חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:41 זריחה: 5:36 ו' בסיון התש"פ, 29/5/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אין חוזרים על טעות בשלישית
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1471 - כל המדורים ברצף
אין חוזרים על טעות בשלישית
יש חדש
הדוח של משה: ומה על הזהב?
הקמת המשכן
שותפות שכזאת
מעיין העולם הבא
מול הקוזקים
כעיוור שמתחיל לראות
משה מוקיר שבת
עליית ילד לפרשת פרה

בסופו של דבר האבק ישקע ותוצאות הבחירות יקבעו מציאות. שאלות כבדות עומדות על סדר היום. לכן חובה להצביע ולהשפיע

עברנו הרבה מערכות בחירות, אבל זו הנוכחית הידרדרה לשפל של רדידות וציניות. עוצמות השנאה והרוח הרעה שבאות לידי ביטוי במערכה הזאת מעוררות דאגה אמיתית. התקשורת ברובה ירדה לגמרי מהפסים, ואין שום הבדל בינה ובין דפי תעמולה מפלגתיים. קרן האור היחידה היא שבשבוע הבא כבר נהיה בע"ה אחרי כל זה.

אבל אסור להניח לתחושות האלה להוביל למסקנה שמוטב שלא להצביע ולא להשתתף במערכה המכוערת הזאת. בסופו של דבר האבק ישקע ותוצאות הבחירות יקבעו מציאות. שאלות כבדות עומדות על סדר היום, ויחסי הכוחות בכנסת הבאה יהיו רבי-השפעה. לכן חובה להצביע ולהשיג את התוצאה הטובה ביותר בתנאים הקיימים.

ניסינו ונכווינו

יש מי שאינם מרוצים כל-כך מהמפלגות שאמורות לייצג אותם, עד שקשה להם להצביע בעבורן. אלה יכולים לשנות כיוון חשיבה ולראות בהצבעה הצבעת-נגד במקום הצבעה בעד. למשל, אם אתם נגד חברי כנסת ערבים תומכי טרור, הדרך היחידה לדחוק מי מהם החוצה היא על-ידי הצבעה למפלגות יהודיות. אם אתם נגד מפלגות הנלחמות בדת ישראל, הדרך היחידה להקטין את כוחן היא על-ידי הצבעה למפלגות הנאמנות לתורת ישראל.

רבים אינם מרוצים מהממשלה היוצאת, אבל הצבעה שגויה עלולה לגרום להקמתה של ממשלה גרועה פי כמה וכמה. בתשנ"ב (1992) הפיל הימין את ממשלת שמיר, בטענה שאין היא תקיפה דייה מול הטרור. התוצאה הייתה הקמת ממשלת שמאל, שהמיטה עלינו את הסכם אוסלו, גל טרור נורא ופיצוצי אוטובוסים בלב ערינו.

כעבור שבע שנים שוב חזר הציבור על אותה שגיאה. בשנת תשנ"ט (1999) הופלה ממשלת נתניהו הראשונה. היה עליו כעס רב על שחתם על הסכם חברון ועל הסכם וואי, שמימש למעשה את הסכם אוסלו. הביקורת הייתה מוצדקת, אבל המסקנה שגויה. כי אמנם נתניהו חתם על הסכם להעברת שלושה-עשר אחוזים משטחי יהודה ושומרון לרשות הפלסטינית, אך בפועל מסר שני אחוזים בלבד, והקפיא את ההמשך בהצהרה "ייתנו – יקבלו; לא ייתנו – לא יקבלו".

לעומת זה, כאשר ממשלתו נפלה וקמה ממשלת ברק, היא מיהרה למסור לרשות הפלסטינית את אחד-עשר האחוזים הנותרים, ולאחר מכן הלכה לוועידת קמפ-דייוויד 2, שבה הסכימה לוותר על הכול, ובכלל זה ירושלים. בעקבות זאת פרצה האינתיפאדה השנייה, שגבתה מאיתנו יותר מאלף הרוגים ושטפה את הארץ בגלי טרור מחרידים, שנבלמו רק אחרי מבצע 'חומת מגן'.

חלופה גרועה

שני הניסויים האלה מוכיחים עד כמה ההצבעה בבחירות יכולה להיות גורלית לכל אחד מאיתנו. עם כל הביקורת על מהלכי הממשלה, ובכלל זה על אי-הכרעת החמאס במבצע 'צוק איתן', אסור לשכוח כי החלופה עלולה להיות גרועה עשרת מונים.

חייבים לעשות הכול כדי שתקום ממשלה שתעמוד בלחצים הבין-לאומיים, שלא תמשיך את הוויתורים והנסיגות, שתהיה קשובה יותר לעולם הערכים היהודי, לתורת ישראל. את הכוחות האלה צריך לחזק, ולכן חשוב להצביע בעד הרשימות שמייצגות את העמדות האלה. השאלות המרכזיות הללו הן בנפשנו, לא מחיר המילקי.


כל קול קובע ומכריע (צילום: מאיר דהן)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)