חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מחלוקת קורח ועדתו
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1485 - כל המדורים ברצף
תפיסת עולם של שלמות
יש חדש
הפרדה בין האיש ובין חטאו
מחלוקת קורח ועדתו
קשר עם הרבי
ציור הגאולה
תשובה משמים
הקשר נמשך
האיש שלקח עמו את הסודות
ברכת חולה בשבת

ייחוס מטעה

"ויקח קורח בן יצהר, בן קהת, בן לוי" (במדבר, טז,א). הזכיר את כל הצדיקים האלה כדי להדגיש שבמחלוקתו על משה סמך קורח על ייחוסו, כמו שסמך גם על אנשי השם שהתחברו עמו.

(אור החיים)

מנעמי השלטון

"קריאי מועד אנשי שם" (במדבר טז,ב). סביב קורח התקבצו מרי נפש, אוהבי בצע, כבוד ושררה, מתוך הנחה שאם קורח ינצח, יחלוק איתם את מנעמי השלטון.

(כלי יקר)

ריב לא להם

"ודתן ואבירם בני אליאב" (במדבר טז,א). הוזכרו בשמותם לגנאי יותר מכולם, מפני שהם נכנסו למחלוקת זו בלי שום סיבה. הם לא היו משבט לוי ולא ניטלה מהם הכהונה. כמו-כן לא ניטלה מהם העבודה, שהרי לא היו בכורים. נמצא שהתעברו על ריב לא להם.

(מנחה בלולה)

ללכת אליהם

"וישלח משה לקרוא לדתן ולאבירם" (במדבר טז, ב). מפרש רש"י: "מכאן שאין מחזיקים במחלוקת, שהיה משה מחזר אחריהם להשלימם בדברי שלום". לא עלה בידו לעשות שלום עמם מפני שלא הלך אליהם, אלא שלח לקרוא להם שיבואו אליו.

(רבי בונם מפשיסחה)

הלך להציל

"ויקם משה וילך אל דתן ואבירם" (במדבר טז,כה). אף שכבר נגזר דינם, בכל-זאת חיפש משה רבנו דרך ועצה להציל אותם מלרדת חיים שאולה. ואם כך נהג משה בדתן ואבירם, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר ביהודי שהוא תינוק שנשבה, ודאי שחוב קדוש על כל אחד לעשות כל התלוי בו לקרבו לאבינו שבשמים.

(הרבי מליובאוויטש)

דור דעה

"ומדוע תתנשאו על קהל ה'" (במדבר טז,ג). כך טען קורח: אמנם בדורות רגילים יש צורך במנהיגותו של משה רבנו, שהיה נשמה דאצילות, אך דור המדבר הלוא היה דור דעה, כולם היו נשמות דאצילות, ואם כן – "מדוע תתנשאו"!

(לקוטי שיחות)

כולם כוהנים

"כי כל העדה כולם קדושים" (במדבר טז,ב). מביא רש"י: "כולם שמעו דברים מסיני מפי הגבורה". קורח הזכיר את מעמד הר סיני כדי להוכיח שכל יהודי שייך לכהונה גדולה. לכן סבר שאין מניעה שהוא ומאתיים וחמישים האנשים שעמו יהיו כוהנים גדולים, שהרי במתן תורה נאמר (שמות יט) "ואתם תהיו לי ממלכת כוהנים", ופירש בעל העיטור: "אילו זכו ישראל, היו כולם כוהנים גדולים".

(לקוטי שיחות)

תשובה בשאול

"וירדו חיים שאולה" (במדבר טז,ל). גם מי שחטא והידרדר עד שאול תחתית, הוא עדיין חי, וכל עוד אדם חי, בידו לעשות תשובה על חטאיו.

(היום יום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)