חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יש לך תיבה בעסק
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1488 - כל המדורים ברצף
מאבק הכשרות – איפה הכסף?
חדש על המדף
המסר התמידי של התמיד
פינחס
לא יהיו דחיפות
למה אינו גואל
שֵׁם בפתקה
יסוד האמונה
יש לך תיבה בעסק
מי ששכח ברכות השחר

לפני באי מרכז לקשיש באזור המרכז הוצגה מתנה מיוחדת – תיבת תפילין, שבה זוג תפילין, כיפות ודפי קריאת שמע. "התיבה הזאת תישאר כאן, למענכם, ובכל פעם שמישהו מכם ירצה להניח תפילין, יוכל פשוט לגשת לתיבה ולקיים את המצווה בשירות עצמי", הוסבר להם.

אחד הנוכחים קם וגילה כי זה שישים שנה לא הניח תפילין – למעשה מיום הבר-מצווה שלו. הוא הפשיל את שרוולו ובידיים רועדות הניח את התפילין וקרא את 'שמע ישראל' בקול רם. בעקבותיו באו עוד מבני גיל הזהב והניחו תפילין.

נסיעה לשבועות

את מיזם תיבת התפילין הגה אליעזר שחף (50), תושב גבעתיים, העומד בראש חברת שיווק. הכול התחיל לפני שנתיים. אליעזר ועוד שני בעלי עסקים מהעיר נסעו לקראת חג השבועות לביקור במרכז חב"ד העולמי, 770, בניו-יורק, עם שליח חב"ד בעיר, הרב יוסף-יצחק בקרמן.

"במהלך הביקור התחברנו לעולמה של חב"ד", מספר אליעזר. "שמענו גם על עשרת המבצעים שיזם הרבי. אחד מהם, מבצע תפילין, שבו מזכים חסידי חב"ד עוברים ושבים בקיום המצווה, נגע לליבי".

פיילוט שהצליח

בדרכו חזרה לארץ חשב אליעזר איך אפשר להרחיב את המבצע: "חשבתי על מי שמתביישים להניח תפילין ברחוב, מי שממהרים לדרכם, ומי שהיו מוכנים להניח תפילין כל יום לוּ הייתה להם אפשרות זמינה". כך נולד הרעיון להציב 'תיבת תפילין' בבתי עסק ומפעלים. כעבור יותר משנה הושק המיזם 'שמע ישראל – תיבת תפילין', בשיתוף פעולה עם צעירי חב"ד. "ערכנו פיילוט ראשוני, והוא זכה להצלחה", אומר אליעזר.

המיזם פועל בשיתוף פעולה עם שלוחי חב"ד ברחבי הארץ. פונים אל בתי עסק ומציעים להם להניח את תיבת העץ במקום מסודר ושמור. ביום שבו מוצבת התיבה, השליח מכנס את העובדים ונותן להם הסבר על המצווה וכיצד להניח את התפילין, ומזמין אותם לקיים את המצווה בשעת ההפסקה.

ואיך מממנים את עלות התיבה והתפילין? אליעזר מסביר: "יש כמה מסלולים שקבענו –  תפילין במחיר עלות, מימון של חמישים אחוז, תפילין משומשות ועוד. יש בתי עסק שבהם אחד העובדים תורם את התפילין שלו לתיבה ואנו מממנים את בדיקתן בתדירות. השקנו גם אתר מיוחד (shemaisrael.org.il), שבו אפשר לקרוא את כל הפרטים על המיזם".

קריאה לציבור

אליעזר מזמין בעלי עסקים לפנות ולקבל תיבה (טל' 0584457705), והוא גם קורא לציבור להטות שכם: "מי שחפצה נפשם להקדיש תיבת תפילין; מי שיש להם תפילין משומשות שאינן בשימוש, או תפילין שנתקבלו בירושה. אנחנו נבדוק את התפילין ונתקן את הדורש תיקון, וכך יוכלו המוני יהודים לקיים את המצווה".

אליעזר מסיים בעוד סיפור שריגש אותו: "בבית עסק אחד שבו הוצבה התיבה סיפר אחד העובדים שמאז עלייתו לארץ, לפני עשרות שנים, לא זכה להניח תפילין, וכעת זכה לעשות זאת".


לזכות כל יהודי. אליעזר והתיבה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)