חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 א' בתמוז התשפ"ב, 30/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החזון הגדול שהיה למציאות
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1465 - כל המדורים ברצף
החזון הגדול שהיה למציאות
יש חדש
לא לוותר על ה'נחשלים'
מסירות נפש
כבוד הזולת
הניצוצות מחכים
הישיבה ניצלה
השביעין חביבין
'שירת הים' של הרבי
שיעור מזונות

ייתכן שדווקא בארץ המשימה חיונית אף יותר מבחו"ל, כי כאן נדמה שאפשר להתקיים כיהודים בלי חיבור לשורשים יהודיים

כל יהודי הנוסע בעולם יודע שכדאי להצטייד בכתובתו של בית חב"ד המקומי. זה המקום שבו יוכל להשיג אוכל כשר, מקווה טהרה, מניין לתפילה וכל סיוע אחר בענייני יהדות. בימינו זה נתפס כדבר מובן מאליו שיש שליח חב"ד בקמבודיה ובתאילנד, בהונולולו ובמונקו, בבולגריה ובאסטוניה. אבל זו מהפכה אדירה, שלפני שנים קשה היה להעלותה על הדעת.

יום שישי, י' בשבט, הוא יום ההילולא של הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש, נשיאה השישי של חסידות חב"ד (נסתלק בי' בשבט תש"י). זה גם היום שבו עלה על כיסאו חתנו וממלא מקומו, הרבי מליובאוויטש, נשיאה השביעי של חב"ד. הם מחולליה של מהפכה כבירה זו, ששינתה ללא הכר את פני העולם היהודי.

מול הקומוניזם

הרבי הריי"צ נודע כמי שהתייצב באומץ מול השלטון הקומוניסטי ברוסיה הסובייטית, והטיל את חסידיו למערכה הרואית למען שמירת גחלת היהדות. פעולות אלה היו כרוכות בסכנת חיים ממשית. רבים משליחיו נאסרו, הוגלו לסיביר, ואף הוצאו להורג. ובכל-זאת המאבק נמשך, כי הרבי ידע שזו מלחמת קיום של כל יהדות רוסיה.

הרבי נאסר, ואך כפסע היה בינו ובין גזר דין מוות, אולם בניסי ה' ניצל ושוחרר, ויום שחרורו (י"ב בתמוז) היה ל'חג הגאולה'. לאחר מכן נאלץ לעזוב את המדינה, ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה הגיע לארה"ב. שם פתח חזית חדשה – מאבק על הקיום היהודי במדינות המערב. בעשר השנים שבהן חי ופעל בארה"ב הניח את היסודות למפעל השליחות, כשהתחיל לשגר את חסידיו לערי ארה"ב, כדי לפתח שם חיים יהודיים.

את הזרעים שטמן הפריח חתנו וממלא מקומו. בענוותו הרבה היה אומר כל השנים כי הוא בסך הכול ממשיך את פעולותיו של חותנו, אבל למעשה בנה מעצמה אדירה. אלפי נקודות ברחבי העולם הוארו באור יהודי. מיליוני יהודים זכו לפגוש את שליחי חב"ד ולהבטיח בעזרתם את עצם הישארותם יהודים.

הרבי מליובאוויטש ראה בטמיעה ובהתבוללות את הסכנה החריפה ביותר המאיימת על הקיום היהודי. אם יהודים לא יקבלו חינוך יהודי ולא יהיו קשורים למקור החיים של העם היהודי, הלוא היא תורת ישראל – לא יוכלו לעמוד מול גלי ההתבוללות.

להצטרף למשימה

אנחנו קוראים היום דברים שהרבי אמר לפני עשרות שנים, ודווקא הפרספקטיבה של הזמן מבליטה את עוצמת חזונו. מי היה מאמין בימים ההם שהיהדות תוכל לפרוח ולשגשג במקומות הנידחים ביותר, ושיהודים שומרי תורה ומצוות יוכלו לחיות כיהודים בכבוד ובגאווה, כשהם זוכים להערכה ולסיוע מסביבתם הלא-יהודית. הרבי האמין והאמונה קמה והייתה למציאות.

גם בארץ אנו ניצבים לפני אתגרים לא-קלים. מבחינה מסויימת ייתכן שדווקא בארץ המשימה חיונית אף יותר מבחו"ל, כי כאן נדמה שאפשר להתקיים כיהודים בלי חיבור לשורשים יהודיים.

י' בשבט מפנה קריאה לכל יהודי להצטרף לחזונו הגדול של הרבי: לקשור את כל הנשמות האובדות של עם ישראל לאביהן שבשמים. לעורר את הניצוץ החבוי בלב כל יהודי, ולחתור לגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.


הרבי הריי"צ בקבלת אזרחות ארה"ב. לצידו חתנו וממלא מקומו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)