חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:49 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הסדנה שמלמדת למצוא גשר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1470 - כל המדורים ברצף
למה הוא מתגרה באיש החזק
חדש על המדף
ייעודו של פר הבעל
י"ג מידות הרחמים
תירוץ אחד
תחבולות פרנסה
ביקורת פתע
חג לה' בגאולה
הסדנה שמלמדת למצוא גשר
שתייה מיין הקידוש

שניהם באו מרקע דומה. דיברו באותה שפה, אהבו אותם דברים, נהנו מאותם בילויים, חלקו אותם ערכים. ופתאום אחד או אחת מהם חזרו בתשובה, בעוד בן הזוג נשאר בעמדתו. מה קורה לזוגות האלה? איך נראית השבת? והמטבח? וחינוך הילדים? והתמונות בסלון? והספרים והתקליטים?

הרב עמי ברעם (45) ורעייתו אביטל עברו בדיוק את התהליך הזה. עמי נולד בצפון תל-אביב ועבר מסלול שגרתי: בית ספר, צבא, טיול במזרח, אוניברסיטה. לאחר נישואיהם עברו בני הזוג להתגורר בגבעתיים. בהיותו בן 27, בעודו מחפש משמעות רוחנית לחייו, נקלע לבית חב"ד בעיר. "חיפשתי את עצמי במזרח ובסופו של דבר מצאתי את מבוקשי במרחק חמישים מטר מביתי", מספר עמי. "משהו שם תפס אותי, וכך התחלתי להתקרב ליהדות".

כלים להתמודדות

רעייתו של עמי לא ראתה בעין יפה את התקרבותו הפתאומית לדת. "הלכנו לרבנים וליועצים, ואיש מהם לא הצליח לתת לנו פתרון אמיתי", הוא מספר. "בדיוק בנקודה הזו פיתחנו סדנה פרטית בעבורנו, והיא נתנה לנו כלים להתמודד על-ידי מציאת מכנה משותף וערכים הדדיים. הסדנה הזאת הצילה למעשה את חיי הנישואין שלנו".

כעבור זמן, לאחר שהחיים בבית התייצבו, גילתה רעייתו שהיהדות אינה 'מאיימת' כל-כך, והיא החליטה מעצמה להתקרב למסורת, עד שנעשתה מקפידה על קלה כחמורה. כיום היא ובעלה שותפים במיזם 'התקשרות זוגית – מחברים קצוות בבית', שמטרתו לסייע לזוגות שנקלעו לאותה התלבטות.

ניסיון אישי

"הניסיון שצברנו בחיינו הפרטיים ובעבודה עם זוגות אחרים הפך אותנו למקצוענים בתחום, וכך יכולנו לעזור לעוד זוגות, שרבים מהם סברו כי חיי הנישואים שלהם הולכים להתרסק", הוא אומר.

כיום, כמה מחברי הצוות של סמינר 'התקשרות זוגית' הם כאלה שחייהם הפרטיים ניצלו בזכות הסדנאות. "המסר שלנו למי ששרויים במצב כזה הוא – אל תפרקו את הבית", הוא אומר בנימה נחרצת. "אפשר לבנות ולמצוא את הדרך לחיות יחד, מתוך הבנה הדדית".

ללמוד לוותר

כשעמי מספר על המצבים שעמם הוא מתמודד מתברר שקשה להעלות על הדעת את הקשיים שחווים בני זוג שנקלעו למציאות הזאת. "עבדנו עם זוג שהגבר חזר בתשובה, ואילו האישה התנגדה לדת בחריפות ואף לא הסכימה לערוך שולחן שבת. האיש חוזר בליל שבת מבית הכנסת ואין לו שולחן שבת! הוא עמד על סף שבירה. לבסוף הם באו אלינו. נתַנו להם כלים איך ליצור סעודת שבת, כשהערך המרכזי הוא משפחתיות, בלי שתיווצר אווירה של 'כפייה' מצד הבעל. לאחר עבודה משותפת הצליחו לקיים מדי שבוע סעודת שבת, ובהמשך עשו עוד צעדים".

לדבריו, כל אחד מבני הזוג צריך ללמוד לוותר. לפעמים הגבר הולך ערב-ערב לשיעורי תורה ומשאיר את אשתו לבדה. ברור שהיא עלולה לחוש עלבון. חינוך הילדים הוא אחד ממוקדי החיכוך הגדולים. "לעיתים נדרשים פתרונות יצירתיים", הוא אומר. "הבריאות הנפשית של הילדים עומדת מעל הכול. אנחנו נעזרים ברבנים ובפסיכולוגים, כדי למצוא את הפתרונות הטובים והנכונים ביותר".


קונפליקטים שהולידו סדנה. הרב ברעם


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)