חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י' באייר התשפ"ד, 18/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חסיד של אמת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1468 - כל המדורים ברצף
בוחרים בשמחה והיא תנצח
יש חדש
יהלומים מן השמים
תרומה
אהבה אמיתית
לא כלום
סוד הקמע
משכן בחיים
חסיד של אמת
שינוי יעדי צדקה

זוכרים את הסערה הציבורית שהתעוררה לפני כשלוש שנים, כשהתברר שבמכון לרפואה משפטית באבו-כביר שמורים חלקי איברים של נפטרים, שנלקחו במהלך נתיחה? אחרי הזעזוע והתגובות הקשות מצד משפחות הנפטרים נותרה השאלה העיקרית: מה עושים עכשיו בכל הרקמות האלה?

ובכן, מתברר שהרחק מעין הציבור מתנהלת בשלוש השנים האלה עבודה רגישה מאין כמותה של הבאת האיברים האלה לקבורה. המשימה הוטלה על זק"א תל-אביב, שבראשה עומד הרב צביקה חסיד (43). "אנחנו יוצרים את הקשר האנושי הראשון עם המשפחה, אחרי שהיא מקבלת הודעה רשמית ממשרד הבריאות", מספר הרב חסיד. "אלה רגעים איומים בעבור המשפחה. הפצע שלה נפתח מחדש".

ההחלטה בידי המשפחה

בשיחה עם המשפחה הרב חסיד מבקש לברר כיצד היא מעוניינת לקבור את שרידיו של יקירה: "אני מציג אפשרות לקבורה בקבר כללי, או פתיחת קבר המנוח והטמנה בו – מה שכמובן עדיף מבחינה הלכתית. כל משפחה מגיבה אחרת. יש המבקשים לערוך ממש הלוויה חוזרת, עם אמירת קדיש. יש המתעלפים. יש המתפרצים בכאב, ומובן שאנחנו מבינים לליבם".

עד כה הצליח הרב חסיד, בעזרת צוות המתנדבים, לפתוח יותר משש-מאות קברים ולהשלים את הבאת הנפטרים למנוחתם. הרב חסיד מציין שלא נרשמה אפילו תלונה אחת כלפי הצוות שלו. "אנחנו עושים הכול ברגישות הגבוהה ביותר האפשרית", הוא אומר.

שאלה ללא מענה

השאלה הראשונה שהמשפחות שואלות היא: "למה? למה שמרו את זה שם עד היום?!". הרב חסיד מודה שאין לו תשובה על כך: "גם לאנשי המקצוע אין תשובה של ממש. כיום, ברוך השם, כבר לא קיימת התופעה של שמירת איברים במכון. צריך להבין שעצם הנתיחה היא ביזיון המת. ההיתר היחיד הוא רק אם יש סיכוי שעל-ידי הממצאים יהיה אפשר לאתר את הרוצח".

ביומנו הוא מתעד כל אירוע. הנה קטע שרשם לפני זמן: "האם פרצה בבכי והחלה לדבר בלי הפוגה. לא היו לי מילים לנחם אותה. היא סיפרה: 'אני חולה מאוד ולא ישנה בלילות. הוא היה בן יחיד. אתה יודע איזה פרח הוא היה?!... אני לא אעמוד בזה... אני לא מסוגלת לחשוב על זה שהולכים לחפור לו בקבר'. הסברתי לה שלא חופרים לעומק, פותחים מהמצבה, או מהצד לעומק 30 ס"מ, וזה קצת הניח את דעתה. היא סיכמה שתחזור אלי לקביעת מועד".

זמן לחשבון נפש

ביום ז' באדר ייקח הרב חסיד פסק זמן כדי להשתתף בסעודת החברה קדישא השנתית. "ביום זה אנחנו עורכים חשבון נפש אישי ומבקשים סליחה מהנפטרים", הוא מסביר. "שגרת העבודה היא האויב הגדול ביותר. כשאתה מטפל יום-יום בנפטרים ונכנס לשגרה, אתה עלול חלילה לטעות. ביום הזה אתה עוצר ומתבונן במהות העבודה שלך. רבים מהמתנדבים צמים".

העבודה היום-יומית הקשה של מתנדבי זק"א, שנהפכת לטעונה ולמורכבת הרבה יותר בעקבות הפעילות הייחודית הזאת, נעשית מאחורי הקלעים ובלי חשיפה תקשורתית. "אנחנו עושים חסד עם הנפטר", מסיים הרב חסיד. "הוא לא יכול להודות למתנדבים. זה חסד של אמת, מסירות לאדם שאינו יכול להחזיר לך טובה".


לפתוח ברגישות. הרב צביקה חסיד


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)