חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברית מילה שנדחתה
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1476 - כל המדורים ברצף
האוּמנם עם ככל העמים?
יש חדש
השחרחרות אינה המהות האמיתית
ברית מילה
אפשר להפך
התשובה בהמשך
הווידוי של הרב
הבירור מסתיים
הניצול מהמנזר הרוסי
ברית מילה שנדחתה

שאלה: כשהברית נדחית אחרי היום השמיני, האם אפשר לדחותה עוד קצת, משיקולים של מציאת אולם מתאים ושל נוחות האורחים?

תשובה: זמנה של מצוות מילה הוא ביום השמיני ללידת התינוק, ואינה נדחית אלא בשל חשש סכנה לתינוק, או כאשר המילה אינה דוחה את השבת או החג (כמו בתינוק שנולד בניתוח קיסרי).

מילה שלא בזמנה אינה דוחה את השבת, אך ברגע שאפשר למול – אסור להשאיר את הילד ערל אפילו יום אחד נוסף, כי מצוות המילה חשובה מאוד, שנכרתו עליה י"ג בריתות בין הקב"ה לאברהם אבינו, וחייבים להזדרז לקיימה, שלא ויתר הקב"ה עליה למשה רבנו כשאיחר למול את בנו שעה אחת, אף-על-פי שהיו בדרך (שמות ד,כד).

יש קהילות הנוהגות שאם היום הראשון שאפשר למול בו "מילה שלא בזמנה" חל ביום חמישי או שישי, דוחים את הברית ליום ראשון, כדי שלא יחללו עליו את השבת אם יסתכן (כפי שעלול לקרות) בתוך שלושה ימים למילה. אבל אם התאריך חל סמוך ליום טוב, שהוא קל יותר משבת, לא הנהיגו זאת. וכן כתב ב'ילקוט יוסף'.

אך פוסקים רבים (ומהם בעל 'משנה ברורה') לא נהגו בדחייה זו כלל, וכן דעת הרבי מליובאוויטש שיש למול מיד כשהדבר מתאפשר, גם בימי חמישי ושישי.

מקורות: נדרים לא,ב. רמב"ם הל' מילה פ"א ה"ט והט"ז, ובסופן. שו"ע יו"ד סי' רס, רסא, רסב ס"ב, רסג ס"א, רסו ס"ב. תשב"ץ ח"א סי' כא. ט"ז יו"ד סי' רסב ס"ק ג. ש"ך ופתחי תשובה סו"ס רסו. משנ"ב סי' שלא ס"ק לג. ילקוט יוסף, שובע שמחות ח"ב עמ' קפט, וש"נ. שלחן מנחם יו"ד ח"ב עמ' קיג.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)