חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 ב' בתמוז התשפ"ב, 1/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רחצה בתשעת הימים
פינת ההלכה

שאלה: מה נכלל באיסורי הרחצה ולבישת בגדים מכובסים בתשעת הימים?

תשובה: איסור הרחצה בתשעת הימים הוא רק על רחיצת כל הגוף בו-זמנית. בקהילות ספרד נהגו לאסור רק רחצה במים חמים, ובקהילות אשכנז אסרו אף בצוננים. מובן שאין לאסור כלל רחצה שיש בה צורך הלכתי או בריאותי.

האיסור אינו אלא ברחיצה של תענוג. לכן אדם הרגיל להתרחץ לעיתים קרובות, ואם לא יתרחץ יצטער - מותר לו להתרחץ כהרגלו, אפילו במים חמים ובסבון, ובלבד שיעשה זאת בצנעה. כמו-כן מותר להתרחץ כדי לנקות לכלוך או להתיר שיער שהסתבך.

ברוב הקהילות נהוג שלא להחמיר כלל בכל הנוגע לרחיצה וללבישת בגדים מכובסים (ומכובדים) לכבוד שבת, אפילו בערב שבת 'חזון'.

מי שטובל במקווה בכל יום, מותר לו לטבול גם בימים אלו.

אסור לכבס וללבוש בגדים מכובסים בתשעת הימים (חוץ משבת, כנ"ל). בתנאי ארצנו החמה נהוג ללבוש לפני תשעת הימים את הבגדים שרוצים ללבוש בתשעת הימים למשך שעה, ואז כבר אין להם דין בגד מכובס. למעשה, נהוג כיום לעשות זאת רק בבגדים עליונים, כגון חולצות, מכנסיים, חצאיות ושמלות, אבל בלבנים ובגרביים מקילים לגמרי.

מי שבגדיו מלוכלכים או ספוגים זיעה, ואין לו בגד נקי שכבר נלבש, רשאי להחליפו בבגד מכובס, אם לפי הרגלו אין הוא מסוגל להשתמש בו כך. הוא הדין בסדינים, מטפחות וכו'.

(למנהג הספרדים מתחילים דינים אלה רק בשבוע שחל בו תשעה באב).

מקורות: שו"ע או"ח סי' תקנא ס"ג וסט"ז. כף החיים שם ס"ק צא, קפד-קצ. גשר החיים עמ' רכ, רלד. הוספות לשו"ע-אדה"ז חלק ה-ו עמ' 1846. שערים המצויינים בהלכה סי' קכב ס"ק יג.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)