חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האיש שלקח עמו את הסודות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1485 - כל המדורים ברצף
תפיסת עולם של שלמות
יש חדש
הפרדה בין האיש ובין חטאו
מחלוקת קורח ועדתו
קשר עם הרבי
ציור הגאולה
תשובה משמים
הקשר נמשך
האיש שלקח עמו את הסודות
ברכת חולה בשבת

ביום שישי לפני שבועיים לוּוָה למנוחות הרב בנימין קליין, מזכירו של הרבי מליובאוויטש. הוא נטל עמו אין-ספור סודות מרתקים שעברו דרכו וסיפורי שליחויות עלומות שאליהן נשלח. פניו נשארו תמיד חתומות. איש סוד אמיתי.

הרב קליין נולד בירושלים, ונסע ללמוד בישיבת חב"ד המרכזית בחצר הרבי. לאחר נישואיו נסע בשליחות הרבי לאוסטרליה, ובשובו משם נכנס לעבוד במזכירות של הרבי. במרוצת השנים נעשה לאיש הקשר עם הצמרת הביטחונית של ישראל. "הרב קליין היה איש מיוחד במינו", סיפר תא"ל רן רונן (פקר), לשעבר מפקד בסיס חיל האוויר בתל נוף. "הכרתי אותו לקראת פגישתי עם הרבי, ולאחר מכן אירחתי אותו בבסיס. המשכנו לקיים קשר טלפוני. תמיד היה לו רצון לשמוע, להאזין, להבין, לסייע".

סיוע בהצלת יהודים

ראש המוסד (בשנים 1982-1989) נחום אדמוני עמד בקשר הדוק עם הרב קליין: "קיימתי קשר עם חב"ד בנושאים שבהם חשבנו כי תנועת חב"ד והרבי יכולים לעזור לנו בפעילות להצלת יהודים בארצות מצוקה. הפניות האלה היו ישירות אל הרבי, דרך הרב קליין. ידעתי שהוא שומר סוד ולא יוציא דבר מיותר החוצה.

"הרב קליין, שאותו כיבדתי וחיבבתי מאוד, בא לראותי בכל ביקור שלו בארץ. תמיד בא לשמוע מה קורה כאן, פרשנויות, הסברים. הרגשתי חופשי לשוחח איתו בכל דבר, כי ידעתי שמה שנכנס לא יוצא. שמעתי ממנו רבות על הנעשֶה בעולם של חב"ד ובעולם היהודי שבו חב"ד פועלת. דברים רבי ערך ורבי עניין".

פגישות חשאיות

אחד האישים שהרב קליין נהג לפגוש בקביעות בביקוריו בארץ הוא חיים ישראלי, לשעבר מנכ"ל משרד הביטחון ויועץ בכיר לשרי הביטחון. "השיחות עם הרב קליין נסבו על המצב אצל היהודים בארצות-הברית ובעולם כולו", סיפר בעבר. "היה הרבה מה ללמוד ממנו. הרב קליין סיפר על הרבי, על רגישותו לבני-אדם, על רגישותו בפתרון בעיות הפרט. סיפורים מאלפים, שכמובן חיזקו אצלנו את האמונה ברבי, ביכולתו, במנהיגותו".

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, הכיר את הרב קליין בתחילת שנות השמונים, כשביקש להיפגש עם הרבי. "בין ר' בנימין וביני נוצרה הבנה עמוקה מאוד לגבי כמה מבעיות היסוד של מדינת ישראל ובעיות היסוד של העם היהודי", סיפר הלוי. "נהגתי להיפגש איתו בכל פעם שבאתי לניו-יורק. הייתי סר לביתו והיינו מדברים בענייני השעה".

דבקות במטרה

הלוי מחייך: "אני בא מבית של מתנגדים – אני דור חמישי לנצי"ב מוולוז'ין – ובכל-זאת מצאנו דרך של הידברות והבנה. כל אימת שהיה בא לביקורים בארץ – שעל-פי רוב היו של יממה או יממה וחצי – תמיד הקפיד לצלצל אליי. ככל שיכולנו היינו נפגשים, בעיקר בירושלים. היינו משוחחים על מה שקורה בארץ, על מצב החברה. למדתי להכיר אותו ולהעריך אותו. הייתה לו דבקות במטרה, בשליחותו בשם הרבי ולמען המשימות שחב"ד קיבלה עליה בארץ ובעולם".


איש הסוד. הרב קליין לצד הרבי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)