חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מבצע הצלת ספר התורה מבגדד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1479 - כל המדורים ברצף
שמיטה לאדמה, שמיטה לנפש
חדש על המדף
להשתחרר ולקבל עול
שמיטה
תקנת העניים
להיות בן-חורין
מכתב ישיר
השמיטה הגדולה
מבצע הצלת ספר התורה מבגדד
פירות הקיץ

בחג השבועות הקרוב יפתחו בבית הכנסת 'באר חנה' בנתניה את ארון הקודש ויוציאו בחיל וברעדה את ספר התורה העתיק. הוצאת הספר מתרחשת במועדים מסויימים בשנה ובכל פעם היא מרגשת מחדש את המתפללים.

מתפללים אמרנו, אולם בעיקר את עורך הדין הד"ר ניסן שריפי שבית הכנסת קרוי על שם אימו, ילידת בגדד. שריפי (48) הוא האיש שהצליח להבריח במבצע מורכב את ספר התורה מעיראק השסועה לארץ.

קצינה יהודייה

כבר עשרים ושתיים שנה עוסק עו"ד שריפי במקצועו וליווה לא מעט פרשיות סוערות. סיפור הצלת ספר התורה החל לפני חמש שנים: "פנתה למשרדי עולה מארה"ב, קצינה במילואים בצבא ארה"ב. היא סיפרה שקיבלה צו לשירות מילואים בעיראק ואינה יודעת מה לעשות. אם לא תיענה לקריאה היא עלולה להיעצר בבואה לארה"ב וגם קצבתה החודשית עלולה להיפסק. הפעלתי את כל הקשרים האפשריים. האמריקנים התעקשו, ולבסוף הסכימו לקצר את שירותה ולהעבירה מבגדד הבוערת לאפגניסטן, שהייתה שקטה יותר".

חודשים חלפו ושריפי, שקרא את הדיווחים על המתרחש בבגדד, נזכר בקצינה השוהה באפגניסטן. שורשיו הבגדדיים העלו בו את המחשבה שאולי באמצעותה יהיה אפשר להציל ספרי תורה מבית הכנסת העתיק בעיראק.

ספר בן ארבע-מאות שנה

הקצינה חיברה אותו, בזכות קשריה, עם קצינים יהודים שפעלו בבגדד. אותם קצינים סייעו בהשלמת מניין לקהילה הבגדדית הקטנה בימים הנוראים.

"הקצינים סיפרו לי שנשארו בבגדד כשמונה יהודים בלבד", מספר שריפי. "בתי הכנסת הוזנחו וספרי התורה מוטלים בביזיון. העדות הזו הכאיבה לי מאוד, בפרט שאנשי הקהילה אמרו שאין ביכולתם לתחזק את ספרי התורה ואת בתי הכנסת, שהפכו לאכסניות פליטים או למסגדים. אזרתי אומץ וביקשתי מאחד הקצינים שיסייע בהברחת ספר תורה אחד לפחות. לאחר בירור פנימי שערך הקצין הוא החליט להבריח את הספר העתיק ביותר, בן יותר מארבע-מאות שנים, ובו, לדברי זקני הקהילה בבגדד, קראו הבן-איש-חי ורבי עבדאללה סומך. הקלף של ספר התורה עשוי מעור צבי".

הברחה בתרמיל

המבצע ארך כמה שבועות. "לא אוכל לפרט יותר מדיי על המבצע", מתנצל שריפי, "אבל אוכל לספר שגוויל ספר התורה הוחבא בקיטבג (תיק צבאי) של אחד החיילים, שיצא לחופשה קצרה בארה"ב ועבר דרך נמל התעופה בטורקייה. נציג שלנו קיבל מידיו את הגוויל בטורקייה ומשם הועבר לישראל". לצד ספר התורה הצליח שריפי להשיג עוד כמה חפצי יהדות, ובהם מחזורים עתיקים ששימשו את הקהילה המפוארת, שנחרבה ברבות השנים.

כאשר הגיע ספר התורה לארץ, שמחתו של שריפי לא ידעה גבולות. "אי-אפשר לתאר את התחושה", הוא מתרגש. "עד שלא ראיתי אותו במו עיניי הייתי שרוי במתח. שלחנו מיד את הגוויל לבדיקה ונעשו בו התיקונים הנדרשים. לאחר מכן הוכנס הספר ברוב פאר והדר לבית הכנסת שעל שם אימי, המיוחסת לרבני בגדד הגדולים. בתהלוכה חשתי כאילו הצלתי יהודי משבי".


מבצע מורכב. שריפי וספר התורה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)