חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:33 זריחה: 6:16 י"ג באדר א' התשפ"ד, 22/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סודו של קבר דוד המלך
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1481 - כל המדורים ברצף
המשימה האנושית והמשימה היהודית
יש חדש
מה חשבו ההרים?
שבועות
עצת היצר
לבת אש
'אקדמות' בתופת
שלושה רועים
סודו של קבר דוד המלך
חג במוצאי שבת

כמעט בלתי-אפשרי לתפוס את הרב יעקב סיביליה (62). הוא רץ מסיור לסיור, מנסה להספיק ככל האפשר. "ברוכים הבאים לקבר דוד המלך", במילים האלה הוא פותח את הסיורים. "קבר דוד נמצא פה, יש לזה הוכחות חותכות. המקום הזה מעולם לא ננטש על-ידינו. בעשרות השנים האחרונות הנוצרים והמוסלמים עושים הכול כדי להכחיש עובדה זו, כדי שלא נבוא לכאן".

מדי יום ביומו מלווה הרב סיביליה סיורים לקבוצות מבקרים במתחם הקבר, בשאיפה לחזק בקרב המבקרים היהודים את תחושת החיבור לקבר דוד. "עכשיו, בואו אחריי", הוא מכניסם פנימה, ושם יחשוף לפניהם את סודות המקום.

הסתרה מכוּונת

עיניו בוערות כשהוא מדבר על קבר דוד המלך בהר ציון בירושלים. הכול החל לפני כחמש שנים, כאשר רבי דוד אבוחצירא הורה לו לפרסם את קבר דוד. ''לא הבנתי מה הרב רוצה ממני", הוא מספר. "אני תושב הרובע כבר כמעט ארבעים שנה. בעבר הדרתי את רגליי מקבר דוד, מאחר שהושפעתי מהקולות המטילים ספק שאכן זה קברו.

"באותה תקופה", הוא מוסיף, "בהשגחה פרטית ממש, התוודעתי למקורות יהודיים הקשורים לקבר דוד. גם ביקרתי יותר ויותר בסביבת הקבר ואז נתגלו לעיניי ממצאים ארכֵאולוגיים התואמים את תיאור הכתובים, והם נעלמים מעין הציבור. יש ארכאולוגים שמסתירים מידע כדי שלא להתעמת עם העולם הנוצרי".

התעוררות בקבר

לאחר עבודה מקיפה הוציא לאור את ספרו 'סודו של קבר דוד', המציג את המקורות, לצד עדויות מוצקות שאכן קבר דוד שוכן בהר ציון. "אני רואה במו עיניי כיצד אלפי המשתתפים בסיורים, מכל החוגים ומכל הגילים – מפשוטי עם ועד מדענים – נרגשים עד דמעות לנוכח הגילויים", מתאר הרב סיביליה.

"בסיורים המתקיימים כאן אני רואה כיצד דוד המלך מעורר התרגשות והרהורי תשובה אצל כל הבאים, גם בקרב מי שעדיין רחוקים משמירת תורה ומצוות".

חיים יהודיים שוקקים

הוא חש תחושת שליחות להסביר לכל מבקר את האמת על הקבר. הוא מספר, וגם מראה, את הפעילות היהודית השוקקת המתקיימת בין כותלי המתחם. "יש כאן כוללים פעילים של אברכים המוסרים את נפשם לשמור על קדושת המקום; מנייני תפילה קבועים; וגולת הכותרת – סעודת מלווה מלכה מפוארת מדי מוצאי שבת, בהשתתפות אלפים. מרגש לראות בכל שבוע את מעגלי הריקודים של עמך בית ישראל". הרב סיביליה מציין גם את מניין התהילים שייסד בקבר הרבי הריי"צ, שחודש בהמשך על-ידי ממשיך דרכו, הרבי מליובאוויטש.

בחג השבועות, יום הסתלקותו של דוד המלך, צפויים לשהות במתחם הקבר עשרות אלפים. כבר מאמצע השבוע מתחילה הנהירה למתחם, כדי למקם את האוהל המשפחתי. "המחזה, שגובר והולך בשנים האחרונות, מזכיר את ל"ג בעומר במירון", אומר הרב סיביליה בהתלהבות. "מהמקורות שריכזתי בספר עולה שהגאולה ברחמים תלויה בכיסופים להתחדשות מלכות בית דוד, ובמיוחד במקום הקדוש הזה".


קבר דוד. הרב סיביליה (משמאל) עם הרב הראשי לירושלים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)