חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הדגם הראשון, השני והשלישי
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1490 - כל המדורים ברצף
הזיכרון ההיסטורי כבסיס לתקווה
יש חדש
'המאמר המוסגר' שבתוכחת משה
תשעה באב
בהיסח הדעת
שמחה בגאולה
נפש תחת נפש
מקדש בלב
הדגם הראשון, השני והשלישי
תשעה באב נדחה

כששמעו חבריו של הרב אברהם-ישעיהו נייווירטה שהוא בנה דגם של בית מקדש, הם נדהמו. מעולם לא ידעו שהוא מתמחה בבניית דגמים. מתברר שגם הוא עצמו לא ידע על כך. "את הדחיפה לבניית דגם בית המקדש קיבלתי מההקדמה לספר 'תורה אור' של החפץ-חיים", הוא מספר. "שם נכתב על נחיצות הלימוד של עבודת הקרבנות והלכות בית המקדש, כדי שנהיה מוכנים לבניינו במהרה בימינו".

את הרב נייווירטה מצאנו בביתו שבלונדון, עיר הולדתו. הוא למד בישיבת מיר בירושלים ולאחר מכן בישיבת גייטסהד, בצפון אנגלייה, אך לדבריו הוא מרבה לבקר בארץ.

חצי שנה של עבודה

כדי לבנות את הדגם הוא נדרש ללמוד תחילה את הסוגיה: "למדתי את מסכת מידות עם כל המפרשים. התעמקתי בכל פרט ופרט. בהמשך שרטטתי תכניות של הדגם. קניתי חומרים מעץ ופלסטיק ויצאתי לדרך".

לבניית הדגם נדרשה יותר מחצי שנה של עבודה. "ייחודיותו של הדגם שבניתי בהשקעה הגדולה גם בפרטים הפנימיים, ולא רק במראה החיצוני שלו", הוא מסביר. "אורכו של הדגם כמטר וחצי. כשסיימתי לבנות נפוצה השמועה, ובתוך זמן קצר קיבלתי הזמנות להציגו באתרים רבים".

דגם הבית השלישי

בעקבות ההתעניינות הקים את ארגון 'בני תורה לעידוד לימוד עבודת בית המקדש והקרבנות', וייסד תערוכות בניו-יורק ובלונדון. "כעבור זמן בניתי דגם מדוייק יותר של הבית השני", הוא מספר, "ובהמשך בניתי דגם של הבית השלישי, על-פי המתואר ביחזקאל. כל יומי היה מוקדש לבניית הדגמים".

לדבריו, קיבל תגובות מחממות לב: "ניגש אליי מגיד שיעור ידוע באחת הישיבות המכובדות ואמר לי שרק אחרי שראה את הדגם הצליח להסביר לתלמידיו את אחד הפרטים החשובים של בית המקדש". הוא חש כי בשנים האחרונות ניכרת התעוררות מיוחדת בציבור בכל הקשור לציפייה לביאת המשיח ולבניית בית המקדש השלישי.

שולחן ערוך לכוהנים

כשסיים לבנות את הדגמים החליט לעבור לאתגר הבא. "הוצאתי לאור מחדש שני ספרים חשובים הקשורים לבית המקדש. ספר ראשון על הלכות מידות, שכתב הרב יהושע-יוסף הכהן, ששימש רב בעיר מארד בפולין, וספר שני שכתב הרב אהרן הכהן, חתנו של החפץ-חיים, כשהיה בגלות במלחמת העולם הראשונה. זה מעין שולחן ערוך לכוהנים, ובו מפורטות ההלכות הרלוונטיות". הספר הראשון זכה להצלחה, וכעת הוא מוציא אותו במהדורה חמישית.

בשנים האחרונות הרחיב את פעילותו גם לירושלים. הוא קורא לציבור לחזק את העיסוק בענייני המקדש והגאולה, ומצטט משפט של החפץ-חיים: "אם נהיה אנחנו מוכנים מצידנו בכל הלכות המקדש ועבודתו, הדעת נותנת שהדבר יביא לידי קירוב הגאולה".


חי את המקדש. הרב נייווירטה והדגם


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)