חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:35 ח' בסיון התשפ"ד, 14/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חג הבנים של עדת תוניס
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1466 - כל המדורים ברצף
שבת אנושית ושבת יהודית
יש חדש
מלחמת עמלק לפני הגיור
מתן תורה
קביעות עיתים לתורה
הקדמה של הקב"ה
ניגון בלשכה
הגויים בגאולה
חג הבנים של עדת תוניס
בישום בשבת ובחג

ביום חמישי השבוע יתכנסו בני העדה התוניסאית לסעודה מיוחדת – 'סעודת יתרו'. הסעודה הזאת נערכת בכל שנה בשבוע שבו קוראים את פרשת יתרו, ביום חמישי בערב. הסעודה המרכזית תהיה בהיכל ישיבת 'כיסא רחמים' בבני-ברק, בתום סדר הלימוד של הערב.

הסעודה מתאפיינת בכלים הקטנים שבהם היא נאכלת. התזמורת תפצח בנגינה לכבודה של תורה. הפייטנים והנואמים יהיו מתלמידי הישיבה, וזו תהיה הזדמנות לציבור להכיר את הדור הבא של העדה.

עצירת המגֵפה

מהיכן נולד המנהג התוניסאי ומה פשר הכלים הקטנים? הרב עובדיה חן, מצוות הישיבה, שידו רב לו בכתיבת חיבורים הקשורים לעדה התוניסאית, מסביר: "יש כל מיני גרסאות וטעמים, אולם ההסבר המפורסם הוא שלפני שנים רבות התרחשה בתוניס מגֵפה קטלנית, שהפילה חללים רבים, בעיקר בקרב הילדים. בשבוע של פרשת יתרו פסקה המגֵפה באורח פלא. לכן נוהגים להשתמש בכלים קטנים, כלים של ילדים. יש המכנים את היום 'חג הבנים'.

"עוד טעם לקיום המנהג הוא שבפרשת יתרו קוראים את עשרת הדיברות, וזו ההזדמנות הראשונה לתת לילדים הקטנים שלמדו את קריאת התורה לקרוא את עשרת הדיברות. בסעודה אצלנו בישיבה", מציין הרב חן, "נהוג שרק הבחורים דורשים, כדי להבליט את הקשר בין הסעודה לבין הצעירים".

יונה בתפריט

הרב עובדיה, המשמש גם רב הקהילה התוניסאית 'בן-ציון' באשדוד, מוסיף: "משפחות רבות משמרות את המנהג הזה באדיקות ממש, לא פחות מכל מנהג יהודי אחר. יש שאינם אומרים תחנון ביום זה. בסעודה נוהגים להגיש מנה בשרית ובה יונה או פרגית.

"בסעודות המצווה עודדו את הצעירים לומר דבר תורה. זו הייתה הזדמנות להרגילם לשאת דברים ברבים, כדי שיוכלו להתגבר על 'אימת הציבור' וידרשו בלי מורא ופחד. הרב חיים ביתאן, רבה של תוניס, הוציא לאור קונטרס, 'חתימת יתרו' שמו, ובו חידושי תורה שנאמרו על-ידי תלמידים בתוניס במהלך הסעודה לפני עשרות שנים".

כך תכתבו פלפול

לדבריו, "יהודי תוניס שומרים בקנאות רבה על מנהגיהם. הם מאוד שורשיים, צנועים ופשוטים. אחד הדברים המיוחדים בעדה התוניסאית הוא דרך ההנצחה של הרבנים. כעבור שנה מפטירת רב אפשר למצוא בדרך כלל בחנויות הספרים ספר שנכתב עליו – ביוגרפיה לצד סיפורים מחייו. כבוד לרבנים הוא חלק בלתי-נפרד מהוויי החיים התוניסאי. דווקא בימינו יש לזה ערך חשוב מאוד".

צלילי הקלדה על המקלדת נשמעים במהלך השיחה עם הרב חן. על-אף גילו הצעיר כבר הספיק להוציא לאור יבול נאה של ספרים ("שלא תהיה עין הרע", הוא משיב בחיוך על מספר הספרים). אחד מספריו הבולטים הוא 'הכתב והמכתב' – מדריך לכתיבה תורנית. על הספר עמל במשך יותר משבע שנים, והוא נועד להדריך בחורי ישיבה כיצד להעלות על הכתב סוגיה תורנית. "ניסחתי כללים שמעולם לא נכתבו. הם מסייעים לכל תלמיד שחשקה נפשו לכתוב חידושי תורה", הוא אומר.


הרב עובדיה חן. כבוד לרבנים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)