חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פרוכת כיפת ברזל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1494 - כל המדורים ברצף
שלילת חירות והעין הציבורית
יש חדש
עדים זוממים וחילול השם
תמימות
עצה לפרנסה
פשטות יקרה
סנדלר או פריץ?
העברת הרע מן העולם
פרוכת כיפת ברזל
אמירת י"ג מידות

הפרוכת שנתלתה בימים האחרונים בבית הכנסת החדש ביישוב שדי אברהם, על גבול עוטף עזה, מקפלת את סיפורו של מבצע 'צוק איתן'. נתן טננבאום, בעל מפעל היודאיקה 'אותיות' בקריית-גת, הוא אחד מבעלי העסקים שנפגעו במבצע.

העובדים, כולם תושבי האזור, לא הופיעו לעבודה באורח סדיר. המפעל התקשה לעמוד בהתחייבויותיו ללקוחות, והמנהל נדרש לבחור בין פחדם של הילדים הקטנים בבית מפני האזעקות ובין חששו משיחת הטלפון של מנהל הבנק.

שילוב מנציח

לאחר הפסקת האש שב קצב העבודה לסדרו והלקוחות חזרו לקבל את הזמנותיהם במועד. טננבאום עדיין לא התאושש מהמכה הכלכלית שהנחית עליו המבצע, אבל הרגיש שכיהודי מחובתו לעשות משהו כהודיה על חסדי הבורא ולמען הקדושים, שחירפו נפשם ושילמו בחייהם על הגנת תושבי הדרום.

טננבאום החליט אפוא לנצל את כישוריו ולרקום פרוכת מהודרת, שבה ישלב חתיכות מתכת מטיל היירוט 'כיפת ברזל' – הטיל שהוכיח את הצלחתו בהצלת חיי אדם. השילוב הזה, חשב, ינציח בהיכל בית הכנסת את זכרם של הגיבורים שנפלו על קידוש השם.

המשטרה נרתמת

באותם ימים נודע לטננבאום כי ארגון 'איילת השחר' הקים בית כנסת על גבול עוטף עזה, לזכר הילד דניאל טרגרמן הי"ד, שנהרג מרסיס פצצת מרגמה בחצר ביתו במהלך המבצע. "חשבתי שבית הכנסת הזה יהיה האכסניה המתאימה והמכובדת לפרוכת המקורית", אומר טננבאום.

אבל מניין משיגים שברי טיל? "פניתי למשטרה וזו הביעה נכונות לסייע בחפץ לב", הוא מספר. "חבלני משטרת מחוז הדרום פירקו את החלקים שאפשר היה לפרק מנפלי טילי כיפת ברזל השמורים במחסנים, והעניקו לי אותם בעבור המשימה". כך נוצרה פרוכת מרהיבה, הנושאת את שברי הטיל, אות ומופת לכאב ולגבורה.

סגירת מעגל

בשבוע שעבר, בעת האזכרה שנערכה בבית הכנסת בשדי אברהם, במלאות שנה להירצחו של דניאל, נתלתה הפרוכת לתפארת בארון הקודש. לצד שברי הטילים, המרכיבים מגן-דויד, נרקם הפסוק: "אשריך ישראל, מי כמוך, עם נושע בה', מגן עזרך, ואשר חרב גאוותך".

"מבחינתי זו סגירת מעגל", אומר נתן ועיניו נוצצות. "רק לפני שנה היינו שרויים בחרדה ובקשיים. היום, ברחמי שמים ובזכות אותם גיבורים, אנו נמצאים במקום טוב יותר. תרומת הפרוכת היא צעד קטן להנצחת זכרם של הקדושים, ולסמל את הכרת הטוב שלנו כלפיהם וכלפי כל מי שהיה להם חלק במערכה ובהגנה על כולנו".


צעד סמלי. טננבאום על רקע הפרוכת


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)