבודה רבה לפניהם. "עד השואה", מספר הרב וייס, "יצאו לאור כשש-מאות ספרי חסידות. אנחנו מוציאים בכל שנה כשלושה-ארבעה ספרי חסידות בהוצאה החדשה".

לחיות את היום

הרב וייס מציין את תרומתה האדירה של החסידות לעבודת השם של כל יהודי: "על-ידי לימוד ספרי חסידות אדם לומד מושגים חשובים בעבודת הבורא. החסידות מסבירה מה פועל יהודי בעולמות העליונים כשהוא מתפלל, לומד ומקיים מצווה. לימוד חסידות מטהר את הנשמה ונותן ליהודי אופקים להתעלות ברוחניות. התניא, למשל, מסביר לאדם לשם מה נברא, לאן לשאוף ואיך עושים תשובה. ספרי חסידות אחרים מעניקים פירוש פנימי לפסוקי התורה ומאירים באמצעותם את עבודת השם".

הרב וייס מסכם: "ח"י באלול הוא היום שבו הבעל-שם-טוב התחיל לפעול בעולם. בכל שנה ביום זה אורו מאיר ביתר שאת. צריך לחיות את היום הזה ולציין אותו, אם בכינוסים מיוחדים אם בלימוד ספרי חסידות".


מה פועל יהודי למעלה. הרב וייס


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)