חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 י"א בכסליו התשפ"ג, 5/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש 'צעירי הקומוניסטים' מפיץ יהדות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1486 - כל המדורים ברצף
כשיש אמונה אין מכשולים
יש חדש
החזרת החיים והדבקות בקב"ה
"זאת התורה אדם"
הדרך לעלות
הניצוצות מחכים
שן של שבת
הפרה העשירית
ראש 'צעירי הקומוניסטים' מפיץ יהדות
יציאה מארץ הקודש

בימים האלה, לפני שמונים ושמונה שנים בדיוק, הִגלו שלטונות ברית-המועצות את הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק) מליובאוויטש לעיר קוסטרומה, ושם נתקבלה בשורת שחרורו. באותם ימים זו הייתה עיר גלות, שאין בה כמעט חיים יהודיים. כיום היהדות פורחת בה, בזכות פעילותו של שליח חב"ד הרב ניסן רופו (37). "אני יושב בבית הכנסת שבו הרבי התפלל וצועד ברחובות שבהם הוא פסע", הוא אומר בהתרגשות.

ניסן נולד במוסקווה במשפחה שלא סיפרה לו דבר על יהדותו. סביו, כך נודע לו לימים, באו מבתים חסידיים. בילדותו עמד בראש קבוצת 'צעירי הקומוניסטים'. "לא ידעתי כלל שאני יהודי", הוא מספר.

הפתעה בתעודת זהות

יום אחד עיין במסמכי המשפחה וגילה את היותו יהודי. הוא התאמץ להסתיר זאת מחבריו. "המפגש הראשון שלי עם יהדות של ממש היה כשראיתי חוברת שהביאה אימי, ובה נכתב שהרבי מליובאוויטש קורא לכל יהודי לקבוע בפתח הבית מזוזה. שאלתי את אימי מיהו הרבי הזה והיא השיבה שאינה יודעת. "אבל אימא הלכה לאירועים יהודיים וגם הביאה הביתה חומר הסברה. התפלאתי מאוד שעדיין יש ברוסיה יהודים דתיים".

בהיותו בן ארבע-עשרה שלחה אותו אימו למחנה קיץ של חב"ד. נפשו כאילו חיכתה לזה: "כבר ביום הראשון עשיתי ברית מילה, ולאחר מכן התחלתי ללבוש ציצית ולהניח תפילין. במהלך שהייתי  במחנה החלטתי להקפיד על כשרות".

השגחה פרטית

בתום המחנה היה ברור לו ולאימו שהוא הולך ללמוד בבית ספר חב"ד במוסקווה. "לצד הלימודים, השתלבתי בפעילות הפצת היהדות", הוא מספר. "הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות כשאגדל". משם המשיך לישיבת חב"ד המקומית. המשפחה עלתה לארץ, והוא התקבל לישיבה בכפר חב"ד, למד גם בצפת ואף בישיבת חב"ד המרכזית בחצר הרבי.

כשהרב בערל לאזר, רבה של רוסיה, הציע לו לצאת לשליחות לקוסטרומה, לא התחבר לרעיון. "רציתי ללכת לעיר גדולה יותר", הוא מסביר. אבל בהשגחה פרטית פגש חבר נעורים, וזה סיפר לו שבעת האחרונה הוחזר ליהודים בקוסטרומה בית הכנסת. "החבר עודד אותי לצאת לשם".

העירייה מסייעת

חלפו כמעט שני עשורים והוא חש סיפוק עצום, במיוחד לנוכח הסיוע שראש העיר והעירייה מושיטים להתפתחות הקהילה. "זה ממש נס", הוא אומר בהתלהבות. "יש לנו כיום בית כנסת פעיל, מקווה טהרה, אספקת אוכל כשר, גן ילדים, בית ספר, ספרייה, מוזאון יהודי, עיתון שבועי, מערך שיעורי תורה, ארגוני חסד, סעודות שבת, בריתות מילה, ואף חברה קדישא".

לדבריו ניכרת התעוררות גדולה בקרב הציבור, ובמיוחד הצעירים. הוא מסיים במסר אישי: "אם אני מצליח לפעול במקום קטן ונידח כל-כך, אפשר להצליח בכל מקום".


גאולה בקוסטרומה. הרב רופו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)