חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:16 זריחה: 6:34 י"א בשבט התשפ"ג, 2/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רב הכפר שחבק עולם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1464 - כל המדורים ברצף
לא, אני לא 'שרלי הבדו'
יש חדש
נשמות כלליות בדורות הראשונים
יציאת מצרים
לבוש לקב"ה
אל תגזול דל
במקום מכתב
שתי דמויות הגאולה
רב הכפר שחבק עולם
ביעור עשבי בר בשמיטה

רב הכפר שחבק עולם

לוח זמנים צפוף ציפה לרבו של כפר חב"ד, הגאון החסיד הרב מרדכי-שמואל אשכנזי ע"ה, ביום רביעי בשבוע שעבר. שיעור בישיבה בצפת. עלייה לקבר אביו בטבריה, לרגל יום השנה לפטירתו. בערב אירוע תורני בכפר חב"ד, ולפנות בוקר המראה לאוקראינה, להשתטחות על ציון רבי שניאור-זלמן מלאדי, בעל התניא, ביום הסתלקותו. בשבת קודש התכונן הרב להתוועד עם מאות מבני הקהילה בדנייפרופטרובסק שבאוקראינה.

כל זה נגדע באחת כמה דקות אחרי צאתו לדרך, בעקבות אירוע לב חמור. הבשורה הקשה התפשטה במהירות והִכתה את הציבור בהלם.

מצודתו פרושה

בן 71 היה הרב אשכנזי בפטירתו. הוא נטמן בטבריה בדיוק ביום שבו מלאו ארבעים שנה למעמד הכתרתו לרב. אלה היו ארבעים שנים של עשייה בלתי-פוסקת. לצד תפקידו כרב הכפר וכחבר בכיר בבית דין רבני חב"ד, כתב שבעה ספרים שעסקו בשולחן ערוך אדמו"ר הזקן, הסמיך לרבנות מאות אברכים, הדריך רבני קהילות ברחבי העולם במגוון תחומים, פיקח בעצמו על הקמת מקוואות, ויצא תכופות לקצות עולם ללוות מקרוב את שחיטת הבשר שבהשגחתו.

"במהלך השבעה", מספרים בניו, "באו רבנים מכל העולם וסיפרו עד כמה סייע להם. פתאום חשנו שמצודתו הייתה פרושה על העולם כולו". בהיותו נער צעיר, כבן חמש-עשרה, נסע ללמוד בישיבה שבחצר הרבי מליובאוויטש. בהיכנסו ל'יחידות' התרומם הרבי מכיסאו ואמר: "שלום עליכם הרב אשכנזי". "הסיפור הזה ליווה את אבא עד יומו האחרון", אומרים בניו.

אבֵדה גדולה

לרב אשכנזי היו קשרים הדוקים עם מאות רבנים. רבה של ירושלים, הגאון הרב משה-שלמה עמאר, שהשתתף בהלווייתו ונשא דברי פרידה, אמר: "זו אבֵדה גדולה לא לכפר חב"ד בלבד, לא לחסידות חב"ד בלבד, ולא לעולם הרבנות בלבד. הרב אשכנזי היה מגדולי וחשובי הרבנים בארץ ובעולם, בהוראה ובלימוד הלכה. איבדנו תלמיד חכם מופלג, בעל העמקה נפלאה.

"כל מי שמעיין בספריו, ובפרט בספריו על הלכות תלמוד תורה של אדמו"ר הזקן, ורואה איך הוא מפלפל ומעמיק, עולה למעלה ויורד עד עמקי תהום, בעומק וביגיעה בכל עוז ותעצומות – יודע מה הפסדנו היום". והרב מוסיף: "נוסף על גדלותו בתורה, שהיה ממית עצמו באוהלה של תורה ודן בעומקה של הלכה – היה איש חי ורב פעלים, שכל פירותיו קודש הילולים, לכבוד השם ולכבוד התורה ולכבוד החסידות".

"נגלה אלינו בכל הדרו"

ההיכרות ביניהם החלה לפני שנים רבות. "ישבנו יחד, כבר לפני שלוש שמיטות, בבית דין מיוחד של 'אוצר בית דין'. בדיונים האלה נגלה אלינו בכל הדרו ההלכתי וההגיוני, סברה ישרה, עמקות מדהימה ויראת השם החופפת על הכול, בענווה ובמאור פנים עם כל אדם", אומר הרב עמאר.

יומיים קודם פטירתו של הרב אשכנזי הם נפגשו באירוע. "ראיתי שהוא גורר את רגליו. שאלתי מה קרה והשיב שהגיע ל'פרק כיצד הרגל'... אמרתי לו: 'רגלי חסידיו ישמור', ואיחלתי לו בריאות איתנה. זו הייתה למעשה הפרידה ממנו. חבל על דאבדין ולא משתכחין".


הרב עמאר עם הרב אשכנזי (צילום: שמואל ריבקין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)