חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:57 זריחה: 6:36 ה' בניסן התשפ"ג, 27/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'שירת הים' של הרבי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1465 - כל המדורים ברצף
החזון הגדול שהיה למציאות
יש חדש
לא לוותר על ה'נחשלים'
מסירות נפש
כבוד הזולת
הניצוצות מחכים
הישיבה ניצלה
השביעין חביבין
'שירת הים' של הרבי
שיעור מזונות

החסידות טיפחה את ערכם של סיפורים חסידיים. בעבר התגלגלו הסיפורים מפה לאוזן, וכיום מתגלים סיפורים חסידיים באמצעות העיתונות, שמביאה את הסיפורים ממקורם הראשון. אחד העיתונים שתרם תרומה גדולה לעולם הסיפור החסידי הוא השבועון 'כפר חב"ד', שפרסם במרוצת השנים אלפי סיפורים מקוריים.

הרב אהרן-דב הלפרין (61), עורכו הראשי של השבועון, מספר כי האדמו"ר מוויז'ניץ שליט"א סיפר פעם אחת בסעודה השלישית סיפור מופת מדהים על הרבי מליובאוויטש, והתבטא: "סיפורים כאלה סופרו בעבר על הבעש"ט, אך בדורנו הם התחוללו מול עינינו אצל הרבי מליובאוויטש".

מעשה ברבי

"אחד המדורים הראשונים שייסדנו בעיתון היה 'בדידי הווא עובדא', סיפור מופת מהרבי שמסופר מפי בעל הסיפור", אומר הרב הלפרין. "בדרך כלל פורסמו הסיפורים בשם אומרם, ולפעמים, כאשר בעלי הסיפור סירבו להיחשף בשמם, נשארו השמות שמורים במערכת. אבל השתדלנו שהסיפורים עצמם יהיו מדוייקים".

בשנה האחרונה פרסם הלפרין ארבעה ספרים ובהם המובחרים שבסיפורים האלה: 'מעשה ברבי' על ההגדה של פסח, 'פרשיות עם הרבי' על חומשי בראשית ושמות, וספר לילדים. עתה הוא עמל על הכנתם לדפוס של הספרים על חומשי ויקרא, במדבר ודברים.

עברו בשלום

אחד הסיפורים המובאים בספרים האלה התרחש בחודש כסלו תש"ז, כשלוש שנים קודם הסתלקותו של הרבי הקודם, הריי"צ מליובאוויטש:

קבוצה גדולה של משפחות חב"דיות עברה את הגבול הרוסי, באמצעות דרכונים פולניים מזוייפים, והגיעה לפריז. בל"ג בעומר שהה בפריז חתנו של הריי"צ, שלימים מילא את מקומו, וסיפר לחסידים: "יום אחד בחודש כסלו האחרון ישב חותני ליד השולחן, עיניו היו עצומות ופניו להבים. התקרבתי אליו, הטיתי את אוזני ושמעתי שהוא אומר 'אז ישיר' בדבקות נפלאה. לאחר שסיים החל לקרוא את שירת הים עוד פעם, וכך כמה וכמה פעמים. לאחר מכן נפלטה מפיו אנחה של שביעות רצון והוא אמר בלחש: 'ברוך השם, ברוך השם, הכול עבר בשלום'. למחרת נתקבל מברק כי עברתם בשלום את גבול רוסיה והגעתם לפְּשֶׁמישְל שבפולין".

שרגי החל ללכת

והנה עוד סיפור: הגב' דורין בדר, רעייתו של הרב בדר ז"ל מדרום-אפריקה, סיפרה כי בנה, שרגי, פיגר בהתפתחותו המוטורית, וכאשר בני גילו כבר רצו, הוא אפילו לא זחל. "אף שאיננו באים מגזע חסידים, גמלה בליבי ההחלטה לכתוב לרבי. כעבור שלושה שבועות נשמעה נקישה בדלת. שרגי שכב על בטנו בסלון. ניגשתי לפתוח את הדלת. עמד שם הדוור ומסר לידי מכתב מהרבי. הרבי כתב כי יזכיר את בקשתנו על ציון חותנו הריי"צ. בסיום המכתב הוסיף בכתב ידו: 'בברכה לבשורות טובות, שיזכה ללכת בדרך ה''.

"באותה שנייה הרמתי את עיניי וצמרמורת חלפה בגופי. שרגי עמד מולי. חיוכו המתוק מרוח על פניו. לתדהמתי החל לצעוד לעברי לבדו, בלי כל תמיכה... פרצתי בבכי, פרשתי את ידיי לרווחה ושרגי נכנס ביניהן בשמחה. גם לשמחתי לא היה גבול".


סיפורים מכלי ראשון. הרב הלפרין


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)