חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"א באייר התשפ"ד, 29/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

והצנחן הזה הוא אני
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1480 - כל המדורים ברצף
ראו מה קרה בארבעים ושמונה
יש חדש
הברית שלעולם לא תופר
ונתתי שלום בארץ
תורה ותפילה
הדרך הטובה מכולן
תעלומה בכרם
ירושלים מרכז העולם
והצנחן הזה הוא אני
סעודה חלבית בליל שבועות

במרכז סלון ביתו של ציון (ציגי) כרסנטי בעפולה מתנוסס התצלום המפורסם של הצנחנים ליד הכותל המערבי. ציון הוא הצנחן העומד בקצה השמאלי של התצלום. ארבעים ושמונה שנים אחרי שחרור ירושלים הוא חוזר אל הרגעים שנצרבו בתודעה ונעשו היסטוריה. על אף השנים שחלפו, ציון, שיחגוג בקרוב 72, מספר בהתלהבות רבה את קורות הימים ההם, כאילו התרחשו אך אתמול.

הוא התגייס לצנחנים אחרי שסיים את לימודיו בבית ספר מקצועי של אורט. כמי שהיה בן יחיד במשפחה שיש בה שש בנות נדרשה חתימה של הוריו לפני הגיוס. "פחדתי לספר להוריי שאני מתגייס לצנחנים, וזייפתי את חתימתם", הוא מחייך. "בסוף הדבר נודע להם, אבל זה היה כבר אחרי תחילת השירות".

"צעקתי: ישתבח שמו!"

ימי הקרבות חרותים בזיכרונו. אחרי ארבעים ושמונה שעות של לחימה בלתי-פוסקת נתקבלה ההוראה להיכנס לעיר העתיקה. הכוחות נעו לעבר שער האריות, רכס הר הזיתים, שער האשפות ומשם להר הבית. "ירדתי במדרגות ברזל בסמטאות העיר העתיקה", הוא מספר. "פתאום אני שומע צעקה: 'צנחן, צנחן, הנה הכותל!'. רעדתי כולי. התאבנתי לרגע. הסתכלתי למעלה, וצעקתי לקב"ה: ישתבח שמו לעד! הדמעות זלגו מעיניי".

כשהסתובב לאחור ראה את חבריו שנהרו לרחבת הכותל הצרה: "הכול קרה בתוך שניות. הרב הצבאי הראשי שלמה גורן בא לחבקני ומיד לאחר מכן תקע בשופר. עמדתי שם, עם חבריי, וברגעים האלה תיעד הצלם דוד רובינגר את התמונה המפורסמת. רגעי ההוד הללו בלתי-ניתנים לתיאור.

הצנחנים בכו

"החיילים התרגשו לדרוך על האדמה הסמוכה לכותל", הוא משחזר. "הם היו שטופי זיעה, כתמי דם על מדיהם, אבל האושר גבר על הכול. מעיני כולם זלגו דמעות. דמעות שביטאו מימוש כמיהה בת שנים רבות וזכות גדולה להיות שותפים ברגעים האלה".

מאז פורסם התצלום ההיסטורי הוא מוזמן להרצות לפני קהלים מגוּונים ולהופיע באירועים הקשורים לשחרור ירושלים. זאת הוא עושה במשך כל השנים, נוסף על עיסוקו בתחומי האמנות. "אני שומר על קשר רצוף עם שני החברים הנוספים הנראים בתמונה", הוא מספר.

הר הבית יישאר בידינו

עד היום, כשהוא נכנס לרחבת הכותל, ההתרגשות ממלאה אותו. "כשאני פוסע בכניסה לכותל, אני חש שאני נכנס למקום חלומי, למקום קדוש. אני נזכר בקרבות הקשים, בחבריי שנפלו, וכמובן בשחרור הניסי".

לסיום, כשאנחנו שואלים איך הוא חש לנוכח העובדה, שעל אף ההכרזה 'הר הבית בידינו' הוואקף שולט למעשה במקום הקדוש, נשמעת נימה של קוצר-רוח בקולו: "הר הבית יישאר בידינו לעולמים. אנחנו לא נוותר על המקום הזה".


הצנחנים ליד הכותל. ציון משמאל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)