חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 י"ב בכסליו התשפ"ג, 6/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תקיעה בחצוצרות
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1483 - כל המדורים ברצף
מהפך תפיסתי מול הצביעות
חדש על המדף
לא למהר להעניש יהודי
תקיעה בחצוצרות
לא להיפגע
עורמת היצר
מצנפת ראויה
משיח יוכיח את הענווים
הפרופסור וסיפור השליו
'לחיים' בסעודה

חצאי צורות

"עשה לך שתי חצוצרות" (במדבר י,ב). למה נצטווה משה לעשות חצוצרות דווקא ולא שופרות? אלא 'חצוצרות' זה 'חצי צורות'. משה רבנו היה ממחציתו ומעלה מלאך, וממחציתו ומטה אדם. אמר לו הקב"ה: משתי הצורות שבך עשה אחת, שאין שלמות אלא בשתיהן יחד, ובזה תקהיל ותאחד את העדה.

(אור תורה)

התחברות יוצרת שלמות

האדם אינו אלא חצי צורה, ואף הקב"ה אינו צורה שלֵמה כביכול. רק בהתחברותם יחד נוצרת צורה שלֵמה. מכיוון שהקב"ה וישראל הם שתי חצאי צורות, חייבת להיות ביניהם אהבה עזה. זהו "חצוצרות כסף", מלשון "נכסוף נכספתי".

(המגיד ממעזריטש)

הדרך לתמימות

זהו שנאמר (דברים י,ח) "תמים תהיה עם ה' אלוקיך". האדם אינו צורה שלֵמה, "תמים", אלא כאשר הוא מתחבר עם החצי השני – עם "ה' אלוקיך".

(הצמח צדק)

מקור האחדות

"ואם באחת יתקעו, ונועדו אליך הנשיאים" (במדבר י,ד). רצונכם שתהיה בעם אחדות? התאחדו תחילה הנשיאים, המנהיגים העומדים בראש. כשיחדל הריב בתוככם תהיה אחדות גם בעם.

(עוללות אפרים)

הכול תלוי במנהיגים

"ובהקהיל את הקהל תתקעו ולא תריעו" (במדבר י,ז). "ובהקהיל את הקהל" – כשתהיו מנהיגי הדור; "תתקעו" – תהיו ישרים ושלמים כתקיעה; "ולא תריעו" – אז לא תהיו שבורים ומעורערים.

(רבי מאיר מפרמישלן)

האחדות נותנת כוח

כאשר בני ישראל יהיו מאוחדים בעצה אחת ובדעה אחת, "תתקעו" – תהיו תקועים כיתד נאמנה, זקופים וחזקים; "ולא תריעו" – לא יוכלו לשבור ולרוצץ אתכם.

(הרבי מקוז'ניץ)

קבלה בשמחה

"וכי תבואו מלחמה בארצכם על הצר הצורר אתכם, והרעותם בחצוצרות" (במדבר י,ט). "הצר הצורר" – כאשר באה על האדם צרה או פורענות כלשהי, "והרעותם בחצוצרות" – עליו לקבלה באהבה ובשמחה, כמו קול החצוצרה שמעורר שמחה. קבלת הייסורים באהבה הופכת את ה'צרה' ל'רצה'.

(הבעל שם טוב)

ניצחון בביטול

כשאדם יוצא למלחמת היצר עליו להתחנן לקב"ה בלב נשבר שירחם עליו ויצליחו במלחמתו. גם לאחר ניצחון המלחמה, בבחינת "וביום שמחתכם", עליו להיזהר שלא תזוח דעתו עליו, אלא יישאר בביטול.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)