חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:10 זריחה: 6:13 ה' בניסן התשפ"ד, 13/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנהג, האח והברכה המפתיעה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1473 - כל המדורים ברצף
לקלף את השכבות החיצוניות
יש חדש
העלויות שחייבו זירוז מיוחד
צדיקים
'משהו' כעס
הכרח לזרז
האבחנה והברכה
חודש הגאולה
הנהג, האח והברכה המפתיעה
פסח שחל בשבת

חודשיים חלפו מאז היום ששינה את חייו של הרצל-שמעון ביטון, נהג האוטובוס של קו 40 בחברת דן, שנפצע קשה לאחר שנאבק במחבל. במהלך נסיעה בלב תל-אביב החל המחבל לדקור את ביטון ואת הנוסעים. הוא לא איבד עשתונות וטלטל את האוטובוס מצד לצד בתקווה שהמחבל ייפול. "בשלב מסויים נתתי גז ובלמתי פתאום והוא עף עליי כמו טיל", שִחזר לאחר מעשה.

על-אף פציעתו הקשה הוסיף ביטון להיאבק במחבל ושניהם התגלגלו אל מחוץ לאוטובוס. המחבל שב ודקר אותו. הוא איבד דם רב, ופונה לחדר המיון במצב קשה. כיום הוא בתהליך החלמה ושיקום.

כוח עליון

הרב מנחם קוטנר, מנהל מטה צעירי חב"ד למען נפגעי הטרור, עומד בקשר עם ביטון מאז הפיגוע. בימים האחרונים ביקר בביתו והעניק לו מצות שמורות לחג הפסח. "שמעון חזק ברוחו", מספר קוטנר. "באחת השיחות שלנו התבטא על הרגעים הדרמטיים באוטובוס ואמר: 'זה לא אני שנאבקתי, הרגשתי שאחי המנוח, אף הוא נהג אוטובוס, מנחה אותי'".

במהלך השיחה הפתיע הנהג את קוטנר בסיפור מרגש שהתרחש לאחיו, אלי, עם הרבי מליובאוויטש. לכבוד יום הולדתו של הרבי פנינו אל האח כדי לשמוע את הסיפור ממקור ראשון.

רגע מיוחד

רשות הדיבור לאלי: "לפני יותר משלושים שנה התגוררתי בניו-יורק וזכיתי לבקר כמה פעמים אצל הרבי במעמד 'חלוקת דולרים' ולקבל ממנו דולר לצדקה בתוספת ברכה. פעם אחת אף הבאתי את הוריי. אבי קיבל דולר וביקש ברכה גם לילדיו. הרבי נתן לו שנים-עשר דולרים – דולר לכל ילד... זה היה רגע מיוחד.

"לפני כ-27 שנים החלטנו להרחיב ולשפץ את בית הכנסת שלנו, 'אגודת טוב', בסטטן-איילנד. אני התגייסתי למשימת איסוף הכספים. המלאכה לא הייתה קלה. אספנו דולר לדולר, ועדיין חסרו לנו שבעים אלף דולר להשלמת הבנייה.

רשם וחתם

"החלטתי לנסוע אל הרבי ולבקש ברכה להצלחת המשימה. כשהגיע תורי, ביקשתי מהרבי שיברכני כי אזכה לסיים את בניית בית הכנסת. הרבי נתן לי עוד דולר והורה לי להעמיד קופת צדקה בבית הכנסת ולשים בה את השטר. אמרתי: 'תודה רבה, רבי' ויצאתי. הרגשתי קצת אכזבה. ציפיתי לקבל ברכה, אבל הוא רק אמר לי לשים קופת צדקה. לא הבנתי איך זה קשור למה שביקשתי.

"אבל הרבי אומר ולא מתווכחים", אומר אלי, הדבק כל חייו באמונת צדיקים. "מיד קניתי קופת צדקה והעמדתי אותה בבית הכנסת. הרב של בית הכנסת שאל אותי אם אני חושב להשיג את הסכום החסר באמצעות תרומות של חמישה ועשרה סנט... סיפרתי לו שזו הוראת הרבי. בדרשתו באותו ערב, אחרי תפילת ערבית, ביקש הרב מהמתפללים לעזור יותר בתרומות לבנייה. בסיום הדרשה ניגש אליי יהודי שקבע את מגוריו בסטטן-איילנד כמה ימים קודם לכן וביקש שאבוא אל ביתו עוד הערב. באתי אליו, והוא פשוט הוציא פנקס המחאות, רשם שבעים אלף דולר וחתם. הייתי בהלם. הרבי הורה לי לשים קופה צדקה, והתרומה החסרה נתקבלה בו-ביום". ואלי מסיים: "עד היום נפשי קשורה ברבי".


ביטון עם הרב קוטנר. אמונת צדיקים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)