חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:35 ח' בסיון התשפ"ד, 14/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מתן תורה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1466 - כל המדורים ברצף
שבת אנושית ושבת יהודית
יש חדש
מלחמת עמלק לפני הגיור
מתן תורה
קביעות עיתים לתורה
הקדמה של הקב"ה
ניגון בלשכה
הגויים בגאולה
חג הבנים של עדת תוניס
בישום בשבת ובחג

מצא חן

"ויחן שם ישראל נגד ההר" (שמות יט,ד). מפרש רש"י: "כאיש אחד ובלב אחד". "ויחן" מלשון 'חן', שכל אחד ואחד מישראל מצא חן בעיני חברו. בזכות זו זכו לקבלת התורה.

(רבי יצחק מוורקה)

יד גדולה

אילו היו כל בני ישראל עושים אגודה אחת ומשלבים איש את ידו ביד רעהו, היו כל הידיים נעשות יד אחת, וזו הייתה מגעת עד כיסא הכבוד.

(המגיד מקוז'ניץ)

שאיפה אל ה'

"ויגד משה את דברי העם אל ה'" (שמות יט,ט). משה אמר לקב"ה שכל דברי העם ומעשיהם הם אך ורק "אל ה'" - בשאיפה להתקרב אליו ולקבל את עול מלכותו.

(רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)

הכול חביבים

"ואשא אתכם על כנפי נשרים" (שמות יט,ד). כל ישראל חביבים לפני הקב"ה, ואפילו החוטאים. לכן נאמר "על כנפי נשרים", שכן הנשר הוא מן העופות הטמאים, המאופיינים בכל ארבעת סימני הטומאה.

(חתם סופר)

המטרה לרומם

"כי לבעבור נסות אתכם בא האלוקים ובעבור תהיה יראתו על פניכם" (שמות כ,יז). מפרש רש"י: "נסות לשון הרמה". משה הסביר לבני ישראל שמטרת הקולות והלפידים הייתה להעלותם לדרגה עליונה ביותר של התבטלות ויראה לה'.

(תורה אור)

שתי תקופות

את ימי העולם אפשר לחלק לשתי תקופות: הראשונה, מבריאת העולם ועד מתן תורה; והשנייה, מזמן מתן תורה והלאה, שמאז נקראו בני ישראל בכינויי חיבה מיוחדים, 'עם סגולה', 'העם הנבחר', 'גוי קדוש'.

(ספר המאמרים תש"י)

משה ידבר

"משה ידבר והאלוקים יעננו בקול" (שמות יט,יט). "ידבר" מלשון הנהגה והדרכה. "משה ידבר" – משה, שנשמתו גבוהה מאוד, והוא מסר את נפשו על התורה ועל ישראל, רק הוא יהיה המדבר והמנהיג.

(ספר המאמרים תרפ"ט)

בירור התחתון

"ויתיצבו בתחתית ההר" (שמות יט,יז). "בתחתית ההר" דווקא, ללמדנו שהמטרה והכוונה של נתינת התורה היו שהאדם יברר את גשמיות העולם ויעשה דירה לקב"ה בתחתונים דווקא.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)