חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החווה שמציעה שותפות בשמיטה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1467 - כל המדורים ברצף
להבין ולקיים או לקיים ולהבין
יש חדש
הטוב הטמון במשפטים ובעונשים
שקר
מחילה מיד
מזומן והקפה
כנף המעיל
לא עוד עבדים
החווה שמציעה שותפות בשמיטה
תחנון ביום החופה

הנוף הפסטורלי הנשקף מהחווה החקלאית 'שדה כָּלֵב', הסמוכה לכפר הערבי בַּנִי נעים, ממזרח לחברון, אינו מסגיר את המציאות הנפיצה שבה היא שרויה. סיפורה של החווה, המתפרשת על ארבעים ושניים דונמים, הוא למעשה סיפורו של החקלאי מנחם לבני (65), תושב קריית-ארבע.

כשלבני מדבר על החווה עיניו בורקות. אף שהוא שומר את שנת השמיטה לכל דקדוקיה, הוא מסרב להיפרד מהכובע החקלאי. הוא שימש המנכ"ל הראשון של היישוב היהודי בחברון, עסק בהייטק, ובשנת תשמ"א חכר את קרקע החווה ממִנהל מקרקעי ישראל. השטח הזה נקנה בידי קבוצת יהודים בשנת תרצ"ו (1936), בימי השלטון הבריטי, ועתה חזר לידיים יהודיות. בעבור לבני אין זו חקלאות נטו, אלא שליחות.

חווה תחת מתקפה

"חוות 'שדה כלב' היא למעשה אחת החוות הראשונות שהוקמו בשטחי יהודה ושומרון", מספר לבני. "נטענו בה כרמים ודובדבנים מזנים שונים. הקפדנו תמיד על עבודה עברית ועל שמיטה לחומרה". כבר 35 שנים הוא ובני משפחתו עובדים בחווה, עבודה הכרוכה במסירות נפש: "אחרי הסכמי אוסלו החלו הערבים לתקוף אותנו בתדירות. כשגברו התקיפות, החל הצבא לאבטח אותנו בכל פעם שעבדנו בחווה".

כשלבני אומר 'תקיפות' הוא מתכוון למטעני חבלה, בקבוקי תבערה, צמיגים בוערים, מטר בלוקים ושלל אמצעי חבלה מסוכנים. "הערבים גרמו לנו נזקים גדולים מאוד", הוא מספר בצער. "נשרפו המון עצים ונגרם נזק כספי רב. גם בימי 'צוק איתן' פרקו הערבים את זעמם על החווה. אבל אנחנו איתנים. בעזרת ה' נגבר על הפורעים. אנחנו ננצח".

ניסים גדולים

מניין הכוחות? "אנחנו מאמינים בני מאמינים, מיישבים את הארץ מתוך אמונה ובטוחים בשליחות המצווה שלנו", משיב לבני בפשטות. "היו מקרים שהערבים ניסו לפגוע בנו פיזית. הייתה לנו סייעתא דשמיא גדולה וניצלנו בניסים. פעם אחת התפוצץ מטען ופצע שלושה נערים שבאו לקטיף".

במושב כרמל הסמוך הקים לבני את 'יקבי לבני', תוצרת של החווה החקלאית. "אנחנו מייצרים בכל שנה עשרים אלף בקבוקים, מקצתם משוּוקים לחו"ל".  לדבריו, בכל שנת שמיטה ראה ברכה מופלאה בכמות היבול ובאיכותו. "שנת שמיטה היא אתגר רוחני וגם מעשי. בכל שמיטה אני פוגש מחדש ברכה מיוחדת. לחווה באים המון מבקרים, ובהם בני נוער, שלומדים על המצוות התלויות בארץ ומשתתפים בקטיף".

כולנו חקלאים

בערב השמיטה השיק לבני מיזם יצירתי: "החלטנו להפוך את השמיטה לנחלת הכלל. בעבור רבים שמיטה משמעותה 'היתר מכירה', 'אוצר בית דין', 'יבול נכרי', 'גידול שישית' וכו'. אנחנו מציעים שותפות ממשית במצוות השמיטה, על-ידי רכישת שותפות בשני עצי גפן ובכל המצוות הכרוכות בכך. לצד זה, הציבור משתתף במאבק על יישוב ארץ ישראל".

לבני מסיים: "החווה שלנו הפכה לסמל למאבק על יישוב ארץ ישראל, מאבק על חקלאות עברית וגם על חקלאות על-פי התורה, כשאנחנו מקפידים על המצוות התלויות בארץ".


לבני במטע הדובדבנים ב'שדה כלב'


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)