חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:50 ט"ו בתמוז התשפ"ד, 21/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פינחס
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1488 - כל המדורים ברצף
מאבק הכשרות – איפה הכסף?
חדש על המדף
המסר התמידי של התמיד
פינחס
לא יהיו דחיפות
למה אינו גואל
שֵׁם בפתקה
יסוד האמונה
יש לך תיבה בעסק
מי ששכח ברכות השחר

קריאה מעוררת

פרשת פינחס נקראת תמיד בסמיכות לימי בין המצרים, ולכן כלולות בה פרשיות הקרבנות, תמידים ומוספים, כדי לעורר את לבבות ישראל לבניין המקדש במהרה בימינו. הקריאה בתורה בפרשת הקרבנות חשובה לפני הקב"ה כאילו הקרבנו אותם.

(שפת אמת)

הקדמת רפואה למכה

פרשת פינחס נקראת בסמיכות לימי בין המצרים, כי יש בה משום הקדמת רפואה למכה, שהרי "פינחס זה אליהו" (ילקוט שמעוני), מבשר הגאולה.

(שיחות קודש)

רוח הקודש מעידה

"והיתה לו ולזרעו אחריו ברית כהונת עולם" (במדבר כה,יג). פינחס שלא ברצון חכמים... ביקשו לנדותו. אילולי שקפצה עליו רוח הקודש ואמרה: "והיתה לו ולזרעו אחריו ברית כהונת עולם".

(ירושלמי סנהדרין)

מסירות נפש

פינחס סיכן את גופו, שהרי בני שבט שמעון היו עלולים להורגו, ואף את נשמתו, שהרי החכמים ביקשו לנדותו. הוא מסר את נפשו כדי שתוסר חמתו של הקב"ה מעל ישראל. כיוצא בזה מצאנו אצל הבעש"ט ותלמידיו, שלא אחת הפקירו את העולם הבא שלהם בעבור טובתו של יהודי.

(לקוטי שיחות)

למעלה מחובה

פינחס פעל על-פי ההלכה "הבועל ארמית קנאים פוגעים בו". אין זו חובה, שהרי "הבא לימלך אין מורין לו" (סנהדרין פד). גם הרבי הריי"צ מליובאוויטש מסר את נפשו למען קיום היהדות בברית-המועצות, גם בדברים שאין אדם מצוּוה למסור את נפשו עליהם.

(לקוטי שיחות)

קנאות לשם שמים

"בקנאו את קנאתי בתוכם" (במדבר כה,יא). קנאותו של פינחס הייתה לשם שמים בלבד, בלי שום תערובת של נקמה, כמו נקמתו של ה' יתברך, שרחמיו על כל מעשיו, ואת אשר יאהב ה' יוכיח. זה הפירוש "בקנאו את קנאתי" – קנאותו הייתה דומה לקנאתי.

(רבי יהושע מקוטנה)

גילוי עצם הנפש

פינחס רומז לעבודת ה' מתוך מסירות נפש, שבה מתגלה עצם הנפש, בחינת ה'יחידה'. על זה נאמר "הוא אליהו" – עבודה זו מקרבת את ביאת מבשר הגאולה, שבה תתגלה מהותו ועצמותו יתברך, בחינת 'יחיד'.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)