חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:35 י"א בסיון התש"פ, 3/6/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

משה מוקיר שבת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1471 - כל המדורים ברצף
אין חוזרים על טעות בשלישית
יש חדש
הדוח של משה: ומה על הזהב?
הקמת המשכן
שותפות שכזאת
מעיין העולם הבא
מול הקוזקים
כעיוור שמתחיל לראות
משה מוקיר שבת
עליית ילד לפרשת פרה

שבת-קודש. בכל פעם שר' משה סגרון (65) מזכיר את צמד המילים הזה נשמעת בקולו התלהבות מחודשת. "אצלי אין מוצאי שבת", הוא אומר בחיוך רחב. "נרות השבת מוכנים אצלי כבר במוצאי שבת".

ר' משה, תושב יבנאל, נגר במקצועו, מפעיל מיזם מיוחד בבתי ספר רבים ברחבי הארץ. המיזם נקרא 'שמחת משה רבנו', ומטרתו להעמיק את תודעת הלכות השבת. במסגרת התכנית, שבה משתתפים אלפי ילדים, משולבים ספרי לימוד מיוחדים, פרסים יוקרתיים, ויש גם חידון ארצי שנתי, למתמודדים שהעפילו לשלב האחרון.

מבחן בערב שבת

המיזם הזה נולד בעקבות אסון קשה שפקד אותו. "אני חי ונושם את השבת כבר מילדותי", הוא מספר. "התגוררנו במעברה. בתוך הצריפונים היה חום אדיר. בפנים עמד שולחן השבת הנמוך, ולצידו המזרנים שעליהם ישַנו. ובכל-זאת הרגשתי תמיד הרגשה מיוחדת בשבת. התחושה הזו מלווה אותי עד עצם היום הזה".

הוא משתהה לכמה דקות. ניכר שקשה לו להמשיך בשיחה. "בורא העולם העמיד אותי במבחן עם השבת. יום שישי אחד ניסינו להתקשר לבננו, יוסף, ולא היה מענה. שעתיים לפני כניסת השבת דפקו בדלת שוטר ועובדת סוציאלית. יוסף נהרג בתאונה. היינו צריכים לקבור אותו בטרם תיכנס השבת. חזרנו הביתה ממש בזמן הדלקת הנרות. אספתי את הילדים ואמרתי להם: 'קברנו עכשיו את יוסף, הכאב גדול והבכי מוצדק. אבל בואו נבטיח שניתן ליוסף מתנות. המתנה הראשונה תהיה שנשמח סביב שולחן השבת'".

מתנות לילד

הבטיח וקיים. לאחר ה'שבעה' החל ר' משה לפתח את המיזם החינוכי להחדרת הלכות השבת, בעצה אחת עם מנהלי בתי ספר. "שלחנו ליוסף מתנות רבות, בדמות לימוד של אלפי ילדים על קדושת השבת וחשיבות ההקפדה על הלכותיה. ביום השנה הראשון לפטירתו בתי ראתה אותו בחלום, לבוש לבן, והוא אמר לה: 'בזכות השבת אני יכול להיכנס לכל ההיכלות למעלה'.

"השנה נכנסנו לשנה השמינית של הפעילות והגענו לכל פינה בארץ. אין לארגון שלנו שום רווח, הכול למטרה אחת: קידוש השם, הפצת טוהר השבת. אנחנו זקוקים כמובן לעוד פעילים, כדי להגביר את פעילותנו. מרגש לשמוע על עוד בית שהתחזק בהקפדה על הלכות שבת בזכות הפעילות. אין לי ספק שהפעילות הזאת מקרבת את הגאולה השלמה".

מקור הברכה

וכך נראֶה שבוע שגרתי אצל ר' משה: "ביום ראשון אני מסדר את הבית אחרי השבת. ביום שני מתרכז בהרחבת הפעילות למען השבת. ביום שלישי מתחילים את הקניות לשבת. ביום רביעי אופים את החלות. ביום חמישי מבשלים. וביום שישי בבוקר אני מתעורר בהתלהבות גדולה לקראת השבת, שאני מחכה לה כל השבוע".

והוא מוסיף: "שוו בנפשכם שאתם מצפים לאורח חשוב. כמה הייתם מתכוננים ומתרגשים לקראת בואו? והרי אנחנו אומרים: 'בואי כלה, בואי כלה'. הלוא היא 'מקור הברכה'! אני מאמין שככל שנתחזק באהבת השבת ובשמירתה ירחם עלינו אבינו שבשמים ויביא לנו את המשיח במהרה".


ר' משה סגרון בחידון השבת השנתי


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)